Google ‘vurduğunu yapıştıracak’

Google, sürücüsüz araçların yayalara çarpmasıyla oluşacak kazalarda yayanın aracın ön kaportasına yapışmasını sağlayan bir teknolojinin patentini aldı.

  • Google sürücüsüz araçların yayalara çarpmasıyla oluşacak kazalarda yayanın aracın ön kaportasına yapışmasını sağlayan bir teknolojinin patentini aldı.
  • Yayanın kazada daha fazla zarar görmesini engellemek için geliştirilen bu yöntem kulağa garip gelse de yayaların güvenliği için atılmış önemli bir adım.

Google_sticky_hood_patent.1910x1000

Sürücüsüz araç teknolojisinin öncülerinden Google, gelecekte bu teknolojinin kazalara karışabileceğinin de farkında. Araçtan ya da yolda yürüyen yayalardan kaynaklanan sebeplerle sürücüsüz araçlar yayalara çarpabilir. Bu tarz durumlarda yayaların yere düşmesi, aracın altında kalmasına sebep olabiliyor ya da aracın çarpmasıyla yaralanan yolcuların yere düşmesi daha büyük yaralanmalara sebep olabiliyor.

Bu tarz durumlara çözüm olarak Google, sürücüsüz araç tarafından çarpılan yayanın aracın ön kaportasına yapıştırılmasını sağlayacak bir yöntemin patentini aldı. Patente göre ön kaportada, ince bir tabakanın altında yapışkan bir bölge bulunacak. Kaza anında gelen darbeyle bu ince tabaka kırılarak yapışkan maddeyi ortaya çıkaracak ve yaya ön kaportaya yapıştırılacak. Böylece yayanın yere düşerek daha fazla zarar görmesi önlenecek.

google-stuckped-0518

Bu alışılmadık yöntem kulağa ne kadar garip gelse de pek çok durumda işe yarayabilir. Stanford Hukuk Okulu’ndan Prof. Bryant Walker Smith patent ile ilgili olarak şunları söyledi: “Gelecek nesil otomotiv güvenliğinin odaklanması gereken konulardan biri de araçların sadece içindekileri değil dışarıdakileri de koruması gerekliliği. Araç dışındakilerin güvenliğini düşünen tüm üreticileri tebrik ediyorum.”

Kötü sonuçları da olabilir

Ancak çözümlerin bazen yeni problemler doğurduğuna dikkat çeken Smith bazen hava yastıklarının ölüme sebep olabildiğini ya da emniyet kemerlerinin araçtan çıkması gereken kişilerin çıkmasını engelleyebildiğini belirtti. Smith bu teknoloji için ise “Eğer bir yayaya çarptıktan sonra araç hareket etmeye devam eder ve başka bir yere çarparsa, bu kaportadaki yayanın daha fazla zarar görmesine sebep olabilir. Bazı durumlarda çarpılan yayanın aracın yan tarafına düşmesi daha faydalı olabilir” şeklinde konuştu.

Bu yöntem, kaza esnasında yayaları korumak için geliştirilen ilk yöntem değil. Örneğin Jaguar’ın Avrupa’da satışa sunulan bazı modellerinde, kaza esnasında aracın kaputunu bir miktar kaldıran sistem çarpışma anında yayanın hissettiği etkinin azalmasını sağlıyor. Volvo’nun V40 modelinde ise çarpılan yayanın kafasını ön cama çarpıp yaralanmasını engellemek için bir yaya hava yastığı bulunuyor.2 yanıt

Yorumunuz: