Geleceğin tuvaleti

MYCOmmunity Toilet adlı mantar tabanlı tuvalet, bir aylık kullanımın ardından toprağa gömülerek gübre olarak kullanılabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2,5 milyar insan modern temizlik hizmetlerinden mahrum yaşıyor. Ancak British Columbia Üniversitesinden bir grup öğrenci, evlerinde tuvaleti bulunmayan kişiler için mantar tabanlı bir tuvalet üretti. Böylece, kanalizasyon bağlantısı olmayan evlerinde temiz ve güvenli bir tuvalet sahibi olan kişiler, tuvalet dolduğunda ise götürüp toprağa gömerek atıkları gübre olarak kullanabiliyor.

MYCOmmunity Toilet adlı proje 2018 Biyo-tasarım Yarışması birincisi oldu. Bu yarışmada tasarım ve biyolojiyi kapsayan yenilikçi öğrenci araştırmalarına ödüller veriliyor.

Mülteci kamplarında kullanılacak

Öğrenci ekibi bu projeyi özellikle mülteci kamplarını göz önünde bulundurarak geliştirdi. Su ve kanalizasyon sıkıntısı yaşanan bu kamplarda taşınabilir tuvaletler pahalı bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Koku sebebiyle taşınabilir tuvaletler yaşam alanından uzakta bir noktaya yerleştiriliyor. Ancak gece vakti buraya gitmek özellikle çocuklar için oldukça tehlikeli olabiliyor.

MYCOmmunity Toilet ise miselyum (mantarların kök kısmı) tanklardan oluşuyor. Her yaşam alanına sığabilecek kadar küçük bu tuvaletler sıvı ve katı atığı ayrıştıran bir kaba sahip. İdrar, üreaz enzimi kapsülleri ile nötralize edilerek amonyak oluşumu engelleniyor ve idrarın ayrışması sağlanıyor. Dışkı ise talaş, hindistan cevizi kabuğu ya da başka yerel organik atıklarla kaplanarak koku oluşumu engelleniyor. Ayrıca gübrelendirme işlemi de başlatılmış oluyor. Ekip tuvaletin 5-6 kişilik bir aile tarafından 30 gün boyunca kullanılabileceğini söylüyor.

İnsan atığından bitki üretimine

Tuvalet dolduğunda ise toprağa gömülebiliyor. 30 gün daha geçince mantar sporlarının da desteğiyle gübrelendirme işlemi tamamlanıyor. Her tuvalette bölgeye ait tohumlar bulunuyor. Bunlar tuvaletin üzerine ekildiğinde insan atığından bitki üretilmiş oluyor.

Ekip şu anda küçük ölçekli bir prototipi Vencouver müzik festivallerinde deniyor. Gelecekte mülteci organizasyonları ile iş birliği halinde çalışılması hedefleniyor.

Kaynak: FastcCo Design

British Columbia Üniversitesinden bir grup öğrenci, evlerinde tuvaleti bulunmayan kişiler için mantar tabanlı bir tuvalet üretti. Böylece, kanalizasyon bağlantısı olmayan evlerinde temiz ve güvenli bir tuvalet sahibi olan kişiler, tuvalet dolduğunda ise götürüp toprağa gömerek atıkları gübre olarak kullanabilecek. MYCOmmunity Toilet adlı proje 2018 Biyo-tasarım Yarışması birincisi oldu.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği