Araştırmacılar Banksy’nin peşinde

Ünlü sokak sanatçısı Banksy'nin kimliğini belirlemek amacıyla, polisin suçluları ararken kullandığı yöntem kullanıldı. Şüpheli: Robin Gunningham!
  • Anonim Sokak Sanatçısı Banksy’nin gerçek kimliğini bulmak için suçluları ararken kullanılan yöntemler kullanıldı.
  • Coğrafi profil çıkarma adı verilen yöntem ile Banksy olduğundan şüphelenilen Robin Gunningham adlı kişi arasında ilişki bulundu.

banksy 2

Politik göndermeleri olan sokak eserleriyle ünlü grafiti sanatçısı Banksy‘yi bugüne kadar gören olmadı. 10 yılı aşkın süredir aktif bir şekilde duvar resimleri çizen sanatçı kimliğini herkesten gizlemeyi başardı. 2008 yılında Daily Mail gazetesinde yazılan bir makalenin iddiasına göre ise Banksy kod adını kullanan sanatçı aslında Londra’da yaşayan Robin Gunningham adlı birisi.

İddia yıllar içinde hem Banksy hem de Robin Gunningham tarafından yalanlandı. Ancak Gunningham çok da sıradan biri değil. Üzerine kayıtlı herhangi bir telefon numarası yok ve adres olarak en son 10 yıl önce Londra’daki bir evi kaydettirmiş. Banksy ortaya çıktığından beri Gunningham’ın takip edilmesi oldukça güç bir yaşam sürmesi onu bir numaralı şüpheli haline getiriyor.

Bilimsel yöntem

Konuya bilimsel bir çözüm getirmek isteyen araştırmacılar ‘coğrafi profil çıkarma’ adlı bir yöntemi kullanarak Banksy ile Gunningham arasındaki ilişkiyi araştırdılar. Polisin suçluların konumunu tespit etmek için kullandığı bu yöntem, önceki ‘suç mahallerini’ inceleyerek suçlunun yaşadığı muhtemel bölgeleri tespit ediyor. Daha sonra bu bölgeler şüphelilerin görüldüğü bölgeler ile karşılaştırılıyor ve eşleşen kişiler yakın takibe alınıyor.

banksy 4

Yöntemi Banksy’nin Londra ve Bristol çevresindeki çalışmaları ile Robin Gunningham’ın aynı dönemlerde görüldüğü noktaları incelediğinde aralarında bir korelasyon olduğunu gördü. Yani Banksy eserlerini yaptığı sırada Gunningham da aynı çevrede bulunuyordu. Bu sonuç Gunningham’ın Banksy olabileceği düşüncesini destekliyor.

Ancak coğrafi profil çıkarma yöntemi, şüphelilerin gerçekten aranan kişi olup olmadığını belirlemeye yetmiyor. Sadece çemberin daraltılmasına yardımcı oluyor. Haliyle bu araştırmadan yola çıkarak Banksy’nin kimliğinin ortaya çıktığını söylemek tam olarak doğru olmaz. Yine de şüpheliler sıralamasında Gunningham’ın yerinin daha da sağlamlaştığını söyleyebiliriz.

Banksy’ye dair kayıtlara geçen tek görüntü -yüzü görünmese de- Filistin ziyaretindeki ‘eylemine’ yönelik çekimden ibaret.

BONUS BİLGİ: Banksy’nin eserlerinin sergilendiği bir sergi Ocak ayında İstanbul’da ziyarete açılmıştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği