Pokemon Go’nun hile yöntemleri

Oyuncuların evden çıkıp gezmesini gerektiren mobil oyun Pokemon Go'yu kandırmak için, telefonun GPS ayarlarını değiştiren yazılımlar geliştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nintendo’nun popüler oyun serisi Pokemon’un mobil versiyonu Pokemon Go piyasaya sürüleli daha bir hafta oldu ancak bazı kullanıcılar şimdiden oyunda hile yapmanın yollarını üretmeye başladı. Oyuncuların bulundukları çevrede gezerek Pokemon avlaması ve belirli noktalardan değerli eşyaları toplaması beklenen oyunda kimi kullanıcılar telefonlarının GPS ayarları ile oynayarak oyunu kandırmanın yollarını buldu.

Android telefonlar için sunulan bazı yazılımlar telefonun GPS tarayıcısını başka bir noktadaymış gibi göstererek kullanıcıların evde oturdukları yerden başka mekanlarda Pokemon avlamasına ya da Pokestop’ları ziyaret etmesine izin veriyor. Bu uygulama, oyunun mobil yapısına aykırı ve oyunun geliştiricisi Niantic tarafından yasaklanmış durumda. Pokemon Go’nun kuralları arasında “Herhangi bir üçüncü parti yazılım kullanılarak oyunun değiştirilmesi ya da otomatize edilmesi yasaktır” ibaresi yer alıyor.

Niantic hilecilere acımıyor

Bu tarz eylemlerde bulunduğu tespit edilen oyuncular Niantic tarafından kalıcı olarak oyundan atılabilir. Firmanın daha önce yayınladığı benzer yapıya sahip oyunu Ingress‘te bu tarz hilelere başvuran oyunculara karşı çok katı tutumlar sergilendiği biliniyor. Bu sebeple böyle yazılımlara başvurmak çok akıllıca görünmüyor. Ancak hile yapan oyuncular bu durumun farkında oldukları için, konum değişikliklerinin normal insan hızını çok fazla aşmayacak şekilde yapılmasını tavsiye ediyor.

Konum değiştirme hilesi oyunda normalde sizin çevrenizde bulunmayan Pokemon’ları yakalayabilmenizi ve Pokemon merkezlerine saldırabilmenizi sağlayabilir. Ya da sadece yorulmamak için de bu yöntemler kullanılabilir. Ayrıca oyunda içinden Pokemon çıkan yumurtaların çatlayabilmesi için de belirli bir mesafe kat edilmesi gerekiyor. Sürekli olarak konum değiştirildiğini gösteren bir yazılım bu yumurtaların yürümeye gerek kalmadan çatlatılmasını sağlayabilir.

Bu oyuncu telefonunu köpeğine bağlayarak daha masumane bir hile yöntemi bulmuş.
Bu oyuncu telefonunu köpeğine bağlayarak daha masumane bir hile yöntemi bulmuş.

Tabii ki konum değiştirme yazılımları sadece oyunlarda hile yapmak için kullanılmıyor. Şartlı salıverildiği için ayağında GPS vericisi bulunan bir kelepçe ile dolaşmak zorunda olan ve belirli bir bölgeyi terk etmesi yasak olan mahkumlar, bu tarz yazılımları kullanarak konumları hakkında yalan söyleyebiliyor. Ya da bazı hackerlar uçakların GPS sistemindeki açıklardan faydalanarak ciddi kazalara sebep olabilir.

Kazalar daha ciddi bir sorun

Öte yandan Pokemon Go’nun hilelerden çok daha büyük bir sorunu var. Daha oyun piyasaya çıkalı bir kaç gün olmasına rağmen, oyunu oynarken kaza yapan ve sakatlanan pek çok kişi rapor edildi.

https://twitter.com/HobieOtt/status/751235951226040320?ref_src=twsrc%5Etfw

https://twitter.com/TwerkCobain/status/751276363772882944

Oyunun giriş ekranında “Daima çevrenizde olan biteni kontrol edin” gibi bir ibare bulunmasına rağmen, dikkatsiz oyuncular, oyuna odaklanıp kazalara sebep olmaya devam ediyor. Oyunun kullanıcı sayısının gün geçtikçe arttığı ve henüz oyunun tüm dünyada kullanıma sunulmadığı göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki günlerde çok daha fazla Pokemon Go kazasına şahit olmamız kaçınılmaz gibi duruyor.

62bbd1d97b15df226d589317302108aeBazı kötü niyetli Pokemon Go oyuncuları, telefonun GPS takip sistemini değiştirerek konumunu değiştiren ve böylece oyuncuyu farklı mekanlardaymış gibi gösteren yazılımlar kullanıyor. Bu tarz yazılımlar sayesinde kullanıcılar her gün kilometrelerce yol yürüyormuş gibi oyunu oynayıp haksız avantaj sağlayabiliyor. Oyunun yapımcısı Niantic'in bu tarz eylemlere izin vermediği ve önceki oyunlarında böyle hilelere başvuran kullanıcıları kalıcı olarak oyundan attığı biliniyor.

5 Yorum

  • Kanka bence bu hileyi bulan yada bulanlar olağanüstü birer zekaya sahip poke topu hilesini de bulurlarsa benide bulsunlar haber versinler. Dankeschön şimdiden ???

  • Hile falan ise yaramiyo dostlar fake uygulama acarsannoyun hemen tarlaya donuyo.donmesede harotadaki pokestoplar hersey kalkiyo.fake gps fln hikaye yanim

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği