Mark Zuckerberg sonunda diplomasını aldı

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, perşembe günü yarıda bıraktığı okulu Harvard’a döndü ve diplomasını teslim aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, perşembe günü yarıda bıraktığı okulu Harvard’a döndü ve diplomasını teslim aldı. Ünlü yazılımcı, yeni mezunlara, bugünün dünyası için bir amaç üretmek, diğerlerini önemsemek, eşitsizlikle mücadele etmek ve küresel toplumu güçlendirmek için çalışmalarını öğütledi.

Zuckerberg, okulun mezunlarından David Razu Aznar‘ın Mexico City’de eşcinsel evliliği yasal hale getirmesinden ve Uganda’nın çatışma bölgelerinde büyüyen Agnes Igoye‘nin bugün bölgede kolluk güçlerini eğitmesinden bahsederek “Değişim yerel olarak başlıyor. Bizim gibi insanlar için, küresel değişiklikler bile, küçük değişimlerle başlar.” dedi.

33 yaşındaki milyarder, Harvard’dan Facebook’u kurmak için ayrılışından 12 yıl sonra, onursal doktorasını almak için geri döndüğü üniversitesinde başladığı ‘insanları bir araya getirme’ macerasına, tüm dünyayı birbirine bağlayana dek devam edeceğini söyledi.

2004 yılında Harvard’da bir yurt odasında başlayan ve sadece Harvard öğrencilerinin kullanabildiği bir platform olarak tasarlanan Facebook bugün tüm dünyada neredeyse 2 milyar abonesiyle dünyanın en büyük sosyal ağı.

En başarılı isimler okuldan ayrılmıştı

Zuckerberg, Harvard öğrenimini yarım bırakan, bir başka dev teknoloji şirketinin kurucusu Bill Gates’in izinden gidiyor. Gates de bundan 10 yıl önce okulda mezunlara bir konuşma yapmıştı. Oregon’daki Reed Koleji’ni yarıda bırakan Steve Jobs da 2005 yılında Stanford Üniversitesinin açılışında konuşmuştu.

Zuckerberg Harvard’da sadece işinin değil, özel hayatının da temellerini attı. Eşi Priscilla Chan ile Harvard’da tanışan Zuckerberg daha sonra eşiyle birlikte Chan Zuckerberg İnisiyatifini kurarak bilim ve eğitim alanlarında yardım çalışmaları yürüttü.

Perşembe günü Zuckerberg’le birlikte Harvard’dan onursal doktora alanlar arasında Star Wars ve Harry Potter gibi bir çok başarılı filmin müziklerini yapan besteci John Williams, Somalili insan hakları aktivisti Hawa Abdi Dhiblawe ve aktris Judi Dench de bulunuyordu.

Facebook CEO’su, konuşmasında “Eğer bugün bu konuşmanın sonunu getirebilirsem, Harvard’da ilk kez bir şey tamamlamış olacağım” dedi. Zuckerberg konuşmasını başarıyla tamamlayıp diplomasını teslim aldı.

Kaynak: Boston Globe

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, perşembe günü yarıda bıraktığı okulu Harvard’a döndü ve diplomasını teslim aldı. 33 yaşındaki milyarder, Harvard’dan Facebook’u kurmak için ayrılışından 12 yıl sonra, onursal doktorasını almak için geri döndüğü üniversitesinde başladığı ‘insanları bir araya getirme’ macerasına, tüm dünyayı birbirine bağlayana dek devam edeceğini söyledi.Bir yanıt

  1. sonsuzluk blog avatarı

    Alıp almaması çok da önemli değildi. Adam zaten milyarder olmuş. Üniversitenin reklamını yapmış daha çok, harvard da fırsatı değerlendirip tebrik etmiş.

Yorumunuz: