Pokemon Go duraklama devrine girdi

Piyasaya çıktığı günden itibaren rekor üstüne rekor kıran Pokemon Go, birkaç hafta önceki ivmesini kaybederek gerilemeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pokemon Go, ilk hafta indirilme rakamlarında şimdiye kadarki uygulamaların arasında ilk sırayı almıştı. Ayrıca uygulamanın sadece iOS üzerinden günde 1,6 milyon dolarlık satış yaptığı ifade ediliyor. Ancak geçtiğimiz hafta yayınlanan bir rapora göre oyunun kullanıcı sayısı düşüşe geçmiş durumda. Temmuz ortasında maksimum sayıya ulaşan Pokemon Go oyuncuları, 15 Temmuz’dan itibaren neredeyse üçte bir oranında azaldı.

Pokemon Go’da oyuncular çeşitli eşyalar satın alabilmek için PokeCoin adı verilen sanal para birimine ihtiyaç duyuyor. PokeCoin’ler oyun içindeki başarılarla kazanılabildiği gibi gerçek parayla da satın alınabiliyor. Oyunun en popüler olduğu dönemde, mobil oyun marketinin yüzde 52’si Pokemon Go oyuncularının yaptığı alışverişlerden oluşuyordu.

indexed_growth-1

Mobil oyunlarda alışveriş yapan kullanıcıların sayısının zaman içinde düşmesi normal. Örneğin bir başka başarılı oyun Clash Royale piyasaya çıktıktan dört gün sonra ödeme yapan oyuncu sayısı tavan yapmış daha sonra düşüşe geçmişti. Pokemon Go kullanıcılarının duraklamaya başlaması ise bir haftayı buldu.

growth_poke_clash

Pokemon Go, tekrar alışveriş yapan kullanıcılar konusunda da oldukça başarılı. Oyunun ilk haftasında alışveriş yapan oyuncuların yarısı ikinci hafta da oyun içi alışveriş yaptı. Bu kullanıcıların ortalama yaptığı harcama kişi başına 20 dolar civarında. Clash Royale oyuncularının ise sadece yüzde 39’u ikinci haftada da alışveriş yapmıştı.

Tüm bunların yanı sıra Pokemon Go’nun belki de en büyük başarısı, bu yıl içinde mobil oyunlara hiç para harcamamış kişilerin harcama yapmasını sağlamak oldu. Pokemon Go üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 41’i yıl içinde başka mobil oyuna para harcamamıştı.

previous_purchases

Pokemon Go kullanıcı sayısındaki artışın durması aslında alışılmadık bir durum değil. Neredeyse her mobil oyun piyasaya çıktıktan bir süre sonra oyuncu kaybediyor. Bunun sebebi oyuncuların oyunu denemek için indirmesi ve çok beğenmeyenlerin oynamayı bırakması olabilir. Oyunun bugüne dek yaşadığı sunucu problemleri, donma ve çökme sorunları da oyuncuların oyunu bırakmasında etkili olmuş olabilir.

Yeni pazarlar yeni rekorlar getirebilir

Oyunun üreticisi Niantic Games tarafından perşembe günü yapılan bir açıklamada, oyunun Brezilya ve diğer Güney Amerika ülkelerinde yakın zamanda kullanıma sunulacağı belirtildi. Bu da milyonlarca yeni kullanıcının oyuna dahil olabileceği anlamına geliyor. Ayrıca Pokemon Go’nun Türkiye de dahil olmak üzere çoğu ülkede henüz resmi olarak yayınlanmadığını dikkate almak gerekiyor. Yeni pazarlarla birlikte oyunun yeni rekorlar kırması da muhtemel.

Kaynak: TechCrunch

Dünya çapında bir fenomen haline gelen ve haftalarca popülerliğini koruyan Pokemon Go'nun yükselişi durmuş gibi görünüyor. Oyunun kullanıcı sayısı 15 Temmuz'da maksimum rakama ulaştıktan sonra yavaş yavaş düşüşe geçti. Pek çok ülkede henüz piyasaya çıkmayan oyunun yeni pazarlarla birlikte tekrar popülaritesini artırabileceği düşünülüyor.

1 Yorum

  • Şu an çalışır durumda olan; her şeyi otomatik yapan onlarca bot var. Oyuncuların belki yarısı evinde sadece bilgisayarını açık bırakarak legal oyuncuların asla ulaşamayacağı seviyelere geliyor. Oyunun kaynak kodunun internette sızdırıldığı söyleniyor. Bu yüzden hilelerden kurtulmak pek mümkün değil gibi. Ben 1 hafta oynadım ilk defa bir mobil oyun için ödeme bile yaptım. Baktım hileye karşı önlem yok; bıraktım.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği