“iPhone 8 en az 5 bin lira”

Akıllı telefonların fiyatı, ilk kez piyasaya çıktıkları dönemden bu yana sürekli artış halinde. Ama yeni telefonlar artık ‘pahalı’ sınırlarını da aşıyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefonların fiyatı, ilk kez piyasaya çıktıkları dönemden bu yana sürekli artış halinde. Ama yeni telefonlar artık ‘pahalı’ sınırlarını da aşıyor. iPhone ilk kez Türkiye’de satışa sunulduğunda telefona sahip olanlara ‘gösteriş meraklısı’ gözüyle bakıldı; bir telefona o kadar para verilmemesi gerektiği söylendi. Şimdi ise o fiyatlara bir iPhone bulmak imkansız.

Son olarak iPhone 7’nin yüksek kapasiteli modelleri 4 bin liranın üzerinde fiyatlara satılmaya başlamıştı. Ancak yeni iPhone ile birlikte bu fiyatları da mumla arar hale gelebiliriz. ABD’de iPhone 7’nin fiyatı 649 Dolar olarak belirlenmişti. Bu fiyat ülkemizde vergilerle de birleşince, rahatça 3 bin 500 liranın üzerine çıkmıştı. Yeni iPhone için tahmin edilen fiyat ise bir önceki modelin neredeyse iki katı.

Mobil cihazlar üzerine haberler yapan ve sızıntıları paylaşan Benjamin Geskin’in geçtiğimiz günlerde attığı tweet eğer doğruyu yansıtıyorsa, iPhone 8’in fiyatı, kapasitesine göre 1000 ila 1200 Dolar arasında değişiyor. Bu rakamları Türkiye’ye uyarladığımızda 5 bin Lira’nın üzerinde etiketler görmeye alışmamız gerekecek.

Telefon taksiti bitmeden eskiyor

Akıllı telefonların birkaç yıl içinde ‘eski’ konumuna düştüğü göz önünde bulundurulduğunda artık telefon taksiti ödemenin, tıpkı ev ya da araba kredisi ödemek gibi temel ihtiyaçlar arasına girdiğini söyleyebiliriz. Tabii ki herkesin en son model iPhone almasına gerek yok. Telefonun kilidini yüz tanıma teknolojisiyle değil de klasik bir PIN koduyla açmak çok da büyük bir eksiklik değil.

Asıl sorun telefonların işlem gücünün hızla artması ve uygulamaların da bu işlem gücüne ayak uyduracak şekilde daha detaylı hale gelmesi. 5-6 yıl önce satın aldığını bir telefon artık en son çıkan uygulamaların önemli bir kısmını çalıştıramaz durumda. Özellikle artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojilerinin uygulamalarda kullanılmaya başlaması, telefonlardan performans bekleyen uygulamaların günlük hayatımızda yer etmesi anlamına geliyor. Bu yüzden telefon güncelleme döngüsüne bir noktadan dahil olmak gerekiyor.

Kaynak: Mashable

Akıllı telefonların fiyatı, ilk kez piyasaya çıktıkları dönemden bu yana sürekli artış halinde. Ama yeni telefonlar artık ‘pahalı’ sınırlarını da aşıyor. Mobil cihazlar üzerine haberler yapan ve sızıntıları paylaşan Benjamin Geskin’in geçtiğimiz günlerde attığı tweet eğer doğruyu yansıtıyorsa, iPhone 8’in fiyatı, kapasitesine göre 1000 ila 1200 Dolar arasında değişiyor. Bu rakamları Türkiye’ye uyarladığımızda 5 bin Lira’nın üzerinde etiketler görmeye alışmamız gerekecek.Bir yanıt

  1. Mehmet avatarı
    Mehmet

    fiş almasak bize kaça olur ? :)

Yorumunuz: