Bill Gates’in desteklediği susuz tuvalet

Su ve kanalizasyon sistemi bulunmadığı için temizlik sıkıntısı çeken bölgeler için tasarlanan susuz tuvalet projesi yeni bir yatırım aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından 710 bin dolar yatırımla desteklenen susuz tuvalet projesi yeni yatırımlar almaya devam ediyor. İngiltere’deki Cranfield Üniversitesi tarafından geliştirilen Nano Membrane Toilet, bugüne kadar topladığı tüm yatırımlardan daha fazla bir yatırım aldı. Araştırmacılar tam olarak ne kadar yatırım aldıklarını açıklamak istemediler.

Susuz tuvalet, özellikle eve bağlı su ve kanalizasyon tesisatı bulunmayan bölgelerin sağlığı için oldukça önemli bir proje. Dünya çapında toplam 2,4 milyardan fazla kişinin bu şartlarda yaşadığı ve bu sebeple ölümcül hastalıklara maruz kaldıkları belirtiliyor. Ekip bu teknolojiyi öncelikle standart temizlik şartlarına sahip olmayan şehirleşmiş alanlarda deneyeceklerini daha sonra taşraya genişleteceklerini söylüyor.

Nasıl çalışıyor?

Tuvaletin mekanizması aslında çok karmaşık değil. Tuvaleti kullanan kişi, klozetin kapağını kapatıyor. Kapak kapanırken aynı zamanda içinde katı ve sıvı atık bulunan bölme de 270 derece dönerek içindeki atıkları alt bölüme boşaltıyor. Bu sırada bir kazıyıcı, bölmedeki atık kalıntılarını da temizliyor ve tuvaletin kullanılan kısmı tamamen temiz hale geliyor.

Alt bölmeye aktarılan atıklar katı ve sıvı olarak ayrıştırılıyor. Katı atıklar kurutulurken sıvı atıklar da ayrıştırılarak temiz su elde ediliyor. Haftada bir kez bölgeye gelen bir teknisyen tuvaletlerde biriken katı atıkları ve suyu topluyor. Katı atıklar enerji üretimi için kullanılırken, sıvı atıklardan üretilen su da ev sahiplerine teslim ediliyor. Tamamen temizlenen suyu içmek bile sorun teşkil etmiyor. Su, temizlik ve bitki sulama amacıyla da kullanılabiliyor.

Tuvaletin arıtma mekanizmasını çalıştıran piller ve sıvı atık arıtmak için kullanılan filtre membranı, tuvaletin değişim gerektiren parçaları. Bu parçaların değişimi ve bölgeye gelen teknisyenin maliyeti için, tuvaletlerden günlük, kullanıcı başına 5 Sent (17 Kuruş) ücret alınıyor. Tek bir tuvaletin 10 kişi tarafından kullanılabildiği ifade ediliyor.

Tuvalet kağıdı hala sorun

Susuz tuvaletin çözüm üretmediği tek konu ise tuvalet kağıdı. Kullanılan tuvalet kağıtları yine yakınlardaki bir çöp kovasına atılacak ve temizlik sorununun devam etmesine sebep olacak. Gelecekte tuvalet kağıtlarının çöpe atılmak yerine yakılarak yok edilmesini öngören bir plan da bulunuyor. Bu yöntem çok doğa dostu olmasa da en azından bölgenin temizliğine katkıda bulunabilir.

Kaynak: Science Alert

Dünyada 2,4 milyarın üzerinde insan, evinde su ve kanalizasyon tesisatı bulunmadığı için tuvalet ihtiyacını sağlıksız koşullarda gidermek zorunda kalıyor. Bu durum da ciddi sağlık problemlerine yol açıyor. Daha önce Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından 710 milyon dolarlık yatırım yapılan Nano Membrane Toilet adlı susuz tuvalet projesi bu durumu düzeltmek istiyor. Kullanıldıktan sonra atıkları su ve yakıt olarak ayrıştıran tuvalet, suya ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Yakın bir zamanda, daha önce aldığı tüm yatırımların toplamından daha fazla yatırım aldıklarını açıklayan araştırmacılar, bu projeyi öncelikle şehirlerde uygulayıp daha sonra taşraya genişleteceklerini söylüyorlar.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği