Haftanın Özeti: 64

11 – 17 Ocak 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sinema, TV, müzik ve sanat dünyasından gelişmeler.

 • Geçen hafta ‘hepimizi gömecek’ dediğim İngiliz Şarkıcı David Bowie, ertesi gün 69 yaşında hayata gözlerini yumdu (bir daha kimse için böyle bir şey demeyeceğim). Bir süredir kanser tedavisi gören Bowie’nin pek bilinmeyen yönlerinden biri de internet teknolojileri konusunda döneminin en yenilikçi ve öncü kişiliği oluşuydu. Ölümünün ardından web sayfalarında ve sosyal medyada büyük bir dalgalanmayı tetikleyen Bowie’nin naaşının New York’taki bir kerematoryumda yakıldığı söylentisi hayranlarının cenaze töreni beklentisini boşa çıkardı. Facebook sayfasında bir gönderim yapan ailesi halka açık olmayan bir tören yaptıklarını duyurdu.

 • Bu hafta İngiltere’den bir yıldız daha kaydı. Çoğu kişinin Harry Potter serisinden aşina olduğu İngiliz Oyuncu Alan Rickman 69 yaşında hayata gözlerini yumdu. Rickman da Bowie gibi kanser tedavisi görüyordu.

 • Sanat dünyasının en büyük gizemlerinden biri İngiliz kökenli sokak sanatçısı Banksy‘nin gerçek kimliği. Eseri için kullandığı binaların dahi kıymete bindiği sanatçının İstanbul’da (iddialara göre kendisinin dahi haberinin olmadığı) The Art of Banksy isimli bir sergisi açıldı. Ancak sergide sanatçının eserleri yerine fotoğrafları yer alıyor. En büyük tartışmaysa 35 liralık bilet fiyadı oldu.

635860694367891015-143749672_f9DxYSd-2

 • 1991 yapımı The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği) filmindeki seri katilin evi olarak kullanılan Pennsylvania’daki ev filmin lanetinden dolayı bir türlü satılamıyor. 300 bin dolardan satışa çıkan ev en çok bakılan ilanlar arasında yer almasına rağmen bir teklif bile almadı. 250 bin dolara düşürülen fiyatıyla ev yeni sahibine yönelik arayışını sürdürüyor.

 • Sinema filmleri ve televizyon yapımlarını ödüllendiren (Türkiye’de Altın Küre olarak da anılan) Golden Globe Ödülleri bu hafta sahiplerini buldu. 73. kez düzenlenen ödül törenindeki ilginç ayrıntılardan biri de Ridley Scott imzalı bilim-kurgu yapımı The Martian filminin Müzikal / Komedi dalında ödül kazanması oldu.

 • Sinema dünyasının en prestijli yarışması olarak kabul edilen Oscar Ödülleri için adaylar da bu hafta açıklandı. Yabancı Dildeki Film kategorisindeki adaylar arasında Fransa’da yaşayan Türk Yönetmen Deniz Gamze Ergüven‘in Türkiye’de geçen Mustang adlı filmi de yer alıyor.

 • Altın Küre ve yaklaşan Oscar Ödülleri’ni Emrah Kolukısa ve Hasan Cömert yorumluyor.

 • Geçtiğimiz hafta düzenlenen ‘Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren’le Okumak’ başlıklı anma konseri Sanat Güneşi’mizin ölümünün 20. yıldönümüne yönelik bir hediyeydi. Belgesel Yönetmeni Beyza Boyacıoğlu’nun ‘Peki Zeki Müren de bizi duyacak mı?‘ başlıklı projesi ise aradığınız bir telefon hattına bırakılan Zeki Müren ile ilgili anıların bir arşivini oluşturuyor. Boyacıoğlu’nun Müren için 3 ayaklı bir projesinin ilk adımı. Hedefler arasında bir Zeki Müren belgeseli de yer alıyor (Proje Salt tarafından destekleniyor).

zekimuren

Haftayı bir TED videosuyla kapatalım. Moda Tasarımcısı Danit Peleg alışverişin yakında biteceğini çünkü giyeceğimiz kıyafetlerimizi internetten ‘indireceğimizi’ iddia ediyor.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda bekleyeceğim.

Haftaya görüşmek üzere, hepinize iyi Pazarlar!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

15 Yorum

 • İran’la ilgili şu husus da atlanmış… Haberlere göre iki ülke arasında tutuklu takası gerçekleştirilecekmiş…

 • Serdar bey , her haberin yanına bir beğeni belirtme imkanı olursa (puan, yıldız vs) , hangi tip haberlerin daha fazla ilgi gördüğünü anlamanız mümkün olabilir. ( Analytics de mümkün ama bunu okuyucular direkt belirtebilir) Bazı bilgilere daha fazla ilgi duyunca bu tip bilgiler daha fazla olsa diye düşününce aklıma geldi. Bilginize.

 • Merhaba,
  Sintel bir sinema salonu simülasyonu….
  Firefox ‘ta çalışmıyor, bilginize.

 • Abicim benim bir tavsiyem olacak. Her haberin başındaki madde işaretinin üzerine gelince, kaçıncı haber olduğu yazabilir.

 • Serdar bey, son bir kaç aydır sitenizdeki paylaşımları ilgiyle takip ediyorum. Çaba ve emekleriniz için teşekkürler. Eğer mümkünse Kültür/Sanat başlığındaki paylaşımlarınızda Plastik ve Görsel Sanatlar ile ilgili haberlere daha fazla yer verebilir misiniz?

 • etsy’deki Türk tasarımcılarına yer verdiğinizi görünce haftaya ben de çıkar mıyım diye heyecan bastı serdar bey :)

 • meksika polisinin operasonunda söylenen kelime “arriva”(ben bildiğim böyle bir ispanyolca kelime yok) değil arribadır. anlamı da geldik(ispanyolca hemos venido veya venimos’tur) değil “yukarı” demektir.

 • Paylaşımınız için çok teşekkür ederim Serdar Bey, çok mutlu ettiniz beni :))

 • Orta parmak olayının böyle bir şeye dayandığı aklımın ucundan geçmezdi.

  Yazı için teşekkürler, yine her şey var içinde.

 • Orta parmak hikayesini anlatan siteye şöyle bir ifade eklenmiş:
  I have transcribed this little etymological tale exactly how it was given to me. I have not edited it in any way, and although dubious, I originally made no attempt to determine the authenticity of the tale. This page has generated several responses from people, so I have since tried to ascertain the validity of the story. According to Snopes, the tale is FALSE. You can find their report HERE.
  Bu da yalan çıktı iyi mi :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği