IBM gıda güvenliğini blok zinciriyle takip edecek

IBM, gıdalardaki kirliliği blok zinciri teknolojisini kullanarak engellemek için Nestle, Unilever ve Walmart gibi küresel gıda devleri ile işbirliği yapıyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

IBM, gıdalardaki kirliliği blok zinciri teknolojisini kullanarak engellemek için Nestle, Unilever ve Walmart gibi küresel gıda devleri ile iş birliği yapıyor. Şirketin salı günü yaptığı açıklamaya göre gıda işletmeleri IBM’in blok zinciri ağını kullanarak, mikrop bulaşmış ürünlerin kaynağını kolayca tespit edebilecek.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; her yıl, her on kişiden biri mikroplu gıdalar yüzünden hastalanıyor. Bu ayın başında Avrupa Birliği’nin gıda güvenliğinden sorumlu komisyon üyesi, böcek ilacı fipronilin yumurtalara bulaştığı endişesiyle bir zirve düzenlemeyi önermişti.

Her gıdanın kaynağına kolayca erişilecek

IBM tüketici sağlığının zehirli gıdalarla tehlikeye atıldığını ve bu sorunun dağıtılmış hesap defteri teknolojisiyle çözülebileceğini söylüyor. Dağıtılmış defter teknolojisi, alım satım işlemlerinin dijital kaydını tutuyor ve bu kayıt, tedarik zincirindeki herkeste bulunuyor. Her işlemin ardından kayıt otomatik olarak güncellendiği için, tüm ürünlerin hangi kaynaktan çıktığı ve en son hangi noktaya ulaştığı herkes tarafından görüntülenebiliyor. Böylece zehirli/mikroplu ürünlerin geldiği kaynak kolayca belirlenebiliyor.

IBM’in blok zinciri iş gelişiminden sorumlu Başkan Yardımcısı Brigit McDermott “Günümüz ekosisteminin tamamında şeffaflık sunmayı amaçlıyoruz. Blok zinciri ağı hem mükemmel bir çözüm sunuyor hem de ekosistemi büyütüyor. Yapmaya çalıştığımız şey tüm ekosistemde şeffaflık yaratmak ve böylece sorunların kaynağını kolayca bulabilmek. Bu, insanların daha güvenli sistemler ve daha güvenli gıda tedarik zincirleri oluşturmasına yardımcı olacak.” diyor.

Walmart sistemi daha önceden kullanıyordu

Walmart daha önceden, gıda hareketlerini dijital olarak takip etmek için IBM ile iş birliği yapmıştı. Haziran ayında hissedarlarla yapılan bir toplantıda, Walmart’ın gıda güvenliğinden sorumlu Başkan Yardımcısı Frank Yiannas, sistemde bir bilgiye ulaşmanın 3 saniyeden daha az sürdüğünü göstermişti.

Salı günü yapılan basın açıklamasında Yiannas “Blok zinciri teknolojisi küresel gıda sisteminde uçtan uca şeffaflık sağlayan yeni bir dönemin başlangıcını oluşturuyor. Böylece gelecekte daha sorumlu hareket ve davranışlarda bulunacak gıda ekosistemi katılımcılarına da bir ışık tutmuş oluyor. Ayrıca tüm katılımcıların hızlı bir şekilde bilgi paylaşması, oluşturulan ağda daha fazla güven sağlayacak. Bu durum, küresel gıda sisteminin herkes için güvenli olmasını sağlamak açısından kritik öneme sahip” şeklinde konuştu.

Kaynak: CNBC

IBM, gıdalardaki kirliliği blok zinciri teknolojisini kullanarak engellemek için Nestle, Unilever ve Walmart gibi küresel gıda devleri ile iş birliği yapıyor. Şirketin salı günü yaptığı açıklamaya göre gıda işletmeleri IBM'in blok zinciri ağını kullanarak, mikrop bulaşmış ürünlerin kaynağını kolayca tespit edebilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği