Pokemon Go etkisini kaybetmedi

Mobil oyun piyasasında kısa sürede rekorları altüst eden Pokemon Go, kullanıcılarının çoğunu kaybetmesine rağmen halen lider konumunda.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta Pokemon Go’nun Apple Watch’ta da kullanılabileceğinin açıklanması ve Pokemon Go Plus giyilebilir Pokemon takip cihazının satış tarihinin yaklaşması ile birlikte Pokemon Go’nun rakamlarına tekrar göz atıldığında, ilk 2 ayda yaşanan çılgınlığın biraz olsun durulduğu görülüyor. 15 Temmuz’da tavan yapan mobil oyun alışveriş rakamları o tarihten bu yana ABD’de yüzde 79 oranında azaldı.

indexed-growth

Mobil pazar Pokemon Go öncesine döndü

Daha önce konu ile ilgili yaptığımız haberde Pokemon Go’nun daha önce hiç mobil oyunlar için harcama yapmayan pek çok kişiye ilk harcamasını yaptırdığını ifade etmiştik. Ancak bu rakam ilk bir kaç haftanın ardından tekrar Pokemon Go öncesi dönemin ortalamasına geri döndü.

mobile-game-buyers-overall

Pokemon GO hala lider

Pokemon Go’nun en üst seviyeye ulaştığı tarihler geride kalmış olsa da Niantic’in artırılmış gerçeklik deneyimi halen en fazla gelir getiren mobil oyun konumunda. Ağustos ayında mobil oyunlardan elde edilen tüm gelirlerin yüzde 28’i Pokemon Go tarafından kazanıldı. Bu oranı diğer mobil oyunlarla karşılaştıracak olursak ilginç rakamlar karşımıza çıkıyor. Örneğin; Pokemon Go’nun gelirleri en yakın rakibi Candy Crush Saga’dan 6 kat daha fazla. Ya da Pokemon Go’dan sonraki en iyi beş uygulamanın gelirlerinin toplamı, Pokemon Go’nun gelirlerinin sadece yarısı ediyor.

revenue-share-by-game

Oyundan gelir elde etmenin yanı sıra Pokemon Go halen ödeme yapan ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip. 3 Eylül itibarıyla, mobil oyunlardan alışveriş yapanların neredeyse dörtte biri Pokemon Go’dan alışveriş yapmıştı.

Markalı ürün satışları da arttı

Oyunun başarısı sadece mobil platformlarla da sınırlı kalmadı. Oyunun Temmuz’da kullanıma sunulması ile birlikte, Pokemon markalı ürünlerin satışı da arttı. Bu yıl Ağustos ayında Pokemon markalı ürünlerin satışı, geçtiğimiz Ağustos ayına göre yüzde 233 artış gösterdi. Bu dönemdeki satışlar, özellikle kostüm satışlarının tavan yaptığı Cadılar Bayramı sezonunu bile geride bıraktı.

projected-rev

Kaynak: Slice Intelligence

Pek çok mobil oyunda olduğu gibi ilk yayınlandığı dönemde oldukça popüler olan Pokemon Go'nun kullanıcı sayısı yavaş yavaş azaldı. Mobil oyun sektörü eski ortalamalarına geri dönmüş olmasına rağmen Pokemon Go halen liderliğini sürdürüyor. Açık ara farkla en çok para kazanan oyun olan Pokemon Go, Pokemon markalı ürünlerin satışını da kat kat artırdı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği