Banksy Venedik Bienali’ne izinsiz katıldı

Sokak sanatçısı Banksy, halen devam eden Venedik Bienali’ne kaçak bir stantla katıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yaşayan en önemli çağdaş sanatçılardan biri sayılan Banksy, bu yıl 58. kez düzenlenen dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden Venedik Bienali’ne davet edilmediği halde kendine has bir yöntemle katılmayı başardı. Bienal’e davet edilmese de, Venedik’in San Marco meydanında açtığı stantla etkinliğe bir yerinden sızmayı başaran sanatçı, Instagram hesabından yayınladığı bir video ile başına gelenleri takipçileriyle paylaştı.

Videoda standın önünde oturan şapkası ve kaşkolu ile sarılı halde yüzü görünmeyecek şekilde gazete okuyan kişinin kimliğini gizli tutan sanatçının kendisi olduğu varsayılıyor. Banksy’nin açtığı tezgahta, 9 ayrı tuvale yayılan tek bir eser görülüyor. Venedik sularına yanaşan dev yolcu gemilerinden birinin görüldüğü eser, şehrin turist akını sebebiyle çevresel felakete adım adım gitmesini eleştirdiği şeklinde yorumlanıyor. Videonun sonunda ise iki polis memuru, izni olmadığı için Banksy’inin tezgahını kaldırması gerektiğini söylüyorlar. Banksy meydandan ayrılırken, işine konu olan Venedik’in kanallarından birindeki dev yolcu gemisinin önünden geçiyor. Banksy bu videoyu Instagram’da ‘’Dünyanın en büyük ve prestijli sanat etkinliği olmasına rağmen nedense ben hiç davet edilmedim” notuyla paylaştı.

Kaynak: My Modern Met

Yaşayan en önemli çağdaş sanatçılardan biri sayılan Banksy, bu yıl 58. kez düzenlenen dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden Venedik Bienali’ne davet edilmediği halde kendine has bir yöntemle katılmayı başardı. Venedik’in San Marco meydanında açtığı stantla etkinliğe bir yerinden sızmayı başaran sanatçı, Instagram hesabından yayınladığı bir video ile başına gelenleri takipçileriyle paylaştı. Videoda standın önünde oturan şapkası ve kaşkolu ile sarılı halde yüzü görünmeyecek şekilde gazete okuyan kişinin kimliğini gizli tutan sanatçının kendisi olduğu varsayılıyor. Banksy'nin açtığı tezgahta, 9 ayrı tuvale yayılan tek bir eser görülüyor. Venedik sularına yanaşan dev yolcu gemilerinden birinin görüldüğü eser, şehrin turist akını sebebiyle çevresel felakete adım adım gitmesini eleştirdiği şeklinde yorumlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği