Nefesten mide analizi yapan cihaz

Aire adlı küçük bir cihaz, nefesimizi inceleyerek yediğimiz yiyeceklerin vücudumuzda ne gibi bir etki bıraktığını ve ne kadar sindirilebildiğini algılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Vücudumuzdan çıkan gazlar tarihin ilk dönemlerinden beri esprilere konu olsa da aslında metabolizmamız hakkında ciddi bilgiler veriyor. Aire adlı küçük cihaz nefesimizdeki kimyasalları ölçerek, ne tür bir diyetin sindirim sistemimize daha uygun olduğuna karar vermemize yardımcı oluyor.

Farklı sindirim sistemleri, yiyeceklere farklı tepkiler veriyor. Hangi yiyeceklerin bizim kendimize özel sindirim sistemimize iyi geldiğini anlamanın yöntemlerinden birisi de nefesimizi analiz etmek. Bu yolla; şişkinliğe, karın ağrılarına, kabızlığa ya da ishale neyin sebep olduğunu öğrenebiliyoruz.

Midenizin fruktoz, laktoz ya da sorbitol gibi bileşenleri sindirememesi, midede fermantasyon gerçekleşmesine sebep oluyor. Bu olayın sonucunda açığa çıkan hidrojen ve metan gazları kan dolaşımımıza karışıyor. Bu gazlar nefes yoluyla vücuttan atılıyor. Böylece Aire gibi cihazlar nefesimizi inceleyerek, yediğimiz yiyeceklerin midemizde ne gibi etkiler oluşturduğunu ölçebiliyor.

Akıllı telefonla kullanılıyor

Bir akıllı telefon uygulaması ile eşleştirilerek kullanılan Aire, kullanıcının farklı karbonhidrat gruplarını denemesinin ardından nefesin ölçülmesi yoluyla çalışıyor. Böylece kişisel duyarlılık verileri toplanmış oluyor. Bu noktadan sonra uygulama, hangi yiyecekte hangi maddeden ne kadar olduğuna dair kullanıcıyı bilgilendiriyor ve kullanıcının kendi sindirim sistemine uygun yiyecekler seçmesine imkan veriyor. İlk test aşamasının ardından Aire gaz seviyelerinin gözlenmesi ve önerilen diyetin size ne kadar uygun olduğunun belirlenmesi için kullanılabiliyor.

Ön siparişle 99 Dolara satılan cihaz, vücudumuzu daha iyi anlamamızı sağlayan teknoloji ürünlerinden bir tanesi. Gelecekte DNA’larımıza göre hazırlanmış diyetler, egzersiz planları ve ilaçlar hayatımıza girmeden önce bu tarz cihazlar bir geçiş aşaması görevi üstleniyor.

Kaynak: New Atlas

Yediğimiz yiyecekler sindirim sistemimizde tamamen sindirilemediğinde açığa çıkan hidrojen ve metan gibi gazlar kan dolaşımına karışıyor. Daha sonra ayrıştırılan bu gazlar nefes aracılığıyla vücuttan atılıyor. Aire adlı küçük bir cihaz, nefesimizdeki gaz bileşenlerini inceleyerek, yediğimiz yiyeceklerin vücudumuzu ne yönde etkilediğini tespit edebiliyor. Böylece kişiye ve sindirim sistemine özel diyetler hazırlanarak kolay sindirim ve sağlıklı beslenme sağlanabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği