Paris’in hoş kokulu pisuvarları

Umumi tuvaletler için kötü koku büyük bir problem. Bunun önüne geçmek isteyen Faltazi, idrarı gübreye dönüştürerek kullanan bir pisuvar geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanların atıklarını gübre olarak kullanmak hem sınırlı kaynakların faydalı kullanımı hem de çevre temizliği için etkili bir çözüm. Özellikle temiz suya erişimi zor olan, az gelişmiş bölgelerde bu tarz çözümler hastalıkların ve kötü kokuların önlenmesi için oldukça faydalı olabiliyor. Faltazi adlı tasarım atölyesi, benzer bir projeyi Paris sokakları için gerçekleştirdi. Diğer projelerin aksine, Faltazi’nin tasarımı dışkıyı değil, idrarı gübre olarak kullanıyor; hem de güzel kokulu çiçekler yetiştirmek için.

Umumi tuvaletler için kötü koku büyük bir problem. Bunun önüne geçmek isteyen Faltazi, idrarı gübreye dönüştürerek kullanan bir pisuvar geliştirdi. Üst kısmı bir çiçek saksısı şeklinde olan pisuvarın alt tarafında ise saman bulunuyor. İdrarda bulunan nitrojen ve samanda bulunan karbon bir araya geldiğinde çok etkili bir gübre oluşuyor. Bu gübreyle üst kısımdaki çiçekler besleniyor ve büyüyor. Tasarım, idrarın çözünmesiyle kötü kokulardan kurtulurken, çiçekleri yetiştirerek etrafa güzel kokular yayıyor.

Şimdilik yapısı itibarıyla sadece erkeklerin kullanımı için uygun olan umumi pisuvarların gelecekte kadınların kullanımına da uygun versiyonlarının tasarlanması amaçlanıyor.

Kaynak: PSFK

Umumi tuvaletler için kötü koku büyük bir problem. Bunun önüne geçmek isteyen Faltazi, idrarı gübreye dönüştürerek kullanan bir pisuvar geliştirdi. Üst kısmı bir çiçek saksısı şeklinde olan pisuvarın alt tarafında ise saman bulunuyor. İdrarda bulunan nitrojen ve samanda bulunan karbon bir araya geldiğinde çok etkili bir gübre oluşuyor. Bu gübreyle üst kısımdaki çiçekler besleniyor ve büyüyor. Tasarım, idrarın çözünmesiyle kötü kokulardan kurtulurken, çiçekleri yetiştirerek etrafa güzel kokular yayıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği