Instagram fenomenlerine kara haber

Instagram Mart ayında açıkladığı, kronolojik olmayan yeni akış algoritmasını yakında kullanmaya başlayacağını açıklayan bir blog yazısı yayınladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram Mart ayından itibaren gönderilerin paylaşım zamanına göre değil bir algoritmaya göre sıralanacağı bir düzeni test ediyordu. Uygulama bu şekilde kullanıcılara son paylaşılan gönderileri değil en çok hoşlanacakları gönderileri ilk sırada göstermeyi amaçlıyor. Bu durum dünya genelinde Instagram ünlülerinde paniğe neden oldu. Bu hesaplar, kendi gönderilerinin kullanıcıların gerçek arkadaşlarının gönderilerinin altında kalacağını düşünerek takipçilerinden bildirimleri açmalarını talep ettiler. Bunun sonucu olarak #TurnMeOn (Beni aç) ve #LetsStayTogether (Birlikte kalalım) gibi hashtag’ler sıkça kullanılmaya başlandı. Bir süredir durulan bu tartışma yakında tekrar alevlenebilir çünkü Instagram blogundan yaptığı açıklamada algoritma ile çalışan ana sayfayı yakında kullanıma sunacağını duyurdu.

Yeni akış makine öğrenimi yöntemini kullanarak sizin neden daha çok hoşlandığınızı algılıyor ve geçmiş aktivitelerinize göre daha kişisel bir akış oluşturuyor. Eğer bazı hesapların paylaşımlarını düzenli bir şekilde beğeniyor ya da paylaşımlara yorum yazıyorsanız o gönderiler tek seferde 17 fotoğraf paylaşan sosyopatların gönderilerinin üzerinde görünecek. Bu özellik Facebook’a benziyormuş gibi geliyorsa haklısınız çünkü Instagram tam olarak Facebook’un yaptığı şeyi yapıyor.

Blog gönderisinde Instagram kullanıcıların bu özellikten gerçekten hoşlandığını ifade etti. “İnsanların daha fazla fotoğraf beğendiğini, daha fazla yorum yazdığını ve genel olarak toplulukla daha aktif bir şekilde etkileşim kurduğunu gördük” diye açıklamada bulunan şirket, yeni akış nedeniyle insanların takip etmek istedikleri hesapların bildirimlerini açtığından bahsetmedi.

Aşağıdaki tweet’i beğenen ve retweet eden binlerce kişi bu habere oldukça üzülecek gibi görünüyor. Instagram’ın resmi hesabından atılan tweet’te “Sizi dinliyoruz ve şu anda akışınızda hiçbir şeyi değiştirmiyoruz. Değişiklikler gerçekleşeceği zaman sizleri haberdar edeceğimize söz veriyoruz.” deniliyor.

Gerçekten de 10 hafta boyunca hiçbir şey değişmedi. Ama sonra her şey birdenbire değişti. Instagram’ın bu açıklamayı yaparak değişiklikleri haber verme sözünü tuttuğunu söyleyebiliriz.

Mart ayında Instagram'ın Facebook'a benzer bir yöntem kullanarak, kullanıcıların daha çok etkileşim kurduğu kişilerin gönderilerini ön plana çıkaracak bir algoritma kullanmaya başlayacağı ifade edilmişti. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir blog yazısında bu algoritmanın önümüzdeki aydan itibaren kullanılacağı açıklandı. Bu yeni uygulamayla Instagram eski tersine kronolojik akışından vazgeçmiş olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği