Lüks ürün sahteciliğine nano çözüm

Nanoga adlı bir girişim EPFL ile iş birliği yaparak, lüks saatleri sahtelerinden ayırabilmek için basit ve etkili bir yöntem geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsviçre’de, Lozan Federal Politeknik Okulu’ndan (EPFL) araştırmacılar nano ölçekli fotonik kristalleri bir saatin camının içine yerleştirmek için bir yöntem geliştirdi. Sadece morötesi ışık altında görülebilen bu kristaller, saatin gerçekliğinin kanıtlanması için kullanılacak. Bu araştırma ile piyasayı değiştirmesi beklenen Nanoga adlı girişim metodun sahte saatlere karşı etkili bir mücadele biçimi olduğunu savunuyor.

Nanoga‘nın CEO’su Nasser Hefyene iki yıl önce EPFL ile görüşerek, yüksek teknolojili cihazlar kullanmadan ve saatin dış görünüşüne müdahale etmeden üretilebilecek bir sahtecilikle mücadele teknolojisi konusunda fikir alışverişinde bulunmuştu. “Amacımız yeniden üretilmesi mümkün olmayan yeni bir güvenlik sistemi tasarlamak için önceden denenmiş teknolojileri bir araya getirmekti.” diyen Hefyene aşağıdaki videoda teknolojinin detaylarını anlatıyor.

Genellikle LED üretmek için kullanılan bir makinede morötesi ışığı renklere çevirebilen çok ince bir fotonik kristal tabakası oluşturuluyor. Daha sonra litografik baskı ile fotonik kristal tabakasının özel bölümleri aktif hale getirilerek morötesi ışığa tepki vermesi sağlanıyor. Farklı renklerin morötesi ışık altında görülebilmesi için fotonik kristallere farklı geometrik şekiller veriliyor ve yönleri cama göre değiştiriliyor.

EPFL tarafından geliştirilen çözüm Nanoga tarafından ticarileştirildi ve sadece bir morötesi ışığa ihtiyaç duyuyor. Şu anda bu çözümün kullanımı sadece cam yüzeyi olan ürünlerle sınırlı gibi görünüyor. Yine de lüks saat sahteciliğinin boyutları göz önünde bulundurulduğunda bu teknolojinin yeterince büyük bir pazara hitap ettiği söylenebilir.

Başka yöntemler de kullanılıyordu

Bu çalışma nanoteknolojinin sahtecilikle mücadele ve marka koruma amacıyla kullanılması konusunda en son gelişmeleri temsil ediyor. Yıllar önce SingularID adlı bir şirketin de benzer çalışmaları olmuştu. Nano ölçekli manyetik materyalleri her ürün için bir parmak izi gibi kullanan teknoloji, bu nanoparçacıkları okuyacak özel bir cihaz ve bu cihazı çalıştıran özel bir yazılım gerektiriyordu.

Geçtiğimiz günlerde bir başka girişim Chronicled, blok zinciri teknolojisini kullanarak orijinal ayakkabıları sahtelerinden ayırabilecek bir yöntem geliştirmişti ancak o yöntem ürün üzerinde küçük de olsa değişiklik yapmayı gerektiriyordu. Ürüne bir NFC etiketi yerleştirerek kullanılan bu yöntem bir ürünün ömrü boyunca kaç kez el değiştirdiğini de takip etme imkanı sağlıyordu.

saatİsviçre'de Nanoga adlı bir girişim lüks saatlerin camının içine yerleştirilen bir tabaka ile saatlerin sahtelerinden ayrılabilmesini sağlayacak bir yöntem geliştirdi. Nano ölçekli fotonik kristallerden oluşan tabaka sadece morötesi ışık altında görülebildiği için saatin tasarımına bir etkisi bulunmuyor. Böylece saat üreticileri tasarımlarını değiştirmek zorunda kalmadan, basit bir yöntemle saatin gerçekliğini kanıtlayabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği