Facebook zihin okuma teknolojisi geliştiriyor

Facebook kullanıcıların bilgilerine sadece telefon ve bilgisayarlardan değil aynı zamanda direkt olarak kullanıcının beyninden de erişmeyi hedefliyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e göre, şirket kullanıcıların bilgilerine sadece akıllı telefon ve bilgisayarlardan değil aynı zamanda doğrudan kullanıcının beyninden de erişmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde Harvard Üniversitesinde, Harvard Hukuk Okulu Profesörü Jonathan Zittrain tarafından yapılan bir röportajda Facebook CEO’su şirketinin bu teknoloji sayesinde kullanıcılara sadece beyinlerini kullanarak menüler arasında gezinme hatta yazı yazma imkanı sunabileceğini söyledi.

Zittrain, Zuckerberg’e böyle bir teknolojinin kişinin yaşamına müdahalesi ve etik uygulamaları konusunda sorular sorduğunda ise CEO basit bir yanıt verdi: “Bu cihaz, kullanıcının kullanmayı tercih ettiği bir ürün olacak.”

Facebook bir süredir bu teknoloji üzerinde çalışıyor

Konsept aslında nispeten basit. Akıllı nesneler birbiri ile iletişim kurabiliyor ama beyninize erişemiyor. Zuckerberg’e göre çözüm duş bonesine benzer bir cihaz. Bu cihaz beyninizdeki sinyalleri okuyacak ve bunları düşüncelerinizin veri akışını çözmek için kullanacak. Facebook bu tarz beyin bilgisayar arayüzlerini bir süredir deniyor. 2017 F8 geliştirici konferansında şirket ‘beyin faresi‘ adını verdiği vücut bütünlüğüne müdahale etmeyen bir beyin arayüzü tanıtmıştı. Bu arayüzün gelecekte artırılmış gerçeklik uygulamalarını kontrol etmek için kullanılabileceği belirtilmişti.

Zuckerberg’in bu çalışma ile ilgili hevesi ise ironik çünkü şirket son yıllarda sürekli mahremiyet ihlalleri ile anılıyor ve kullanıcılarının güvenini kaybetmiş durumda. Milyonlarca kullanıcı 2018’de Facebook’u terk etti. Bu şartlar altında şirketin kullanıcılarına beyinlerini okuyacak bir cihaz satmak istemesi içinde bulunulan durumla pek uyuşmuyor.

Kaynak: Futurism

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e göre şirket kullanıcıların bilgilerine sadece akıllı telefon ve bilgisayarlardan değil aynı zamanda direkt olarak kullanıcının beyninden de erişmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde Harvard Üniversitesinde yapılan bir röportajda Facebook CEO’su şirketinin bu teknoloji sayesinde kullanıcılara sadece beyinlerini kıllanarak menüler arasında gezinme hatta yazı yazma imkanı sunabileceğini söyledi.Yorumunuz: