Kan tahlili ayağınıza geldi

Cor adlı cihaz, evde 5 dakika içinde kan tahlili yapmanızı sağlıyor. Analiz tamamlandıktan sonra veriler akıllı telefonunuzdaki uygulamaya gönderiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hepimiz hastaneye gittiğimizde kan tahlili istenmesinden çekiniriz. Bunun tek sebebi ciddi bir hastalığımız olduğunu düşünmemiz değil. Devlet hastanelerinde tahlil sonuçlarının geç çıkması, özel hastanelerde ise tahlil için yüksek ücretler ödemek zorunda kalmak da var. Neyse ki herkesi bu dertten kurtarmaya aday bir cihaz geliştirildi.

Cor adı verilen kan tahlili aygıtı kolunuzdan alacağınız küçük bir kan örneğini analiz edip sonuçları 5 dakika içinde cep telefonunuza gönderiyor. Özel uygulaması eski kan tahlillerinizi de kaydedip zaman içinde oluşan değişimi takip etmenize yardımcı oluyor. Kanınızda tehlikeli değerlerde bulunan maddeler hakkında sizi uyarıyor ve benzer problemler yaşamış kişilerle iletişime geçip yardım almanızı sağlıyor.

Erken teşhis için çok faydalı

Cihazın en büyük faydası ise tüm bu verileri doktorunuzla paylaştığınızda, vücudunuzda olup bitenler hakkında doktorunuzun çok daha net bir bakış açısına sahip olmasını sağlaması. Cor sayesinde, normalde toplanması yıllar sürecek olan veriyi evde kendi başımıza toplayabileceğiz. Doktora kontrole gittiğimizde ise herhangi bir hastalığın oluşumundan haberdar olma ihtimalimiz çok daha fazla olacak. Böylece hastalıklar oluşmak üzereyken müdahale ederek onları engelleme şansımız olacak.

Geçtiğimiz günlerde, yediğimiz yiyecekleri sesinden tanıyan ve bunları algılayıp not eden AutoDietary adlı bir cihazdan bahsetmiştik. Onun eksikliği kan değerlerine ulaşamıyor olmasıydı. Cor ile birlikte bu cihaz kullanıldığında hangi yemeği yediğimizde vücudumuzda ne gibi değişiklikler olduğunu görebilme şansı yakalayacağız. Gelecekte daha az hastane ziyareti yapacağımıza dair bir ipucu daha.

Indiegogo üzerinden bir kampanya başlatan Cor, seri üretime geçebilmek için bir ay içinde 50 bin dolar toplamayı hedefliyor. ABD’de yaşayan sınırlı sayıda destekçiye 179 dolara bir adet ya da 289 dolara iki adet cihaz göndermeyi vaat eden kampanyada şimdiden 39 bin dolar toplandı. Ürün piyasaya çıktığında tanesinin 299 dolara satılacağı belirtiliyor. İlk ürünlerin Ekim ayında alıcılara gönderilmesi hedefleniyor.

Evde kan tahlili yapmayı sağlayan ve topladığı verileri akıllı telefon uygulamasında saklayan bir cihaz geliştirildi. Cor adı verilen cihaz ile vücudumuzdaki değişiklikleri sürekli takip ederek herhangi bir anormallikten anında haberdar olacağız.2 yanıt

  1. Bahadır avatarı
    Bahadır

    Araç ve turizmde paylaşım ekonomisi hızla tutunmuşken sağlıkta tekil ürünlere bu kadar emek harcanması ilginç.

Yorumunuz: