J.P. Morgan fintek’e kucak açtı

Ünlü yatırım bankası J.P. Morgan, gelecekte rakibi olma ihtimali olan finans teknolojisi girişimleri için şirket içinde bir program başlattığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

New York merkezli yatırım bankacılığı devi J.P. Morgan finans teknolojileri (fintek) girişimleri için şirket içi bir yatırı programı başlattığını açıkladı. Şirket bu hamlesi ile teknoloji ve inovasyon konusunda bilgi edinmek için rakipleri ile ortaklık yapan pek çok geleneksel finans şirketine katılmış oldu.

Bu haftanın başında Fortune, J.P. Morgan’ın fintek şirketleri ile işbirliği yapmanın yollarını aradığını söylemişti. Citigroup gibi diğer bankalar yeni girişimlere karşı kendi şirket içi ekipleri ile mücadele ediyordu.

Diğer çalışanlarla yan yana olacaklar

Program fintek yaratıcılarının bankada altı ay çalışarak bir fikri bir ürüne çevirmesini sağlayacak. Girişimcileri J.P. Morgan’ın tesislerine, sistemlerine ve çalışanlarına erişim sağlayabilecek. Fikirler makine öğreniminden güvenliğe ve blok zinciri teknolojisine uzanabilecek. Fintek girişimleri bağımsız birer şirket olarak çalışacak.

Diğer pek çok bankanın aksine, J.P. Morgan fintek girişimlerine bir laboratuvar yerine J.P. Morgan bankacıları ile birlikte çalışma imkanı veriyor. Seçilen fintek ekipleri bankanın Londra ve New York’taki ofislerinde, kendi ilgi alanlarına en yakın yerlerde çalışacak. Örneğin satış ve ticaret üzerinde bir ürü geliştiren bir ekip o departmana mümkün olduğunca yakın olacak.

Girişimler yatırım alabilir

Programın sonunda J.P. Morgan bu girişimlere yatırım yapmayı ya da yatırım bulmasını sağlamayı tercih edebilir. Ya da girişimler, sıkça olduğu gibi, hiçbir sonuca varmayabilir. Program ayrıca J.P Morgan için fintek şirketlerini kendi operasyonlarına mümkün olduğunca yakın tutma imkanı sağlayacak. Girişimciler kendi ürünlerini banka içinde nereye yerleştirebileceklerini öğrenirken bu teknolojilerin finans endüstrisindeki yeri de görülmüş olacak. Banka bazı fintek şirketlerine hisse önermeyi de tercih edebilir.

“Endüstrimiz, rekabet, düzenlemeler ve teknolojik gelişmeler ile yönlendirilen bir değişim döneminden geçiyor” diyen J.P. Morgan Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı CEO’su Daniel Pinto “Öncü bir global banka olarak hem şirket içi gelişmelerimize ciddi yatırımlar yaparak hem de hevesli genç girişimlerin yetenekleri ile işbirliği içinde endüstrinin değişimini yönlendirmeyi görev edinmiş durumdayız.” şeklinde konuştu.

JPMorgan-ChaseAmerikan yatırım bankası J.P. Morgan, finans teknolojileri alanında ürünler geliştiren girişimlerin kendi bünyesinde çalışabilmesi için bir program başlattı. Program dahilinde girişimciler 6 ay boyunca diğer J.P. Morgan çalışanları ile yan yana çalışarak ürünlerinin pazarda nasıl bir yeri olduğunu görecek. Program sonunda bazı girişimler J.P Morgan'dan yatırım ya da hisse alma şansı yakalayabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği