Türünün en küçük ve hızlı örneği: milliDelta robotu

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, küçük devre kartlarının üretiminden hassas mikrocerrahi işlemlerine kadar pek çok alanda kullanılabilecek milliDelta adlı bir robot geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hassas mikrometre ile yüksek hızı bir araya getiren Harvard Üniversitesi araştırmacıları, türünün en küçük, en hızlı ve en titizlikle üretilen örneğini oluşturan milliDelta adlı robotu geliştirdi. Delta robotun bir türü olan bu küçük robot o kadar hızlı hareket edebiliyor ki bakarken bulanık bir görüntü oluşturuyor.

1980’li yıllarda tasarlanan delta robotlar, üçü de ayrı şekilde kontrol edilebilen üç hafif koldan oluşuyor. Bu tür robotlar, çikolataları kutulara yerleştirmek gibi ‘al-bırak’ işlerinde sıklıkla kullanılıyor.

Yeni tasarlanan milliDelta, çok daha küçük parçalarla olmak üzere temelde aynı teknolojiden faydalanıyor. Ayrıca MilliDelta elektrikli motordan ziyade büzülme veya genişleme yoluyla elektrik gerilimine tepki veren piezoelektrik başlatıcı kullanıyor. 15mm x 15mm x 20mm boyutlarındaki küçük robot kendi kütlesinin üç katını kaldırabilecek kapasitede. Robotun geliştiricileri, milliDelta’nın küçük devre kartlarının üretiminden hassas mikrocerrahi işlemlerine kadar pek çok alanda kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak: Design BoomTech Crunch

Hassas mikrometre ile yüksek hızı bir araya getiren Harvard Üniversitesi araştırmacıları, türünün en küçük, en hızlı ve en titizlikle üretilen örneğini oluşturan milliDelta adlı robotu geliştirdi. Delta robotun bir türü olan bu küçük robot o kadar hızlı hareket edebiliyor ki bakarken bulanık bir görüntü oluşturuyor. MilliDelta elektrikli motordan ziyade büzülme veya genişleme yoluyla elektrik gerilimine tepki veren piezoelektrik başlatıcı kullanıyor. 15mm x 15mm x 20mm boyutlarındaki küçük robot kendi kütlesinin üç katını kaldırabilecek kapasitede. Araştırmacılar robotun küçük devre kartlarının üretiminden hassas mikrocerrahi işlemlerine kadar pek çok alanda kullanılabileceğini söylüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği