İpek böcekleri süper-ipek üretti

Çin'de Tsinghua Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, ipek böceklerine nano malzeme içeren solüsyonlar yedirilerek dayanıklı ve iletken ipek üretildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yüzyıllarca lüks giyimin sembolü olan ipek, oldukça dayanıklı bir kumaş. Araştırmacılar bu kumaşı daha güçlü bir hale getirebilmek için akıllıca bir yöntem kullandı. İpek böceklerine grafen ya da tek duvarlı karbon nanotüpler yediren araştırmacılar böylece daha dayanıklı kıyafetler, doğada çözünebilen tıbbi implantlar ve doğa dostu giyilebilir elektronik cihazlar üretebilecek.

Solüsyonlu yapraklar ipek böceklerine yedirildi

Araştırmacılar geçmişte eğrilmiş ipeğe katkı maddeleri ekleyerek ya da ipek böceklerinin besinlerine eklemede bulunarak boyalı, mikroba dayanıklı ve iletken kumaşlar üretmişti. İpek böcekleri dutla beslenen küçük larvalar. Tsinghua Üniversitesinden Yingying Zhang ve çalışma arkadaşları bu larvaların yediği dut yapraklarına yüzde 0,2 oranında karbon nanotüp ya da grafen içeren solüsyonlar sıktı.

Daha sonra normal ipek üretiminde olduğu gibi, ipek böcekleri kozalarını ördükten sonra üretilen ipek toplandı. Bu maddeler ipek üretildikten sonra içine yerleştirilmek istense, nanomalzemelerin zehirli kimyasal çözeltilerde ayrıştırılması ve daha sonra ipeğe uygulanması gerekirdi. Bu sebeple ipek böceklerine bu maddelerin yedirilmesi daha çevreci bir yöntem.

Bu nanomazemelerin ne kadarının üretilen ipeğe aktarıldığı, ne kadarının böceklerin vücudunda kaldığı ya da ne kadarının dışarıya atıldığı ölçülmedi. Zhang bu konunun biyologların uzmanlık alanına girdiğini söylüyor.

Daha dayanıklı ve iletken

Bu yöntemle üretilen ipek, sıradan ipeğe göre iki kat daha dayanıklı ve yırtılmadan önce en az yüzde 50 daha fazla gerginliğe dayanabiliyor. Ekip ipek liflerini 1050 santigrat dereceye kadar ısıtıp iletkenliğini ve yapısını inceledi. Düzenlenen ipeğin, sıradan ipekten farklı olarak elektrik akımını iletebildiği görüldü. Bu özelliğin gelecekte ipekten üretilen kıyafetlere sensörler eklemek ve sinir sinyallerini okumak amacıyla kullanılabileceği ifade ediliyor.

Donghua Üniversitesinden Malzeme Mühendisi Yaopeng Zhang da geçmişte ipek böceklerini benzer bir yöntemle titanyum dioksit nano parçacıkları ile beslemiş ve morötesi bozulmaya dayanıklı ve çok güçlü bir ipek üretmişti. Zhang bu yöntemin dayanıklı ipek liflerini geniş ölçekte üretebilmek için kolay bir yol olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Scientific American

Çinli araştırmacılar ipek böceklerinin yediği dut yapraklarına grafen ve karbon nanotüp içerek solüsyonlar sıktı. Bu malzemeleri yiyen ipek böcekleri iki kat daha dayanıklı ipekler üretti. Üstelik bu ipekler iletken özelliğe sahip olduğu için giyilebilir teknoloji ürünleri üretimine de izin veriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği