Böcekburger İsviçre’de satışa sunuluyor

İsviçreli süpermarket zinciri Coop, farklı tatlar denemek isteyen müşterilerine içinde böcek bulunan böcek burger ve böcek topları gibi ürünler sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bazı insanlar yemeklerinin içinde küçücük bir kurt görünce bile ortalığı ayağa kaldırabiliyor. Öte yandan, böcek yeme alışkanlığı dünya üzerinde birçok kültürde köklü bir geçmişe sahip ve önümüzdeki yıllarda da Batı piyasalarındaki popülerliğinin artması bekleniyor. Hatta İsviçreli süpermarket zinciri Coop, farklı tatlar denemek isteyen müşterilerine içinde böcek bulunan böcek burger ve böcek topları gibi ürünler sunmaya başladı bile.

Ürünler, özellikle böcek içeren yiyecekler satan Essento adlı İsviçreli şirket tarafından üretiliyor. Böcek içeren besinler, et veya tavuktan daha sürdürülebilir bir protein kaynağı olarak görülüyor. Coop’un internet sitesinde ‘sağlığınız için’ ve ‘lezzetli’ şeklinde tanımlanan böcek burgerler, un kurdundan yapılıyor ve pirinç, sebze (havuç, kereviz, pırasa) ve baharatlar içeriyor. Fakat burgerler ilginizi çekmiyorsa Coop’un sunduğu ürünler arasında un kurdu, nohut, soğan ve sarımsakla yapılan, kişniş ve maydanozla tatlandırılan köfte benzeri bir ürün de mevcut. Ayrıca market, çekirge, hurma, elma, kuru üzüm ve yaban mersininden yapılan enerji barları da sunuyor.

Modern çağ için uygun bir besin kaynağı

Essento’nun kurucu ortağı Christian Bärtsch, “Böcekleri besin olarak kullanmanın birçok faydası var; besin değerleri yüksek ve gezegen kaynaklarını koruma konusunda da yardımcı oluyor. İşte bu yüzden böcekler modern beslenme için mükemmel bir seçenek oluşturuyor.” diyor. Coop’un ürünleri şu anda İsviçre’de birkaç yerde satılıyor. Talepteki belirgin artış yüzünden böcek ürünleri satılan marketlerin sayısı yediden on ikiye çıkarıldı. İçinde iki tane böcek burger bulunan paketin fiyatı yaklaşık 9 Dolar. Böcek barların tanesi ise 3,60 Dolar.

Kaynak: PSFK

İsviçreli süpermarket zinciri Coop, farklı tatlar denemek isteyen müşterilerine içinde böcek bulunan böcek burger ve böcek topları gibi ürünler sunmaya başladı. Ürünler, özellikle böcek içeren yiyecekler satan Essento adlı İsviçreli şirket tarafından üretiliyor. Coop'un internet sitesinde 'sağlığınız için' ve 'lezzetli' şeklinde tanımlanan böcek burgerler, un kurdundan yapılıyor ve pirinç, sebze (havuç, kereviz, pırasa) ve baharatlar içeriyor. Fakat burgerler ilginizi çekmiyorsa Coop'un sunduğu ürünler arasında un kurdu, nohut, soğan ve sarımsakla yapılan, kişniş ve maydanozla tatlandırılan köfte benzeri bir ürün de mevcut. Ayrıca market, çekirge, hurma, elma, kuru üzüm ve yaban mersininden yapılan enerji barları da sunuyor. İçinde iki tane böcek burger bulunan paketin fiyatı yaklaşık 9 Dolar. Böcek barların tanesi ise 3,60 Dolar.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği