Zuckerberg: “Dünyayı Facebook kurtaracak”

Yaklaşık 13 yıldır arkadaşlar arasında bağlantılar kurmaya çalışan Mark Zuckerberg'in şimdi daha büyük bir planı var: Küresel bir topluluk oluşturmak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yaklaşık 13 yıldır Facebook arkadaşlar arasında bağlantılar kurmaya çalışıyor. Sosyal ağın kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in şimdi daha büyük bir planı var: Küresel bir topluluk oluşturmak. Zuckerberg perşembe günü yayınladığı bir blog yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Günümüzde herkes, olumlu bir etki yaratmanın peşinde. İstediğimiz dünyayı anında oluşturacak güce şu anda sahip olmayabiliriz ancak hepimiz bugün çalışmaya başlarsak uzun vadede istediğimiz sonuçlara ulaşabiliriz. Bu gibi zamanlarda, bizim Facebook olarak yapabileceğimiz en önemli şey, herkes için uygun küresel bir topluluk inşa etmek için gerekli toplumsal altyapıyı geliştirmek olacaktır.”

“Büyük sorunlar büyük tepkiler gerektirir”

Zuckerberg için küresel bir topluluk oluşturmanın sonuçları, kriz zamanlarında birbirine destek olan gruplar yaratmak, insanların daha iyi bilgilenmesini sağlamak ve insanları doğru bilgilerle oy vermeye yönlendirmek şeklinde olacak. Refah ve özgürlüğün yaygınlaşmasını sağlamaya, barış ve anlayışı öne çıkarmaya çalışan Zuckerberg insanları fakirlikten kurtarmanın ve bilimi hızlandırmanın gerekliliğine inandığını belirtiyor. Bu alanda karşılaşılacak en büyük sorunların terörizm, iklim değişikliği ve salgın hastalıklar olduğunu ifade eden Zuckerberg, bunların önüne geçmek için de küresel tepkilere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Günümüzde bazı insanların gelişmelerin gerisinde kaldığını, bazılarının ise küresel bağlantıları koparmaya çalıştığını belirten genç CEO, böyle bir zamanda küresel topluluklar oluşturmanın çok daha önemli olduğunun altını çizdi.

Hem ziyaret hem ticaret

Endüstri analistleri ise bu konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor. Zuckerberg’in açıklamalarında samimi olduğuna inandığını belirten Technology Business Research analisti Ezra Gottheil, küresel topluluklar oluşturmanın Facebook’un da işine geleceğini belirtiyor. “Facebook’ta daha iyi hissetmek siteyi daha sık ziyaret etmenize sebep olur.” diyen Gottheil, Zuckerberg’in bu durumdan kar edeceğini savunuyor.

Özellikle son dönemde Facebook üzerinde kullanıcıların çok fazla siyasi içerik paylaşması bazı kullanıcıların, diğerlerinden uzaklaşmasına hatta insanların arkadaşlarını listelerinden çıkarmasına yol açmıştı. Bu durumun önüne geçmek insan ilişkileri açısından olduğu kadar, Facebook’un popülerliğini koruması için de önemli.

Facebook yardım etkinlikleri düzenleyebilir

ZK Research analisti Zeus Kerravala, “Bu başarılı olursa Facebook’un çirkin yüzünün çoğu ortadan kalkacak. Belki Facebook tarafından başlatılan daha fazla toplumsal girişim görebiliriz. Bu bir günde olacak bir şey değil. Facebook’un zaman ve emek harcaması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kerravala Facebook’un topluluk oluşturma konusunda daha fazla araç ve özellik ekleyebileceğini hatta bazı yardımlaşma etkinliklerinin bizzat Facebook tarafından hazırlanabileceğini söylüyor.

Kaynak: Computer World

Yaklaşık 13 yıldır Facebook arkadaşlar arasında bağlantılar kurmaya çalışıyor. Sosyal ağın kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in şimdi daha büyük bir planı var: Küresel bir topluluk oluşturmak. Zuckerberg perşembe günü yayınladığı bir blog yazısında şu ifadelere yer verdi: "Günümüzde herkes, olumlu bir etki yaratmanın peşinde. İstediğimiz dünyayı anında oluşturacak güce şu anda sahip olmayabiliriz ancak hepimiz bugün çalışmaya başlarsak uzun vadede istediğimiz sonuçlara ulaşabiliriz. Bu gibi zamanlarda, bizim Facebook olarak yapabileceğimiz en önemli şey, herkes için uygun küresel bir topluluk inşa etmek için gerekli toplumsal altyapıyı geliştirmek olacaktır." Endüstri analistleri ise bu çabanın, insani yardımın yanı sıra Facebook'un daha fazla gelir elde etmesine de katkı sağlayacağı görüşünde.

1 Yorum

  • refah ve zenginliğin en büyük düşmanı amerikalı , israilli ve avrupalı dostlarımızdır.Sömürdükleri ülkelerin zenginlikleriyle ilerlediler…bunu görmedikten sonra ne kurarsan kur altından bir çapanoğlu çıkacaktır..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği