Hamam böceğinden daha hızlı hareket edebilen minik robot

Kendi ağırlığının bin kat fazlası uygulandığında bile hareket etmeye devam eden yumuşak robot geliştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yumuşak robotların popülerliği haklı sebeplerle her geçen gün artıyor. Birincisi oldukça basit oluyorlar. İkincisi nispeten daha ucuz oluyorlar. Diğer bir sebep ise dayanıklı olmaları.

Science Robotics‘in son sayısında, bir grup araştırmacının hem daha yüksek performanslı hem de daha önce gördüğümüz yumuşak robotlardan çok daha dayanıklı bir yumuşak robot geliştirdiğine şahit olduk. İlk bakışta robot olduğunu tahmin edemeyebilirsiniz bile. Çünkü bu basit robot, küçük bir parça kağıda benziyor. Hamam böceklerinden daha hızlı hareket edebilen bu robot türü, üzerine basıldığında dahi hayatta kalabiliyor.

Şu anda prototip halinde olan robota kendi ağırlığının 1 milyon katını bile uygulasanız hareket etmeye devam edebiliyor. Bu durumda hızı biraz azalıyor tabii ki. Kendi ağırlığının altı katını taşıyabilen robot, yer fıstığı taşıyabiliyor. Bu durumda da hızı biraz azalıyor ama hangimiz yer fıstığını bir an önce başka bir yere yetiştirmeye çalışıyoruz ki?

Robotu geliştiren araştırmacılar, bu gibi robotların çevre keşfi, yapısal denetleme ve afet yardımı gibi çeşitli amaçlarla kullanılabileceğini söylüyor. Robotu daha da geliştirmek için çalışmalara devam edeceklerini de belirtiyorlar.

Kaynak: IEEE Spectrum

Bir grup araştırmacı, hem daha yüksek performanslı hem de daha önce gördüğümüz yumuşak robotlardan çok daha dayanıklı bir yumuşak robot geliştirdi. İlk bakışta robot olduğu anlaşılamayan robot, küçük bir kağıt parçasına benziyor. Hamam böceklerinden daha hızlı hareket edebilen bu robot türü, üzerine basıldığında dahi hayatta kalabiliyor. Robotu geliştiren araştırmacılar, bu gibi robotların çevre keşfi, yapısal denetleme ve afet yardımı gibi çeşitli amaçlarla kullanılabileceğini söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği