Finans teknolojisi girişimlerle büyüyor

Dünya üzerindeki bankasız 2 milyar kişinin bankacılık faaliyetlerine dahil olabilmesi için finans teknolojisi girişimleri yeni yöntemler üretiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya Bankası verilerine göre dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin banka hesabı yok. Gelişmekte olan ülkelerdeki nüfusun en fakir yüzde 40’lık kesiminde yetişkinlerin yarısının bankacılık işlemlerine erişimi bulunmuyor. Ayrıca ‘bankasız’ olarak adlandırılan bu kişiler arasında hesap sahipliği konusunda cinsiyet farkı da gittikçe açılıyor. Ancak finans teknolojilerinin gelişmesi ile girişimciler bankacılık hizmetlerini daha demokratik hale getirmek için yeni yöntemler buluyorlar. Böylece pek çok yeni girişim finans kavramını yeniden tanımlıyor ve genişletiyor.

Bu değişim büyük oranda mobil telefonların ve internete erişimin yaygınlaşması ile gerçekleşti. Sosyal ağların gelişmesi, kişiler arası borç verme ve kitle fonlamasının (crowdfunding) yanı sıra Bitcoin gibi bir merkezden yönetilmeyen para birimlerinin kullanımı da bu değişimde etkili olan diğer unsurlar.

Kredi notu için alternatif veriler

Mobil telefon kullanımı yaygınlaştıkça düşük ekonomik durumdaki kullanıcılar finansal güvenilirliklerini kanıtlamak için yeni yöntemler elde etti. Kenya’da faaliyet gösteren şubesiz bankacılık servisi M-Pesa, finansal katılım için teknolojiyi en başarılı kullanan şirketlerden birisi. Mobil bankacılık altyapısı kullanıcıların cep telefonu kullanarak para yatırmasına, para çekmesine ve para transferi yapmasına imkan sağlıyor. Ancak küçük işletmeler için kredi çekmek hala büyük bir problem olabiliyor. Bu sebeple Greenshoe adlı şirket, M-Pesa ile entegre olarak çalışan ve telefon verilerini kredi notunu belirlemede kullanabilen bir uygulama geliştirdi. Kullanıcının telefonuna ne sıklıkla para yüklediği ve interneti ne kadar kullandığı kullanıcının geliri ile ilgili Greenshoe’ya bir fikir veriyor.

Kredi notu hesaplamak için bir başka alternatif platform da sosyal medya. Facebook gibi sosyal medya devlerinin günlük yaşamla git gide daha çok iç içe olması, şirketlerin kişisel verileri bu platformlardan daha kolay toplamasını sağlıyor. Filipinler’de Lenddo adlı şirket, müşterilerin sosyal medya aktivitelerini, kredi notunu hesaplamak için kullanıyor. Bir başka girişim Vouch, kullanıcının sosyal medya bağlantısı olan ailesi ve arkadaşlarının, 25 dolar gibi küçük miktarlarda kendisine kefil olmasını sağlıyor.

Eş dosttan borç almanın resmi yolları

Benzer bir uygulama olarak kişiler arası borç alıp verme de teknoloji ile birlikte daha resmi bir hal alıyor. Wayniloans adlı girişim kullanıcıların birbirine Bitcoin kullanarak borç vermesini sağlıyor. Aflore de bankasız kişilerin birbiri arasında borç alıp vermesi için, kendi çevresinde bilinen ve güvenilen resmi olmayan finans danışmanlarından oluşan bir ağ sunuyor. Bu iki girişim İspanya merkezli BBVA bankasının Open Talent adlı yarışmasının 2015 finalistleri arasında.

Son olarak, düşük gelirli kişiler için kendi çevresinde yapılacak bir kitle fonlaması bir başlangıç yapmak için çok iyi bir yöntem olabilir. Pek çok genç insan bugün öğrenci kredilerinin geri ödemeleri gibi sebepler yüzünden yeni bir ev almayı düşünemiyor bile. Ancak Landed adlı bir girişim, ilk kez ev alacak kişilerin, evin hisselerini satarak çevresindekilerin yardımı ile ev sahibi olabilmesini sağlıyor. BBVA Open Talent finalistlerinden WeFinance girişimi de borç almak isteyen kişilerin parayı ne için kullanmak istediklerini yazıp sosyal bir ortamda diğer kişilerden borç alabildiği bir platform oluşturuyor.

Düşük ekonomik seviyedeki kişilerin de bankacılık faaliyetlerine dahil olabilmesi için geliştirilen çözümlerin yarıştığı BBVA Open Talent bu yıl için başvuruları 27 Haziran tarihine kadar alıyor. Girişimciler yarışmanın sitesinden başvuru gerçekleştirebiliyor.

bbva-financial-inclusion

Akıllı telefon ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla, banka hesabı bulunmayan ya da bankalara erişimi olmayan kişiler için yeni finans girişimleri oluşturuluyor. Bu girişimler daha önce kullanılmayan yöntemlerle müşterilerin kredi notunu belirliyor ve borç alıp vermesini sağlıyor. Bu tarz şirketlere destek olmak amacıyla İspanyol BBVA bankası her yıl Open Talent adında bir yarışma düzenliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği