Katlanan otomobiller yayaları koruyabilir

Otonom sürüş şirketi Waymo, otomobillerin kaza esnasında dış yüzey sertliğini değiştirebilecek bir sistem üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom araçlar gerçekten yollarımızı ele geçirirse kazalar oldukça azalacak ve yollar daha güvenli olacak; en azından aracın içindekiler için. Birbiriyle iletişim halindeki araçlar çarpışmaları engellemek için ellerinden geleni yapacak. Peki yanlışlıkla yola çıkan, otomobillerin trafik sisteminde yer almayan insanlara ne olacak? Google’ın bünyesinden çıkan otonom sürüş şirketi Waymo’nun bu konuda bir cevabı var: daha yumuşak araçlar.

Mercury News ve Quartz‘ın haberlerine göre Waymo, aracı bir takım germe parçaları ile bütün halinde tutan bir teknolojinin patentini aldı. Bu parçalar (kablo, çubuk ya da yay olabilir) aracın dış yüzeyinin sertliğini artırıp azaltmak için gergin ya da esnek hale gelebilir. Algılayıcılar aracın bir başka nesneyle çarpışacağını tespit ederse parçalar da ona göre değişiklik gösterecek. Eğer çarpışma tehlikesi olan nesne bir başka arabaysa dış yüzey sert tutularak içerideki yolcular korunacak. Eğer bir insanla çarpışma tehlikesi varsa o zaman parçalar esneyerek dış yüzeyi yumuşatacak.

Çarpışma etkisini azaltmak için içe çökecek

Patent metninde “Örneğin bir bisikletlinin ön kaput kapağına çarpma ihtimali bulunuyorsa araç gerginliğini azaltarak bu bölgeleri yumuşatacak.” deniyor. Bunun sonucunda da çarpışmanın etkisinin hafiflemesi ve çarpılan kişinin daha az zarar görmesi amaçlanıyor. Beklenmeyen yeni bir yolcuyu rahat ettirmek için içine doğru çöken metalden yapılmış bir armut koltuk gibi düşünebilirsiniz.

Tabii ki çoğu patentin genel sorunları burada da mevcut. Henüz ortada sadece bir fikir ve bu fikri anlatan çizimler var. Ancak böyle bir sistem hazırlanmış ya da testler gerçekleştirilmiş değil. Yine de bu fikrin, Google’ın daha önce ortaya attığı ‘çarpılan kişi uçmasın diye kaputa yapıştırma‘ fikrinden biraz daha akla yatkın olduğunu söylemek gerek.

Kaynak: The Verge

Google'ın bünyesinden çıkan otonom sürüş şirketi Waymo, aracı bir takım germe parçaları ile bütün halinde tutan bir teknolojinin patentini aldı. Bu parçalar (kablo, çubuk ya da yay olabilir) aracın dış yüzeyinin sertliğini artırıp azaltmak için gergin ya da esnek hale gelebilir. Algılayıcılar aracın bir başka nesneyle çarpışacağını tespit ederse parçalar da ona göre değişiklik gösterecek. Eğer çarpışma tehlikesi olan nesne bir başka arabaysa dış yüzey sert tutularak içerideki yolcular korunacak. Eğer bir insanla çarpışma tehlikesi varsa o zaman parçalar esneyerek dış yüzeyi yumuşatacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği