Nefes testiyle kişiye özel diyetler

Aire, kullanıcının nefesini analiz ederek, midedeki asit oranını ölçüyor ve kişinin hangi yiyecekleri sindirmekte zorlandığını tespit ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sindirim problemleri, günlük yaşamı olumsuz etkileyen ve genel olarak memnuniyeti azaltan sağlık sorunları arasında yer alıyor. Her bireyin kendine has sindirim sistemi, bazı bileşenleri sindirmede zorlanırken diğerlerinde bir probleme sebep olmuyor. Ancak kişisel sindirim sisteminizin özelliklerini öğrenmek için, uğraş gerektiren bir dizi pahalı testten geçmeniz gerekiyor.

Bu sorunu kolay bir şekilde halletmek isteyen Food Marble adlı girişim Aire’yi geliştirdi. Aire, kullanıcının nefesini analiz ederek, midedeki asit oranını ölçüyor ve kişinin hangi yiyecekleri sindirmekte zorlandığını tespit ediyor.

Nasıl çalışıyor?

Kullanıcı yemek yedikten sonra cihaza üfleyerek nefesinin analiz edilmesini sağlıyor. Daha sonra yediği yemeğin fotoğrafını çekip adını yazan kullanıcı, vücudunun bu yiyeceğe nasıl tepki verdiğini kaydetmiş oluyor. Aire’nin akıllı telefon uygulamasının veri tabanında bulunan diğer yiyeceklerle karşılaştırılan bu yiyecek, uygulamanın kullanıcının hangi gıdalardan uzak durması gerektiğine dair bir fikir sahibi olmasına yardımcı oluyor.

Uygulama farklı gıdaların içinde bulunan meyve şekeri (fruktoz) süt şekeri (laktoz) ve sorbitol gibi bileşenleri karşılaştırıyor. Böylece, kullanıcının denediği yiyeceklerden yola çıkılarak, diğer yiyeceklerin ne gibi etkiler yaratacağı anlaşılabiliyor. Vücudunun hangi bileşenleri daha kolay hangilerini daha zor sindirdiğini öğrenen kullanıcı, yiyecek tercihini buna göre yaparak mide rahatsızlıklarını en aza indirebiliyor.

Aire şu anda ön siparişle 109 Avro’dan (yaklaşık 430 Lira) satın alınabiliyor. Ön siparişle satın alınan cihazların Ağustos ayında teslim edileceği belirtiliyor. Eylül’den itibaren normal satışa sunulacak cihazın piyasa fiyatı 165 Avro (yaklaşık 650 Lira) olacak.

Food Marble adlı girişim tarafından geliştirilen Aire, kullanıcının nefesini analiz ederek, midedeki asit oranını ölçüyor ve kişinin hangi yiyecekleri sindirmekte zorlandığını tespit ediyor. Kullanıcı yemek yedikten sonra cihaza üfleyerek nefesinin analiz edilmesini sağlıyor. Daha sonra yediği yemeğin fotoğrafını çekip adını yazan kullanıcı, vücudunun bu yiyeceğe nasıl tepki verdiğini kaydetmiş oluyor. Aire'nin akıllı telefon uygulamasının veri tabanında bulunan diğer yiyeceklerle karşılaştırılan bu yiyecek, uygulamanın kullanıcının hangi gıdalardan uzak durması gerektiğine dair bir fikir sahibi olmasına yardımcı oluyor. Vücudunun hangi bileşenleri daha kolay hangilerini daha zor sindirdiğini öğrenen kullanıcı, yiyecek tercihini buna göre yaparak mide rahatsızlıklarını en aza indirebiliyor.

https://vimeo.com/181534687

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği