Afrika’nın en yaygın bankası: telefon

Araştırmaya göre bazı Afrika ülkelerinde mobil bankacılık kullananların sayısının, banka hesabı olanların sayısından daha fazla olduğu ifade edildi.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Beş Sahra Altı Afrika ülkesinde yapılan araştırmaya göre, mobil para uygulamalarını kullananların, geleneksel bankacılık kullananlardan daha fazla olduğu tespit edildi. Gana, Angola, Nijerya, Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşayan 150 milyon insanı temsilen 6,215 yetişkin ile gerçekleştirilen araştırmada, halkın yüzde 63’ünün herhangi bir bankada hesabının bulunmadığı öğrenildi.

Yüzde 52’lik bir kesimin, bir acentadan yardım alarak mobil para transferi kullanığı açıklanırken toplam katılımcıların yüzde 20’sinin de mobil işlemlerini kendilerinin yaptığı belirtildi. Alt sosyoekonomik gruplarda ise halkın yaklaşık yüzde 40’ının bir kimlik kartı olmaması sebebiyle banka hesabı açması ya da cep telefonu hattı satın alması mümkün değil.

Bankacılık sisteminin gelişmemesinin ana sebepleri olarak banka şubelerine ulaşımın zor olması, insanların bankacılığa güven konusunda sıkıntı yaşaması, bazı alt sosyoekonomik gruplarda kişilerin kimlik kartlarının olmaması ve bankacılıkla ilgili bilgi sahibi olunmaması gösterildi.  Nakit para kullanımının çok yaygın olduğu bölgede insanlar bankacılık işlemlerini karmaşık görüyorlar. Tüm para alışverişi, para biriktirme ya da borç alma işlemleri nakit üzerinden yapılıyor.

Araştırmayı gerçekleştiren Ericsson ConsumerLab‘den Patrik Hedlund, bölgede banka hesabından çok akıllı telefon olduğunu söyleyerek ilerleyen dönemde de eğilimin bu yönde olmasını beklediklerini dile getirdi. “Evde saklanarak biriktirilen paraların çalınma ya da kaybolma riski var. Resmi olmayan yerel tefecilerden alınan borçların da faiz oranları çok yüksek.” diyerek nakit paranın bölge halkı için yararlı olmadığını savunan Hedlund “Bu yüzden, kullanabilirlerse mobil bankacılığın onlar için gerçekten faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

2015 Temmuz – Ekim arasında, her katılımcıyla 40’ar dakika yüz yüze görüşerek yapılan araştırma Dünya Bankası Yoksullara Yardım için Danışma Grubu (CGAP) ve Bill & Melinda Gates Derneği‘nin işbirliği ile yapıldı.

Bazı Afrika ülkelerinde yapılan araştırmaya göre mobil para transferi, geleneksel bankacılıktan daha yaygın. Bölgede bankacılık yaygın olarak kullanılmazken, akıllı telefonların yaygınlaşması ile mobil bankacılığın daha da yaygınlaşması bekleniyor.2 yanıt

  1. Gökhan Sezal avatarı
    Gökhan Sezal

    Amirim bu hafta içi yayınlarını hafta sonu özetlerini almasanız çok iyi olur. Yada hafta sonu özetlerine layık olmayanları hafta içi yayınlara alsanız. Zira sıkı bir takipçiniz olarak haftasonu ozetindeki tekrarların beni soğuttuğunu farkettim açıkçası.

    1. Dünya Halleri avatarı

      Hafta ici toplam 30 haber giriyor; ozetler ise ortalama 120 baslik iceriyor. Yorum ve karar sizin.

Yorumunuz: