Doğada çözünebilen kulaklık

Gerçekte çalışmayan ve bir örnek ürün olarak üretilen Korvaa kulaklıklar yakın zamanda Finlandiya'da birkaç tasarım fuarında sergilenecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elektronik eşyaların önceden belirlenmiş kısa ömürleri, doğada kaybolması mümkün olmayan miktarda toksik atık üretiyor. ‘’Doğanın güçlü, dayanıklı ve çok yönlü malzemeler ürettiği bugünlerde neden bu imkanı kullanmayalım?’’ diye düşünen Finlandiya merkezli tasarım şirketi Aivan doğaya zarar vermeyecek mantar, biyoplastik ve diğer doğal malzemelerden bir kulaklık tasarlamış. Standart bir kulaklıkta kullanılan malzemenin hemen hemen hepsini, olabildiğince doğal türetilmiş materyallerle değiştirerek tasarlanan bu kulaklık Korvaa adını taşıyor. Ana iskeleti laktik asitin oluşma süresince meydana gelen bir tür biyoplastik kullanılarak 3D-basılmış. Kulaklıkların içindeki pofuduklar ise yapay köpük gibi birçok küçük baloncuktan oluşan ve küçük hidrofobin olarak bilinen bir proteinden yapılmış. Dış yüzeyi ise dokusu deriye benzeyen ve yine mantardan türetilmiş bir madde olan miselyum ile kaplanmış. Hepsinin üzerine ise sentetik örümcek ipeğinden elde edilen gözenekli bir madde yerleştirilmiş.

Tasarım şimdilik bir prototip

Aslına bakarsanız bu kulaklıkla müzik dinlemek mümkün değil; kendisi halen bir prototip ürün.  Ancak amaçlanan şey de zaten mevcut kulaklıklarınıza bir alternatif getirmekten ziyade, hali hazırda piyasada olan kulaklıkların çevre dostu malzemelerden üretebileceğini göstermek. Korvaa kulaklıklar yakın zamanda Finlandiya’da birkaç tasarım fuarında sergilenecek.

Kaynak: Tech Crunch

Elektronik eşyaların önceden belirlenmiş kısa ömürleri, doğada kaybolması mümkün olmayan miktarda toksik atık üretiyor. ‘’Doğanın güçlü, dayanıklı ve çok yönlü malzemeler ürettiği bugünlerde neden bu imkanı kullanmayalım?’’ diye düşünen Finlandiya merkezli tasarım şirketi Aivan doğaya zarar vermeyecek mantar, biyoplastik ve diğer doğal malzemelerden bir kulaklık tasarlamış. Standart bir kulaklıkta kullanılan malzemenin hemen hemen hepsini, olabildiğince doğal türetilmiş materyallerle değiştirerek tasarlanan bu kulaklık Korvaa adını taşıyor. Gerçekte çalışmayan ve bir örnek ürün olarak üretilen Korvaa kulaklıklar yakın zamanda Finlandiya'da birkaç tasarım fuarında sergilenecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği