Endüstriyel sanat robotu

İtalya'da halen devam eden 58. Venedik Bienali’nin dikkat çeken işlerinden biri, sürekli etrafındaki kanı temizleyen bir robot.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pekinli sanatçılar Sun Yuan ve Peng Yu’nun  11 Mayıs’ta başlayan Venedik Bienali’nde sergilenen eserleri, camekan bir alanın ortasına yerleştirilmiş ve çevresine yayılan kan gölünü süpürmeye çalışan bir robotu merkeze alıyor. ‘’Can’t Help Myself’’ (Kendime Engel Olamıyorum) adını taşıyan eserde 32 farklı harekete programlanmış robot, hiç durmadan camekan içinde yayılan kırmızı, kanımsı sıvıyı temizlemeye çalışıyor. Eser aslen New York’taki Solomon R. Guggenheim müzesi için üretilmiş ve bu sene Venedik Bienali’ne davet edilmiş. Küratörlüğünü Ralph Rugoff ‘un yaptığı ve teması ‘’May You Live in Interesting Times’’ (‘’İlginç Zamanlarda Yaşaman Dileğiyle’’) olan 58. Vendik Bienali 24 Kasım’a kadar kadar sürecek.

Kaynak: Design Boom

Pekinli sanatçılar Sun Yuan ve Peng Yu’nun  11 Mayıs’ta başlayan Venedik Bienali’nde sergilenen eserleri, camekan bir alanın ortasına yerleştirilmiş ve çevresine yayılan kan gölünü süpürmeye çalışan bir robotu merkeze alıyor. ‘’Can’t Help Myself’’ adını taşıyan eserde 32 farklı harekete programlanmış robot, hiç durmadan camekan içinde yayılan kırmızı, kanımsı sıvıyı temizlemeye çalışıyor. Eser aslen New York’taki Solomon R. Guggenheim müzesi için üretilmiş ve bu sene Venedik Bienali’ne davet edilmiş. Küratörlüğünü Ralph Rugoff 'un yaptığı ve teması ‘’May You Live in Interesting Times’’ (‘’İlginç Zamanlarda Yaşaman Dileğiyle’’) olan 58. Vendik Bienali 24 Kasım’a kadar kadar sürecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği