Tuvalette bile aman vermeyen akıllı pisuvarlar

Hollanda merkezli bir girişimin ürettiği Mr. Friendly adlı 'akıllı pisuvar' kişi pisuvarı kullanırken aktif hale gelerek reklam oynatmaya başlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Reklamlardan kaçmak giderek daha imkansız hale geliyor gibi duruyor. Hollanda merkezli bir girişim, tuvaletlerde reklam gösterme olayını farklı bir boyuta taşımaya hazırlanıyor. ‘Akıllı pisuvarlar’ günün herhangi bir saati değil, kişi pisuvarı kullanırken reklam oynatacak. İşin garip yanı, pisuvarı kullanan kişi pek dostane hisler beslemeyecek olsa bile girişimin adı Mr. Friendly (Bay Arkadaş Canlısı).

En az 40 saniyelik dikkat garantisi

Mr. Friendly, şirketin internet sitesinde ‘mükemmel bir reklamcılık potansiyeli sunan eşsiz bir pisuvar’ şeklinde takdim ediliyor. Bu tanımın gerçeği yansıttığı söylenebilir zira hedef kitlesi ‘işini bitirmeden’ pisuvarın başından ayrılamayacağı için en azından bir süreliğine reklama maruz kalması gerecek. Bu yüzden Mr. Friendly ‘en azından 40 saniyeliğine kişinin dikkatini çekme garantisi’ verebiliyor.

Reklamlar gömülü bir ekran tarafından oynatılıyor fakat Mr. Friendly’nin ‘Bulut Kontrol Merkezi’ kullanıcının (bu durumda kullanıcı demek ne kadar doğru o da tartışılır) reklamları kontrol etmesine imkan sağlıyor. İnternet sitesindeki tanım ‘Mr. Friendly, kişinin bilgiye en açık olduğu zamanı bulmanın önemini biliyor. Bunu yapmanın en iyi yolu da kişiyi kaçamayacağı bir yerde yakalamak. Oldukça meşgul modern dünyada bunu yapmak oldukça zor olabiliyor.’ şeklinde devam ediyor.

Özel materyali sayesinde su gerektirmiyor

Mr. Friendly’nin ‘akıllı’ pisuvar ibaresi gayet doğru görünüyor zira hem su kullanımı gerektirmiyor hem de uygun maliyetli. Pisuvar, Kurumsal Sosyal Sorumluluğu (CSR) desteklemeyi amaçlıyor. Bakteri birikmesini ve çoğalmasını engelleyen özel bir antibakteriyel materyal kullanıldığı için pisuvarda su kullanılması gerekmiyor. Hatta bazı durumlarda, tahliye edilen idrarı gübre olarak kullanmak mümkün olduğu için çok daha çevreci bir çözüm sağlanmış oluyor.

Kaynak: Digital Trends, Mr. Friendly

Reklamlardan kaçmak giderek daha imkansız hale geliyor gibi duruyor. Hollanda merkezli bir girişim, tuvaletlerde reklam gösterme olayını farklı bir boyuta taşımaya hazırlanıyor. 'Akıllı pisuvarlar' günün herhangi bir saati değil, kişi pisuvarı kullanırken reklam oynatacak. İşin garip yanı, pisuvarı kullanan kişi pek dostane hisler beslemeyecek olsa bile girişimin adı Mr. Friendly (Bay Arkadaş Canlısı). Reklamlar gömülü bir ekran tarafından oynatılıyor fakat Mr. Friendly'nin 'Bulut Kontrol Merkezi' kullanıcının (bu durumda kullanıcı demek ne kadar doğru o da tartışılır) reklamları kontrol etmesine imkan sağlıyor. Mr. Friendly'nin 'akıllı' pisuvar ibaresi gayet doğru görünüyor zira hem su kullanımı gerektirmiyor hem de uygun maliyetli. Pisuvar, Kurumsal Sosyal Sorumluluğu (CSR) desteklemeyi amaçlıyor. Bakteri birikmesini ve çoğalmasını engelleyen özel bir antibakteriyel materyal kullanıldığı için pisuvarda su kullanılması gerekmiyor. Hatta bazı durumlarda, tahliye edilen idrarı gübre olarak kullanmak mümkün olduğu için çok daha çevreci bir çözüm sağlanmış oluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği