Haftanın Özeti: 74

21 –27 Mart 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV /Kültür / Sanat

 • Smithsonian dergisinin 2003 yılından bu yana düzenlediği fotoğraf yarışmasının 2015kazananları açıklandı. 2016 ayağıise halen başvurulara açık.
 • Apple, ünlü Sanatçı Will.i.am ve 2 tecrübeli TVyöneticisi;Ben Silverman veHoward T. Owens ile birlikte kendi platformuna özel bir dizi için çalışmalara başladı. Yapımın ismi, süresi, konusu ya daoyuncuları hakkında henüz hiçbir bilgi yok.
 • Müzik grubuEdward Sharpe & the Magnetic Zeros’un No Love Like Yoursşarkısının klibiOlivia Wilde tarafındansadece iPhone 6S Plus kullanılarak çekilmiş. 10 dolarlıkFilMIC uygulamasıyla kaydedilen görüntüleri izlerkenceplerimizde taşıdığımız potansiyeli heba ettiğimiz hissine kapılmamak elde değil.

 • Disney’in Star Wars’tan nemalanma çabası sanal gerçeklik ile devam ediyor. Trials on Tatooine adlı yapım, Star Wars serisinin görsel efektlerini yapan Industrial Light and Magic xLab’ın elinden çıkacak.

 • Anonim Sokak Sanatçısı Banksy’nin gerçek kimliğini bulma çabası sürüyor. Son olarak bu uğurda suçluları ararken kullanılan yöntemler kullanıldı.Coğrafi profil çıkarma adı verilen yöntem ile Banksy olduğundan şüphelenilen Robin Gunningham adlı kişi arasında ilişki bulundu.

banksy 1

 • Her kuşağın kendine has bir asi sanat akımı ve o akımınduayeni sayılan sanatçıları olur. Peki Y kuşağının punk sanatçıları, asileri nerede? The Guardian konuyu güzel bir noktadan yakalamış.

5906

 • Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği RIAA‘in açıkladığı rakamlara göre internet üzerinden müzik dinleme servisleri 2015’te en çok gelir getiren müzik platformu oldu.Yüzde 34.3 ile ilk sırada bulunan müzik dinleme servisleri, yüzde 34.0 pay alan dijital albümlerin önünde ilk sırada yer aldı.
 • Spotify çok mu pahalı geliyor? Youtube arayüzü şarkı dinlemek için yetersiz mi? O zaman sizi tubeats‘e alalım. Spotify arayüzüyle Youtube müzik arşivini tamamen ücretsiz ve sınırsız kullandıran hizmet çok ilginç bir harman yakalamış.
 • Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi romanı (ve müzesinden) ilham alan -ve bizim de 45. hafta özetinde değindiğimiz– İngiliz Yönetmen Grant Gee imzalı HatıralarınMasumiyeti (Innocence of Memories) filmi bu hafta Türkiye’de de gösterime girdi.

 • Geniş bir hayran kitlesi tarafından uzun süredir heyecan ve merakla beklenen Yönetmen Zack Snyder imzalı Batman v Superman bu hafta gösterime girdi. Ancak neredeyse istisnasız tüm eleştirmenler tarafından yerden yerevuruluncapromosyon dönemindeki oyuncuların morali hayli bozuldu. Batman’i canlandıran Ben Affleck’in YahooFilm Editörü ileröportajındaki mahsun hali yapımınkendisi kadarses getiren bir mime dönüştü (türevleri için Youtube’da ‘Sad Affleck’ araması yapmanız yeterli).

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek içinaşağıdayer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerdenerkenhaberdar olmak için yine aşağıda yer alan formae-posta adresinizi girmeniz yeterli.

16 Yorum

 • amirim saatleri ayarlamadınız galiba, bu hafta bir saatlik gecikme söz konusu :)

 • Twitter’ın faydasından ziyade zararı oldu insanlığa. En büyük faydası eleştiri ve kınamaları toplamak iken zararını bu günkü örgütlerin iletişim kaynağı olması.

 • Radikal kapanacağına göre, orada yayınlanan yazılarınızı kişisel sitenize taşıyacak mısınız? Örneğin Estonya’nın dijital devrimi ile ilgili yazısınıza bağlantı vermiştim. Radikal kapanınca o link kırılacak. Bu konuda herhangi bir önleminiz olacak mı?

  • O yazıların kopyaları bende var ancak başka bir yere taşıma fırsatım olur mu bilemiyorum. Dahası bu çok da faydalı olmaz. Zira o siteye birçok link yer alıyor olmalı. Diyelim ki ben kendi yazılarımı bir yerlere aktardım (Google da taradı ve kabul etti ve Radikal’de bulamayan Google’a girdi, aradı, buldu ve okudu) ama geri kalanlar ne olacak?

   Dijitalin sonsuzluk ve hiçliği aynı anda temsil etme durumuna güzel örneklerden biri daha.

 • Abi 3D baskının gelişimi hızlanmışken sorayım. Kendimiz evimizde, plastik sandalye ve tuvalet terliği yazdırabilecek miyiz?

 • Merhaba.. Android ve ios uygulamaları için bir bölüm yapmayı düşünüyor musunuz? İşe yarar ya da ilginç uygulamalar gibi.

 • Dünya parmak izi ile ödemeyi desteklerken ülkemize mevzuat tersine gidiyor. Parmak izi ile mobil uygulamasına girilebildiği için takdir ettiğim bankam, “ülkemizde uygulanan bankacılık düzenlemeleri çerçevesinde 28 Mart’tan itibaren parmak izi teknolojisinin mobil uygulamalarına girişte kullanılamayacağını” SMS yoluyla iletti.

  Bence bu da bu haftanın önemli bir gelişmesiydi.

 • yapay solungaç olayı iyiymiş. :) telefon görünümlü silah olayı da bir o kadar kötü :( (bir insan, böyle silahlar tasarlarken kendini nasıl motive ediyor hala çözemedim).

 • Merhabalar,

  Sanırım bu haberin linkini unutmuşsunuz.

  Konuyu kapatmadan bilgilerimiz arasında yer alsın: Brüksel neden terörle bu kadar anılır oldu, şüphelilerin tamamının Molenbek bölgesinden olması bir tesadüf mü? İlgilisi için Vox güzel bir derleme yapmış.

 • Amirim “Konuyu kapatmadan bilgilerimiz arasında yer alsın: Brüksel neden terörle bu kadar anılır oldu, şüphelilerin tamamının Molenbek bölgesinden olması bir tesadüf mü? İlgilisi için Vox güzel bir derleme yapmış.” maddesinde link yok sanki.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği