Hamam böcekleri böcek ilaçlarına karşı direnç geliştirdi

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, hamam böceklerinin daha önce karşılaşmadıkları böcek ilaçlarına bile hızlı şekilde direnç geliştirebildiğini gösterdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hamam böceklerinin belirli böcek ilaçlarına karşı direnç geliştirdiğini uzun yıllardır biliyorduk ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma, hamam böceklerinin daha önce karşılaşmadıkları kimyasallara bile hızlı şekilde çapraz direnç geliştirebildiklerini gösterdi.

Purdue Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, farklı binalardaki hamam böceği popülasyonlarını üç farklı tip böcek ilacına maruz bıraktı. Altı ayın sonunda sonuçlar karşılaştırıldı. Araştırmaya başlamadan önce, kullanılacak hamam böcekleri bırakıldıkları binalardan alınıp hangi ilaçlara karşı dirençli oldukları konusunda incelendi. Daha sonra deneye başlandı. İlk değerlendirmede üç farklı böcek ilacı kullanıldı. İkinci değerlendirmede, iki farklı böcek ilacı karıştırılarak kullanıldı. Üçüncü değerlendirmede ise, o bölgede yaşayan hamam böceklerinin en az direnç gösterebildiği böcek ilacı türü kullanıldı. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Üç farklı ilaç kullanılan ilk değerlendirme sonucunda hamam böceği sayısı aynı kalmıştı. İki farklı ilacın karıştırıldığı ikinci değerlendirme ise hiç de etkili olmamıştı, böceklerin sayısı artmıştı bile. Tek ilaç kullanılan değerlendirmenin sonuçları ise çeşitliydi. Bir denemede böceklerin neredeyse hepsi ölürken başka bir denemede böcek sayısının arttığı görüldü.

En etkili yöntem, ilacın yanı sıra yem tuzağı kullanmak ve temiz olmak

Deney sürecinin sonunda, ölmemiş olan hamam böceklerinden birkaç tanesi alınıp laboratuvarda incelendi. Araştırmacılar tahmin ettiği üzere, böcekler kullanılan ilaçlara karşı direnç sahibiydi. Ancak ilginçtir ki böcekler daha önce karşılaşmadıkları zehir türlerine karşı da direnç geliştirmişti. Bu tür bir çapraz direnç, gelecekte hamam böceklerini öldürmeyi iyice zorlaştırabilir. Araştırmanın öncüsü Michael Scharf, hamam böceklerinin bu kadar hızlı direnç gösterebildiklerini daha önce hiç fark etmediklerini söylüyor.

Yapılan araştırma Scientific Reports dergisinde yayımlandı. Araştırmayı yapan ekibe göre ise hamam böceklerine karşı en etkili yöntemler; böcek ilaçlarının yanı sıra yem tuzağı kullanmak ve bulunduğumuz ortamı olabildiğince temiz tutmak.

Kaynak: New Atlas

Hamam böcekleri üzerinde farklı tür böcek ilaçlarıyla altı ay boyunca deney yapan bir grup araştırmacı, hamam böceklerinin daha önce karşılaşmadıkları böcek ilaçlarına bile hızlı şekilde çapraz direnç gösterebildiğini fark etti. Purdue Üniversitesi'nden bir grup araştırmacının gerçekleştirdiği bu çalışma, gelecekte hamam böceklerini öldürmenin iyice zorlaşabileceğine işaret ediyor. Peki ne yapabiliriz? Çalışmayı yapan ekibin tavsiyesi, böcek ilaçlarının yanı sıra yem tuzağı kullanmak ve bulunduğumuz ortamı olabildiğince temiz tutmak yönünde.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği