“20 yıl sonra hepimiz çekirge yiyeceğiz”

Cisco Systems adlı teknoloji şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı John Chambers, 20 yıl içinde temel protein kaynağımızın çekirgeler olacağını söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cisco Systems adlı teknoloji şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı John Chambers, “20, belki de 15 yıl içinde temel protein kaynağımız böcekler olacak. Çünkü böcekler çevreye zarar vermeden üretebildiğimiz en temiz tür.” diyor. Chambers, böcekler arasında özellikle de en iyisinin çekirge olduğunu söylüyor. Chambers’ın bu görüşü, insanların tüketmesi için çekirge üreten Aspire Food Group gibi şirketlerle ve Asya, Afrika ve Latin Amerika kültürleriyle uyuşuyor.

Cisco Systems gibi bir teknoloji şirketinde çalışan Chambers’ın gıda teknolojisiyle ilgilenmesi tuhaf gelebilir fakat yakında şirketten ayrılmayı planlayan Chambers, yiyecekle ilgili girişimlerle uğraşmayı düşünüyor. Bu yüzden de bu alandaki gelişmeleri takip ediyor.

“ABD girişimcilik konusunda geri kaldı”

Aspire Food Group yatırımcılarından Chambers, şirketin kurucusu ve CEO’su Mohammed Ashour’a da rehberlik eden biri. Chambers, San Francisco’daki Saison adlı restoranda çekirgeli çörekler, tatlılar ve hatta margarita denedi. Çekirge küçük parçalar halinde farklı yiyeceklerin içine konduğu için yediğiniz şeyin çekirge olduğunu anlamıyorsunuz. Yeni girişimleri seven Chambers, “ABD bu konuda Fransa ve Çin gibi girişimleri destekleyen ülkelerden çok daha geride. Girişim yuvası Silikon Vadisi ise pek ilgili sayılmaz. Bir bölge, teknolojiyle ve sosyal değişikliklerle yeterince yakından ilgilenmiyorsa risk altındadır.” diyor.

Kaynak: CNet

Cisco Systems adlı teknoloji şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı John Chambers, 20 yıl içinde temel protein kaynağımızın çekirgeler olacağını söylüyor. Teknoloji şirketinde çalışan Chambers'ın gıda teknolojisiyle ilgilenmesi tuhaf gelebilir fakat yakında şirketten ayrılmayı planlayan Chambers, yiyecekle ilgili girişimlerle uğraşmayı düşünüyor. Bu yüzden de bu alandaki gelişmeleri takip ediyor. İnsanların tüketmesi için çekirge üreten Aspire Food Group'un yatırımcılarından olan Chambers, şirketin kurucusu ve CEO'su Mohammed Ashour'a da rehberlik eden biri. Chambers, San Francisco'daki Saison adlı restoranda çekirgeli çörekler, tatlılar ve hatta margarita denedi. Çekirge küçük parçalar halinde farklı yiyeceklerin içine konduğu için yediğiniz şeyin çekirge olduğunu anlamıyorsunuz. Yeni girişimleri seven Chambers, "ABD bu konuda Fransa ve Çin gibi girişimleri destekleyen ülkelerden çok daha geride." diyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği