Haftanın Özeti: 64

11 – 17 Ocak 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

 • Salı günü sadece İstanbul’un değil dünyanın da en turistik tarihi mekanlarından Sultanahmet Meydanı’nda canlı bombalı bir terör eylemi gerçekleştirildi. 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı saldırının ardından olay yeri can pazarına döndü. Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapılan açıklamarda eylemcinin Suriye’den Türkiye’ye giriş yapan IŞİD üyesi Suriye vatandaşı Nabil Fadlı olduğu ortaya çıktı. Süreç içindeki akılda kalan ayrıntılardan biri de RTÜK’in ‘olay yeri görüntüleri için’ koyduğu yayın yasağının medya dahil neredeyse herkes tarafından yanlış anlaşılarak haberin tamamına yönelik bir yasak olarak algılanmasıydı. Saldırının ertesi günü bir anma yapan grup bir başka grup tarafından vatan hainliği suçlamasıyla saldırıya uğradı. Resmi yayın organlarındaki yazılardan ve istihbarat raporlarından İstanbul’a saldıracağı çok önceden bilinen IŞİD ile ilgili ortak sorumuzu Mete Sohtaoğlu Medyascope sitesindeki programında soruyor: IŞİD Türkiye’den ne istiyor?.
SULTANAHMET-2013-38
Kanlı eylem Sultanahmet Meydanı’nda bulunan ve birçok gizemin merkezi kabul edilen Dikilitaş’ın hemen yanında gerçekleştirildi (Arşiv fotoğrafı).
 • 1979 yılında İran’ın ABD Elçiliği İran İslam Devrimi yandaşları tarafından basılmış ve 444 gün boyu 71 ABD vatandaşını rehin almıştı. Bugün müzeye dönüştürülen elçilik binasında yaşanan olayın mağdurları geçtiğimiz Aralık ayında tazminata hak kazanmıştı. (Eylem 2012 yapımı Ben Affleck imzalı Argo filmine de konu olmuş ancak işleniş tarzından dolayı İran’dan çok tepki çekmişti) Bu krizle iyice gerilen ABD-İran ilişkileri ABD Başkanı Barack Obama’nın geçen yılki diyalog girişimlerine kadar buzlukta beklemedeydi. İki ülke bu hafta bir kere daha gerginleşti. İran kendi karasularına girdiği gerekçesiyle (ABD’nin iddiasına göre Kuveyt’ten Bahreyn’e gitmekte olan) 2 savaş botunu içindeki 10 ABD askeriyle ele geçirdi. İran Ordusu tarafından operasyonun görüntüleri de paylaşıldı. ABD ihlalin GPS hatasından dolayı gerçekleştiğini belirterek özür dileyince askerler serbest bırakıldı. BONUS BİLGİ: ABD’nin öncülüğünde İran’a yönelik yıllardır uygulanan ekonomik ambargo da ülkenin nükleer anlaşmasının şartlarını yerine getirdiğinin belirlenmesinin ardından bu hafta sona erdi. Karar kapsamında İran’ın yurtdışındaki bankalarda bulunan 100 milyar dolarlık mevduatı serbest bırakıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=3Po0MpXFhHE

 • 1968 tarihli ve 1072 sayılı oyun alet ve makinaları hakkındaki kanunda tilt ve langırt masaları kumar oynamak için kullanılan rulet ve slot makinalarıyla aynı kategoride yer alıyordu. Dolayısıyla 15 Ağustos 1996’dan itibaren yasaklanan kumarla birlikte teknik olarak langırt ve tilt de yasadışı kapsamındaydı. Hükmün iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Hayrabolu Asliye Ceza Mahkemesi bu hafta ‘müjdeli’ haberi aldı: Anayasa Mahkemesi kararında Langırt suç değil; aksine ‘zeka geliştirici’ dedi (gerekçeli kararda bahsi geçmiyor ama hatırlatayım: fırfır hala yasak!).

 • ‘Dünya tek bir devlet olsa başkenti neresi olurdu?’. Quora’da gündeme gelen bu sorunun en fazla oy alan cevabı tüyoyu Fransız Lider Napoleon Bonaparate’tan alıyor: İstanbul. Bonaparte’ın o meşhur sözünü ettiği dönemki İstanbul’un şimdikiyle pek alakası kaldığı söylenemez ama ikinci en popüler cevap da ilginç. İnsanlığın dünya dışındaki ilk ortak evi Uluslararası Uzay İstasyonu.

 • İstanbul’un bugün akla getirdiği ilk detay olan trafikten çağrışımla değinelim. TÜİK verilerine göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı (Kasım 2015 itibariyla) 19 milyon 882 bin 69 oldu. Bu rakam geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 3,3 artmış. Trafikteki araçların yüzde 40,5 LPG’li (ruhsata işlenen). En çok tercih edilen renk ise beyaz.

 • Meksika Emniyeti geçtiğimiz hafta ele geçirdiği hapishane kaçağı ‘El Chapo’ (Bücür) lakaplı Joaquín Guzmán Loera’nın ele geçiriliş operasyonuna yönelik bir video yayınladı. Olaya dair ilginç ayrıntıysa başlama işaretinin ‘arriva’ (geldik) cümlesi olmasıydı (HATIRLATMA: El Chapo bu baskında -bir ara ekrana gelen ancak polislerin fark edemediği- aynalı dolabın arkasındaki geçitten kanalizasyona inerek kaçmayı başarmış ancak çaldığı otomobil içinde başka bir ekip tarafından yakalanmıştı. UYARI: Video kanlı sahneler içermektedir. Bu konuda hassasiyeti olanların izlememesi tavsiye edilir).

 • Diğer yandan Rolling Stone dergisi ünlü Aktör Sean Penn tarafından gerçekleştirilen röportajı yayınladı (iddialara göre Guzman’ın yeri bu röportajın izi sürülerek bulundu).

 • Hugh Hefner ismi size bir şey ifade etmemiş olabilir. Ancak 1953’te yayınlamaya başladığı dergisi Playboy‘un ismi eminim tanıdıktır. Hefner’in dillere destan (TV programlarına dahi konu olan) evi Playboy Mansion bu hafta 200 milyon dolara satışa sunuldu. ABD’nin en lüks semtlerinden Los Angeles / Beverly Hills’in bitişiğindeki Holmby Hills’te bulunan 2 bin m2’lik 26 (+3) odalı ev 2 hektar arazi üstüne oturuyor. Almaya niyetlenenler için seneler önce evin içini gezen MTV Cribs programına ait bir arşiv görüntüsü faydalı olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=Q9WUNM-u9FE

 • Almanya’nın Hamburg şehrindeki Miniatur Wunderland 8 farklı bölümüyle dünyanın en büyük model tren müzesi. 2 bin 300 m2 alana yayılan modellerde havaalanı, stadyum, eğlence parkları gibi birçok farklı kesit canlantırılıyor. 13km uzunluğundaki ray hattının üstünde 14 bin 450 vagon taşıyan 930 trene sahip müzede 335 bin küçük lamba ve 228 bin maket ağaç bulunuyor. Modellerin etrafındaki minyatür insan figür sayısı 215 binin üstünde. Bu muhteşem yapıyı tecrübe etmek için (artık) mutlaka Hamburg’a gitmenize gerek yok. Google’ın sokaklar arasında gezmenizi sağlayan Street View hizmeti artık Miniatur Wunderland için de hizmet veriyor. Aşağıdaki videoda müzeye ve kuruluma dair fikir edinmeniz de mümkün.

 • Katar merkezli El-Cezire (Al Jazeera) kanalı ABD operasyonunu 30 Nisan’da kapatacağını duyurdu. Çalışanlar kararı CEO’dan gelen bir epostayla öğrendi. 3 yıl önce yayına geçen El-Cezire Amerika izlenme oranlarında oldukça kötü bir performans sergilemişti. Son gündeme gelişi de Suudi Arabistan yönetimini eleştiren bir yazısına yönelik merkezden gelen sansürle olmuştu. 3 yıllık zararın 500 milyon dolar olduğu iddia ediliyorBONUS BİLGİ: El Cezire bir süre önce Türkiye operasyonunda da büyük bir işten çıkartma yaşanmıştı.

 • Dünya Bankası tarafından yayınlanan Digital Dividends raporuna göre (PDF) dünyada cep telefonu sahibi olanların sayısı tuvalete sahip olanlardan fazla. Ancak internet erişimindeki zengin ülkeler lehine eşitsizlik denklemdeki en büyük sorun. İnternetten fayda sağlayan da ona katkıda bulunan da hala çoğunlukla zengin ülkelerin vatandaşları. Diğer yandan yine bu hafta Ekşi Sözlük sayesinde öğrendik ki Hindistan’da plajlar daha çok başka bir amaçla kullanılıyormuş. Dünyanın en büyük açık hava tuvaletine dönüşen sahil şeridinde yürümek bile cesaret istiyor (Tuvaletin bulunmadığı yerde interneti ne yapalım diye düşünürken akla bir yandan da ister istemez o meşhur soru geliyor).
 • ABD’nin en büyük internet erişim sağlayıcısı AOL 2000 yılında yine ABD’nin en büyük medya şirketi Time Warner‘ı şirket birleşmeleri tarihine rekor olarak geçen 164 milyar dolar bedelle satın almıştı (ve sadece 1 yıl sonra Time Warner CEO’su Jeff Bewkes bunu şirketler tarihinin en büyük hatası olarak değerlendirmişti). 2009 yılında ayrılarak yollarına kendi markalarıyla devam eden ikiliden Time Warner şimdi de bir başka teknoloji devinin radarına girdi. Hisse değerinde ciddi düşüş yaşayan Time Warner’ın Apple’ın kendi platformları için içerik sağlayıcı olarak önemli rol oynayabileceği düşünülüyor. Aksini düşünenler de yok değil.
 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

15 Yorum

 • İran’la ilgili şu husus da atlanmış… Haberlere göre iki ülke arasında tutuklu takası gerçekleştirilecekmiş…

 • Serdar bey , her haberin yanına bir beğeni belirtme imkanı olursa (puan, yıldız vs) , hangi tip haberlerin daha fazla ilgi gördüğünü anlamanız mümkün olabilir. ( Analytics de mümkün ama bunu okuyucular direkt belirtebilir) Bazı bilgilere daha fazla ilgi duyunca bu tip bilgiler daha fazla olsa diye düşününce aklıma geldi. Bilginize.

 • Merhaba,
  Sintel bir sinema salonu simülasyonu….
  Firefox ‘ta çalışmıyor, bilginize.

 • Abicim benim bir tavsiyem olacak. Her haberin başındaki madde işaretinin üzerine gelince, kaçıncı haber olduğu yazabilir.

 • Serdar bey, son bir kaç aydır sitenizdeki paylaşımları ilgiyle takip ediyorum. Çaba ve emekleriniz için teşekkürler. Eğer mümkünse Kültür/Sanat başlığındaki paylaşımlarınızda Plastik ve Görsel Sanatlar ile ilgili haberlere daha fazla yer verebilir misiniz?

 • etsy’deki Türk tasarımcılarına yer verdiğinizi görünce haftaya ben de çıkar mıyım diye heyecan bastı serdar bey :)

 • meksika polisinin operasonunda söylenen kelime “arriva”(ben bildiğim böyle bir ispanyolca kelime yok) değil arribadır. anlamı da geldik(ispanyolca hemos venido veya venimos’tur) değil “yukarı” demektir.

 • Paylaşımınız için çok teşekkür ederim Serdar Bey, çok mutlu ettiniz beni :))

 • Orta parmak olayının böyle bir şeye dayandığı aklımın ucundan geçmezdi.

  Yazı için teşekkürler, yine her şey var içinde.

 • Orta parmak hikayesini anlatan siteye şöyle bir ifade eklenmiş:
  I have transcribed this little etymological tale exactly how it was given to me. I have not edited it in any way, and although dubious, I originally made no attempt to determine the authenticity of the tale. This page has generated several responses from people, so I have since tried to ascertain the validity of the story. According to Snopes, the tale is FALSE. You can find their report HERE.
  Bu da yalan çıktı iyi mi :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği