Mide ve beyin arasına nifak sokarak obeziteyle mücadele mümkün

Yeni bir araştırma sayesinde, açlık hissini düzenlemek için midemizin beynimizle iletişim kurduğu biyolojik mekanizma keşfedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pensilvanya Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, açlık hissini düzenlemek için midemizin beynimizle iletişim kurduğu biyolojik mekanizmayı keşfetti. Ayrıca, beyne vücudun yeterince besin tükettiğini söyleyen sinyali taklit edebilen yeni bir hormon kombinasyonu bulundu.

Bilimciler son yıllarda vücudumuzun iştah düzenleme mekanizmasına dair birçok şey keşfetti. Örneğin artık beynin açlık kontrol merkezinin sadece hipotalamus olmadığını, bölgedeki AgRP (agouti-related peptide) adı verilen nöron grubunun da açlık hissi açısından önem arz ettiğini  biliyoruz. Yeni araştırma, nöronları iyice canlandıran ve durulmalarına sebep olan mekanizmaları araştırmak üzere başlatıldı. Aynı ekip tarafından yapılan önceki bir araştırma, sadece yiyecek koklamanın veya görmenin bile AgRP nöron aktivitesini azaltabildiğini ortaya koydu.

Beyin kalorisiz yiyeceği yiyecekten saymıyor

Fareler üzerinde yapılan deneylerde hayvanlara normalde yemedikleri, kalorisiz bir jöle verildi ve AgRP aktivitesinin değişimi gözlemlendi. Jöle ilk verildiğinde AgRP aktivitesinde ani bir azalma olduğu fakat bu azalmanın iştah nöronları yeniden harekete geçmeden önce sadece 200 saniye kadar sürdüğü fark edildi. Bu da, yenen yiyeceğin kalorisiz olduğunu fark eden midenin beyinle iletişime geçerek yeniden açlık hissi oluşmasına sebep olduğunu gösteriyor.

Deneyler sırasında farelerin belirli yiyeceklerin kalorisini öğrenebildiği, tüketilen yiyeceği tanıma durumlarına göre AgRP seviyesinin yükselip azaldığı böylece AgRP aktivitesinin hemen uyum sağladığı fark edildi. J. Nicholas Betley, “Farelere ilk olarak kalorili olan daha sonra da kalorisiz olan jöle verildiğinde, aroma ve tat aynı olduğu için ilk başta besin aldıklarını düşünüyorlar. 200 saniye içinde durumu anlayınca açlık hissini oluşturan nöron aktivitesi tekrar başlıyor.” diyor.

Araştırmanın bir sonraki aşamasını midenin yeterince besin maddesi alınmadığını beyne nasıl ilettiğini anlamak oluşturacak. Sindirim esnasında salgılanan üç hormonun AgRP nöron aktivitesinde önemli azalmalara sebep olduğu anlaşıldı. Araştırmacılar daha önce bu üç hormonu düşük dozlarda bir araya getirip farelere verince çok az yan etkiyle birlikte AgRP aktivitesinin azaldığını gözlemlemişlerdi. Beyin-mide sinyalini taklit edebilen ilaçlar üretmenin yanı sıra gelecekteki araştırmalarda AgRP nöron aktivitesini dolayısıyla da açlığı en aza indiren kilo verme stratejileri araştırılacak. Yapılan araştırma Cell Reports adlı dergide yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Pensilvanya Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, açlık hissini düzenlemek için midemizin beynimizle iletişim kurduğu biyolojik mekanizmayı keşfetti. Ayrıca, beyne vücudun yeterince besin tükettiğini söyleyen sinyali taklit edebilen yeni bir hormon kombinasyonu bulundu. Fareler üzerinde yapılan deneylerde hayvanlara normalde yemedikleri, kalorisiz bir jöle verildi ve AgRP aktivitesinin (açlık hissi açısından önemli olan nöron grubu) değişimi gözlemlendi. Jöle ilk verildiğinde AgRP aktivitesinde ani bir azalma olduğu fakat bu azalmanın iştah nöronları yeniden harekete geçmeden önce sadece 200 saniye kadar sürdüğü fark edildi. Bu da, yenen yiyeceğin kalorisiz olduğunu fark eden midenin beyinle iletişime geçerek yeniden açlık hissi oluşmasına sebep olduğunu gösteriyor. Deneyler sırasında farelerin belirli yiyeceklerin kalorisini öğrenebildiği, tüketilen yiyeceği tanıma durumlarına göre AgRP seviyesinin yükselip azaldığı böylece AgRP aktivitesinin hemen uyum sağladığı fark edildi. Araştırmacılardan J. Nicholas Betley, "Farelere ilk olarak kalorili olan daha sonra da kalorisiz olan jöle verildiğinde, aroma ve tat aynı olduğu için ilk başta besin aldıklarını düşünüyorlar. 200 saniye içinde durumu anlayınca açlık hissini oluşturan nöron aktivitesi tekrar başlıyor." diyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği