Teknoloji devlerinin küresel ısınma karşıtı girişimi

Bill Gates, temiz enerji gelişmelerine yatırım olarak iklimsel değişimle mücadeleye odaklanacak 1 milyar Dolar’dan büyük bir fona öncülük ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un kurucu ortağı ve yıldızlar karması yatırımcı kadrosu tarım, ulaşım, endüstriyel işleme, elektrik üretimi ve depolaması gibi alanlarda gaz salınımlarını azaltacak yeni teknolojilerin ticarileşmesi için 20 yıl süreyle destek verecek. Bu kapsamdaki yatırımlar önümüzdeki sene başlayacak Breakthrough Energy Ventures Fonu’nu (BEV) üstünden gerçekleştirilecek.

BEV fonunun Genel Başkanlığını üstlenen Bill Gates, “Ucuz, temiz, güvenilir enerjiye giden her yola açık fikirliyiz” diyor.

BEV fonunun yöneticileri arasında Alibaba Kurucusu Jack Ma, Reliance Industries Genel Müdürü Mukesh Ambani, Risk Sermayedarları John Doerr ve Vinod Khosla, eski Enerji Koruma Fonu Yöneticisi John Arnold ve SAP kurucu ortağı Hasso Plattner bulunuyor. Bloomberg ve Forbes’in bireysel varlık hesaplarına göre yöneticilerin ortak toplam servetleri 170 milyar $ civarında.

Benzer girişimler olmuştu

Gates, ayrıca geçtiğimiz yıl temiz enerji teknolojilerine ek olarak 1 milyar Dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Başarılı işadamı, bu alanda yatırım yapmaya adanmış bir grup olan Breakthrough Energy Coalition üyesi 28 varlıklı kişi ve aile arasındaydı. Üye ailelerin çoğunun da içinde bulunduğu bu yeni fon, artık somut bir adım olarak görünüyor.

Gates, teknolojik yeniliklerin iklimsel değişimlere çözüm olabileceği konusunun daha fazla tartışılmamasına şaşırdığını belirtiyor. Temiz enerji alanındaki gelişmeler sayesinde, karbon salınımlı fosil yakıtların terk edilmesiyle doğabilecek ekonomik zararların kısıtlanabileceği görüşünü sunuyor.

Gates, enerji alanına yatırım yapmanın bilişim teknolojilerinden daha zor olduğunu kabul ediyor: “İnsanlar 50 milyon Dolar yatırıp iki yıl bekleyerek sonucunu görmeyi bekliyorlar. Enerji alanında bu kesinlikle gerçekçi değil.”

Kalabalık bir yatırım alanı değil

Ancak, Gates bu alanın kalabalık olmayan bir yatırım alanı olduğunu belirtiyor. BEV, küresel enerji pazarını 6 trilyon Dolar olarak tahmin ediyor ve 2040’a kadar enerji ihtiyacının üçte bir oranında artacağını öngörüyor.

Daha etkili ve daha ucuz depolama yolları güneş ve rüzgar enerjisi gibi kesintili temiz enerji kaynaklarını daha güvenilir kıldığından BEV’nin ilk dalga yatırımlarını enerji depolama teknolojisi alanında gerçekleştireceği düşünülüyor.

ABD Enerji Müsteşarlığı da yapmış BEV danışmanlarından Stanford Üniversitesi Profesörü Arun Majumdar, “Stanford, MIT, Berkeley veya benzeri bir üniversitenin araştırma laboratuvarlarından dışarıya çıkabilmek için yatırımlara ihtiyaç duyuyorsunuz,” diyor.

Trump’ın tepkisi merak konusu

Gates, geçtiğimiz yıl (5 sene boyu temiz enerji araştırma yatırımlarını ikiye katlamayı hedefleyen) 22 ülke ve Avrupa Birliği’ni kapsayan Mission Innovation adlı girişimde yer alıyordu. Proje kapsamındaki ülkeler arasında yer almasına rağmen ABD’nin Seçilmiş Başkanı Donald Trump ve kabinesinin temiz enerji teknolojilerine şüpheci yaklaşma ihtimali bulunuyor.

Gates, “Yeni yönetimle enerji araştırmalarını nasıl gördükleriyle ilgili diyalog kurmak önemli. Araştırmanın ticari olarak iyi bir araştırma olduğuna dair genel fikir neyse ki partizan bir şey değil.” diyor.

Kaynak: Quartz

Bill Gates, temiz enerji gelişmelerine yatırım olarak iklimsel değişimle mücadeleye odaklanacak 1 milyar $’dan büyük bir fona öncülük ediyor. Alibaba, SAP, Reliance Industries gibi büyük isimleri de bünyesinde bulunduran fon, emisyon azaltıcı ve temiz enerji kaynaklarının ticarileşmesi ve yaygınlaşması yönünde yapılacak teknolojik gelişmelere 20 yıllık destek paketleri sunacağını açıkladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği