Haftanın Özeti: 78

18 – 24 Nisan 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

 • Güney Amerika’da bulunan Ekvador’da meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem geride yüzlerce ölü ve yaralı bıraktı. Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correra, Cumartesi günü ülkeyi vuran depremin ardından devreye sokulacak yeniden inşa çalışmalarının maliyetini karşılamak için ülkedeki zenginlere ek vergi de içeren bir telafi planı açıkladı.

1295772_1280x720

 • Açıklandığı kısmıyla Türkiye’ye yönelik -henüz- bir bilgi içermediğinden gündemde pek ses getirmeyen Panama Belgeleri (PanamaPapers) birçok ülkede üst düzey istifalara yol açmış durumda. Kimin tarafından sızdırıldığı halen bilinmeyen Panamalı hukuk şirketi Mossack Fonseca’ya ait (2.6 terabaytlık) 11,5 milyon dosyalık veri, dünyanın farklı ülkelerinden seçilen yüzlerce gazeteciden oluşan bir grup tarafından taranıp yayına hazırlanıyor. Avustralya’nın ABC kanalı tarafından hazırlanan belgesel olayın önünü, ardını gayet güzel özetliyor (ne yazık ki İngilizce).

https://www.youtube.com/watch?v=BBmLMVHzrX4

 • ABD / Harvard Üniversitesi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’den fazla ülkenin iç ve dış ticaret detaylarını, dinamiklerini ve birbiriyle ilişkisini görselleştirmiş. Yeni dönemin popüler alanlarından ‘veri gazeteciliği’ konusuna ekonomi perspektifinden etkileyici bir bakış.

atlas-harvard

 • Geçtiğimiz Pazar günü Britanya’nın Başkenti Londra’nın uluslararası havaalanı Heathrow’a doğru 132 yolcusuyla inişe geçen Airbus A320 tipi bir uçağa drone (insansız hava aracı) çarptı. Olayın kaza mı yoksa kötü niyetli bir saldırı mı olduğu soruşturuluyor.
 • Boğaziçi’ni kesen her köprü gibi birçok olay ve tartışmaya konu olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü henüz hizmete açılmadı ancak ilk müşterisi epey iddialı bir isim oldu. Türk Hava Yolları’nın Batman V. Superman filmine sponsorluğu kapsamındaki reklam çekimi Türkiye’ye getirilen ve yaklaşık bir aydır köprü şantiyesinde bekleyen Batman’in meşhur aracı Batmobile köprünün asfaltıyla tanıştı. Reklamın konusu ve yayın tarihi henüz belli değil. Köprü görüntüleri sır gibi saklanıyor ancak şimdilik havaalanından bir kesit ile heyecanımızı bastırabiliriz.

 • Genellikle sporculara yönelik doping iddialarıyla gündeme gelen spor camiası bisiklet yarışlarında bambaşka bir hile ile uğraşıyor: gizli elektrikli motorlar. Daha önce kameralara takılan bazı garipliklerin ardından (İtalyan) Corriere della Sera gazetesi ve (Fransız) Télévisions Stade 2 televizyon kanalı yarışçıları termal kameralarla kaydetti. Sonuçlar ilginç.
 • Yapılan bir araştırmaya göre günde 1 adet yumurta yemek bebeklerin ilk 24 aydaki gelişiminde ihtiyaç duyduğu proteini sağlamak için yeterli.
 • Samsun’un Vezirköprü İlçesi’nde yaşayan Bahaddin Uysal, işçi olarak çalıştığı Almanya’dan 1979 yılında ilçeye getirdiği ve binanın giriş katında -etrafına duvar örerek- muhafaza ettiği Ford Taunus marka otomobilini bulunduğu yerden 37 yıl sonra çıkardı. Bunu Türkiye’nin ilk ‘zaman kapsülü‘ öyküsü olarak da düşünebiliriz.

000 (8)

 • Çin’de buldozer ve kepçe operatörlerinin arasında kavga çıktı. Fakat hiç tahmin ettiğiniz şekilde değil. Adanalı Cano Aşireti kavgalarından sonra kesinlikle en ilginç vaka.

 • Avustralya’nın kuzeyinde küçük bir kasabadan yola çıkan balıkçı yolunu kaybetti ve 2 gün boyu bir adada aç ve susuz kaldı. Balıkçıyı bölgede çekim yapan Animal Planet kanalına ait bir belgesel ekibi ölmek üzereyken tesadüfen buldu.
 • Gazeteciliğin en prestijli ödülü olarak kabulen edilen Pulitzer Ödülü sahiplerini buldu.
 • Ağırlıkla teknolojik gelişmeler sonucu hayatımıza giren iki bin kelime daha (İngilizce) Merriam-Webster sözlüğünde yerini aldı: FOMO, ‘intikam pornosu’, Bitcoin, mikro-kredi ve ötesi.
 • Milyonlarca satan yetişkinler için boyama kitapları yeni çağın fenomenlerinden biri. Peki içeriğini kendinizin oluşturduğu bir boyama kitabı güzel olmaz mıydı?
 • 1985 doğumlu Prens Muhammed bin Salman, Suudi Arabistan’ın ‘Bay Her Şey’i olarak anılıyor. Ülkenin Başbakan Vekili unvanının yanısıra dünyanın en genç Savunma Bakanı olarak da biliniyor. Hukuk, ekonomi ve kalkınma alanlarında tam yetkili bin Salman sadece Suudi Arabistan’ın değil; niyeti ve bütçesiyle dünya tarihinin en büyük hedeflerinden birini yönetiyor. Suudi Arabistan’ı petrole bağımlı halden çıkartmayı temel alan proje 2 trilyon dolar projeksiyon bütçeye sahip (çünkü -biraz da kendi stratejileri yüzünden- düşen petrol fiyatları gelirlerinde yıllık 200 milyar dolar gerilemeye yol açıyor). Son derece ilginç detaylara sahip öyküsünü BloombergBusinessweek dergisi -uzun- dosyasında aktardı. İlgililerinin mutlaka okuması gereken bir kesit.

prens-muhammed

 • Bu hafta İngiltere’nin 3 istihbarat kurumunun 1990 yılından bu yana kendi vatandaşları hakkında kanunlara aykırı olarak bilgi toplayarak fişleme yaptığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili iddialar ilk olarak NSA aleyhinde muhbirlik yapan Edward Snowden tarafından ortaya atılmıştı. İlgili kurumlar bu yasadışı çabayı parlamentodan dahi saklamış.

Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

 • Dr E-kitap okuyucu sorununu çözsün önce. Aldığımız kitapları kendi uygulamasında okuyamıyorsunuz. Şirketin tüm yetkili kişileri ayakta uyuyor bu konuda böyle bir saçmalık olabilir mi. Sonradan kalkmışlar sağda solda teknoloji konusu ile ilgili teknolojik yenilikler ile ilgili saçma sapan beyanatlar veriyorlar. Ya sen önce müşterilerine karşı saygılı ol. Müşteri hizmetlerini arıyorsun palavra dizboyu, işleminizi kaydı aldık yetkili kişilere söylicez 50 defa aynı yalan. Arzuhan yalçındağ paranın gücüyle CEO. Silikon vadisinde kapıdan içeri almazlar bu Şirketi yönetenleri ve kendisini. Şikayet var.com Gir bak hangi sorunları var şirketin ama nerede o anlayış. Parasını ödüyorsun kitap okuyamıyorsun. Üstüne üstelik müşteri hizmetleri dalga geçiyor.

 • Serdar hocam teşekkürler bu hafta için de;

  Özetteki ‘başarılı’ insanlar ÇOK kitap okur medium yazısını açtım, oradaki “16 Must-Read Business Books For 2016” linkine geçtim, orada TED Talks kitabını gördüm, yazarı Chris Anderson’ı babil.com’da arattım, “Bedava” isimli kitabını açtım kitap açıklamasını okuyordum ki, yazının sonuna bakınca ne görsem beğenirsiniz; sizin imzanız. Sizin radikal’deki bir yazınızdan alıntı sanırım. İnterneti parsellemişsiniz bütün yollar size çıkıyor :)

  • Parsellemek değil de ‘faydalı olma gayreti’ diyelim :) O kitap için özel olarak yazdığım bir metindi okuduğunuz. Ayrıca ‘Free / Bedava’ çok güzel bir kitaptır; umarım okuma fırsatı bulursunuz (Küçük bir bilgi daha: TED’in Küratörü Chris Anderson ile benim kitabına tanıtım yazdığım -WIRED dergisi eski Editörü- Chris Anderson farklı iki kişidir. O da aklınızda olsun).

   Selamlar.

 • Jetsons çizgi filmini anımsattı bana Vertical times isimli tasarım. Apartmanların aşağılarında da kirlilikten geçilmiyordu ve çöp yığınlarıyla doluydu. İsabetli bir tahmin olmuş, tabii diğer teknolojik tahminleriyle birlikte.

 • “Yapılan bir araştırmaya göre günde 1 adet yumurta yemek bebeklerin ilk 24 aydaki gelişiminde ihtiyaç duyduğu proteini sağlamak için yeterli” araştırmanın linkinde günde değil HAFTADA 1 adet yumurta olarak belirtilmiş. Enteresan

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği