Sindirim sistemi hastalıklarına karşı çekirge

Wisconsin-Madison Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre çekirgeyle beslenmek sindirim sisteminde yararlı enzim ve bakteri miktarını artırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Böcekler ucuz ve bol proteinli bir besin kaynağı olarak biliniyor. Ayrıca küçük alanlarda az masrafla yetiştirilebiliyorlar. Eğer bunlar böcek yemeniz için yeterli gelmediyse bir de şu araştırmayı inceleyin: yakın zamanda yapılan bir çalışma, çekirge yemenin sindirim sisteminize iyi geldiğini gösteriyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesinde Dr. Valerie Stull önderliğinde gerçekleştirilen araştırmada altı hafta boyunca, 18 ila 48 yaşlar arasında 20 sağlıklı katılımcı incelendi. İlk 2 hafta boyunca katılımcıların yarısına kahvaltı olarak sıradan çörekler ve içecekler; diğer yarısına ise 25 gram toz haline getirilmiş çekirge karıştırılmış çörek ve içecekler verildi. Katılımcılar hangi tür kahvaltıyı yediklerini bilmiyorlardı. Sonraki iki hafta boyunca herkes sıradan kahvaltıyla beslendi. Son iki haftada ise ilk iki haftada çekirgeli kahvaltı yiyenlere sıradan kahvaltı, sıradan kahvaltı yiyenlere ise çekirgeli kahvaltı verildi.

Hangi grubun hangi kahvaltıyla beslendiğini bilmeyen bir grup bilimci katılımcılardan kan ve dışkı örnekleri aldı. Katılımcılar ayrıca sindirim sistemleri ile ilgili soruları yanıtladıkları bir anket doldurdu. Bu işlemler iki haftalık çekirge/standart kahvaltı sürelerinin ardından tekrarlandı.

Yararlı enzim ve bakterilerde artış görüldü

Buna göre katılımcıların çekirge tozlu kahvaltı yerken, mide sağlığı ile ilişkilendirilen metabolik enzimleri daha fazla salgıladığı, ayrıca Bifidobacterium animalis gibi faydalı mide bakterilerini daha fazla barındırdığı görüldü. TNF-alpha olarak bilinen ve sindirim sistemi dışında hastalıklara sebep olan iltihaplı kan proteini seviyesinin de azaldığı kaydedildi.

Çekirgeyle beslenmenin herhangi bir yan etkisi olmadığı görüldü.

Bilimciler elde ettikleri bulguların desteklenmesi ve çekirgenin içinde bulunan hangi maddenin faydalı olduğunun belirlenmesi için daha geniş bir çalışma yapılması gerektiğini söylüyor. Araştırma üzerine yazılan makale Scientific Reports dergisinde yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Wisconsin-Madison Üniversitesinde Dr. Valerie Stull önderliğinde gerçekleştirilen araştırmada altı hafta boyunca, 18 ila 48 yaşlar arasında 20 sağlıklı katılımcı incelendi. İlk 2 hafta boyunca katılımcıların yarısına kahvaltı olarak sıradan çörekler ve içecekler; diğer yarısına ise 25 gram toz haline getirilmiş çekirge karıştırılmış çörek ve içecekler verildi. 2 hafta sonra gruplar değiştirilerek tekrarlanan araştırmada, çekirgeli kahvaltıyı yiyen grupların sindirim sisteminde metabolik enzimler ve yararlı bakterilerin arttığı, hastalıklara sebep olduğu bilinen TNF-alpha proteininin azaldığı görüldü.2 yanıt

  1. Murat (@mrtymy) avatarı

    Görsel çok rahatsız edici. Bir de push bildirim olarak geliyor sabah sabah gördüm içim kalktı.

  2. MehmetAli avatarı
    MehmetAli

    Corona virüs panzehri çekirgelerden üretilecek.

Yorumunuz: