Qualcomm, Kaliforniya’da sürücüsüz araç denemeleri yapacak

Kaliforniya'nın yakın zamanda otonom araç denemeleri için izin verdiği şirketler arasında Qualcomm da var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kaliforniya, otonom araç denemeleri için birkaç şirkete daha izin verdi. Yakın zamanda izin alan isimlerden biri de Qualcomm oldu.

Çip set üreticisi Qualcomm 12 Aralık’ta Kaliforniya’dan otonom araç denemesi için izin alarak aralarında Nvidia‘nın da bulunduğu diğer şirketlere rakip oldu. Qualcomm Waymo gibi kendi otonom araçlarını üretmiyor fakat otonom araç denemelerinde kullanılan bütün araçlarda birkaç ay önce tanıtılan 9150 C-V2X çip setin bulunacağı belirtildi.

Otonom araç güvenlik sistemi için kullanılabilir

Bu çip set, trafik ışıklarınınkine benzeyen altyapısı sayesinde araçlara birbirleriyle iletişim kurma imkanı verirken aynı zamanda 360 derece görüş hattı sağlıyor. Otomobil üreticileri ileride bu çip seti otonom araç güvenlik sistemlerinin bir parçası olarak kullanabilir.

CNBC’ye açıklama yapan Qualcomm Otomotiv Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Nakul Duggal, “Qualcomm otonom araç yarışındaki kilit isimlerden biri haline gelmeyi hedefliyor. Şirketimiz San Diego County’deki Ford araçlarında çip seti denemeye başladı bile. Kaliforniya’daki otonom araç denemelerinin bir kısmında da bu çip seti kullanmayı planlıyoruz. Ayrıca, çip setin farklı lokasyon ve şartlar altındaki performansını değerlendirebilmek adına Michigan, Çin, Almanya, İtalya ve Japonya’da da denemeler yapılması planlanıyor.” dedi.

Kaynak: Engadget

Çip set üreticisi Qualcomm 12 Aralık'ta Kaliforniya'dan otonom araç denemesi için izin alarak aralarında Nvidia'nın da bulunduğu diğer şirketlere rakip oldu. Qualcomm Waymo gibi kendi otonom araçlarını üretmiyor fakat otonom araç denemelerinde kullanılan bütün araçlarda birkaç ay önce tanıtılan 9150 C-V2X çip set bulunacak. Bu çip set, trafik ışıklarınınkine benzeyen altyapısı sayesinde araçlara birbirleriyle iletişim kurma imkanı verirken aynı zamanda 360 derece görüş hattı sağlıyor. Otomobil üreticileri ileride bu çip seti otonom araç güvenlik sistemlerinin bir parçası olarak kullanabilir. Bu çip setin farklı lokasyon ve şartlar altındaki performansını değerlendirebilmek adına Michigan, Çin, Almanya, İtalya ve Japonya'da da denemeler yapılması planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği