Haftanın Özeti: 65

18 – 24 Ocak 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sinema, TV, müzik ve sanat dünyasından gelişmeler.

 • Türkiye dahil birçok ülkede TV rating ölçümleri yapan Nielsen bundan böyle sosyal medya paylaşımlarımızı da raporlarında kriter olarak değerlendirecek. İlginç bir ayrıntı olarak (iddialara göre) herkese açık paylaşmamış olsak dahi Facebook gönderilerimiz bu sistemde taranabilecek.
 • Edebiyat dergisi MatchBook, Google reklamlarını temel alan ilginç bir yarışma başlattı. Son derece katı kurallara sahip yarışmada sadece 70 karakterden oluşan mini öyküler yazıyorsunuz. Elemeyi geçenler sitenin kendi ve anlaşmalı mecralarındaki Google reklam alanlarında çıkacak. Kabul edilen her öykü için 10 dolar ödeniyor.
 • Yazar Elijah Daniel bu hafta Twitter hesabında “bu gece sarhoş olup ABD Başkan Adayı Donald Trump hakkında bir seks romanı yazacağım” şeklinde bir paylaşımda bulundu. Önce pek ihtimal verilmeyen bu plan gerçeğe döndü ve Daniel bir gecede kitabını yazarak elektronik formatta (ücretsiz) Amazon’a yükledi. Gay ve LGBT kategorisinde yayınlamayı tercih ettiği Trump Temptation: The Billionaire & The Bellboy adlı kurgu roman 24 saat içinde Amazon’un bu kategorideki en çok satan (indirilen) kitabına dönüştü. Ödülüyse Trump tarafından Twitter’da engellenmek oldu.

CZRPcbEUgAAGJWB

 • Bu yıl gerçekleştirilecek seçimle koltuğunu bırakacak ABD Başkanı Barack Obama müzik sitesi Spotify’da beğendiği şarkılardan oluşan bir liste paylaştı (ben de bu vesileyle müzik tercihleri konusunda epey ortak yanımız olduğunu keşfettim).

 • İlk web sitesini açan metal grubu olan Megadeath yeni yıla sanal gerçeklik (VR) ile destekli Dystopia adlı yeni bir albümle girdi. Oldukça zorlu geçen hazırlık sürecini Rolling Stone dergisi özetlemiş.

 • Bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi hedeflenen Kadabra adlı yeni müzik aleti 1.650 ile 1.840 dolar arasında değişecek fiyatlara sahip. Cihazın geliştiricisi Tul Ben Ari onu 60’lı yıllardaki synthesizer’ın günümüzdeki türevi olarak adlandırıyor. 24 bakır tuş ve 12 kontrol düğmesiyle alışmak kolay değil. Ancak aynı anda 16 farklı sesi çıkarabilme gibi de bir ayrıcalığı var. İzleyelim.

 • Oscar adaylarının tamamının beyaz oyunculardan oluşmasını kınayan ve ödül törenine katılmayacağını belirten (muhalif) Yönetmen Spike Lee ve Jada Pinkett Smith’in öncülüğünde başlayan boykot ve protesto büyüyor. Oscar ödüllü Oyuncu George Clooney’nin dahi eleştirdiği durumun bir başka yüzü daha var. Yaklaşık 7 bin üyesi bulunan Film Akademisi’nin yüzde 94’ü beyaz, yüzde 77’si erkek. BONUS BİLGİ: Google’ın arama hacimleri eksenindeki Oscar Ödülleri tahmini.

 • Micah sitesi College Humor, Oscar adayı filmlerin afişlerini ‘samimi’ sloganlarla bezemiş.
 • Kitle fonlama sitesi Kickstarter sadece ürün geliştirmek için değil; film çekebilmek için de bağış ve destek toplama konusunda hizmet veriyor. Şimdiye kadar bu şekilde çekilen yapımların 100 tanesi Sundance Film Festivali’ne katıldı, diğer 100 tanesi SXSW (South by Southwest) Festivali’nde yer aldı. 10 tanesi Oscar’a aday gösterildi; hatta bir tanesi Oscar ödülünü almayı başardı. Bu yılki Sundance’te bu kategorideki filmler internetten ücretsiz seyredilebilecek. Üstelik sanal gerçeklik uygulamasının da desteğiyle yapımları bambaşka bir bakış açısıyla izlemek de mümkün.
 • Video sitesi Vimeo bu yıl ‘Share the Screen’ (Ekranı Paylaş) adlı girişimiyle yönetmen koltuğundaki kadınların yüzde 9 olan payını değiştirme adına kadın yönetmenlerden gelen beğendiği film projelerini maddi açıdan destekleyeceğini açıkladı.
 • Star Wars’ta güç uyandı fakat uykusunu tam alamadığını fark ederek biraz daha kestirmeye karar verdi. Disney ve Lucasfilm tarafından bu hafta yapılan açıklamaya göre 26 Mayıs 2017 olarak belirlenen Episode VIII’ün tarihi 15 Aralık 2017 olarak güncellendi. Dolayısıyla 8. Star Wars 2,8 milyar dolar gelirle sinema tarihinin en çok hasılat yapan filmi unvanına sahip James Cameron imzalı Avatar‘ın yıllardır beklenen ikinci bölümüyle aynı anda gösterime girecek. BONUS BİLGİ: Yeni Star Wars’un çekimlerine bu ay İngiltere’de başlanıyor.
 • Sinema tarihinin en enigmatik, ezoterik yönetmeni Stanley Kubrick ile ilgili muhteşem (ancak tahmin edeceğiniz gibi İngilizce) bir belgeselle haftaya noktayı koyuyoruz: Stanley Kubrick’s Boxes.

https://vimeo.com/78314194

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda bekleyeceğim. Haftaya görüşmek üzere!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

22 Yorum

 • Her hafta ilgiyle takip ediyorum, açıkçası çok beğeniyorum fakat finan teknolojileri kısmı biraz zorlama oluyor her hafta ya da bana öyle geliyor.

 • amirim, okuyucuların dile getirdiği haberlere numara koymak fikrini tekrar değerlendirin bence.

 • “İnsan beyninin 1 petabayt (1 milyon gigabayt) kapasitesinde olduğu ortaya çıktı!.”

  Kafa Bi Milyon sözü boşa değilmiş demek :D

 • Bunları okudukça gerçekten Türkiye’ de ki üniversitelerin tümünü kapattırılması gerektiğini düşünüyorum.

  Bu kadar üretken olmayan bir sanayi ve üniversite başka kaç ülkede vardır ?

 • Polarcus haberi bir miktar garip geldi bana videoda da bulunan çektikleri (streamers deniyormuş türkçesini bilmediğim için araştırma dubası diyeceğim) araştırma dubaları ile kapladıkları yüzey alanı 17,6 km² oluyor da hepsinin geminin içine alınabildiği ve geminin 92 m boyunda olduğu düşünülürse biraz rekor kırdık haberi için rekor icat edilmiş gibi ayrıca karşılaştırma için bir büyüklük örneği daha vermek gerekirse amerikan uçak gemisi USS George H.W. Bush 332,8 m uzunluğunda ve 102bin ton ağırlığındadır.

 • hocam sevgi ile takip etmekteyim. Ben ki bloglara pek katılımcı değilimdir. Ancak yaptığınız işe duyduğum büyük saygıdan dolayı ben de bir katkıda bulunmak isterim. İran’a ambargonun kalkması ile ilgili maddede belirtilen 100 milyar dolar İran ın yıllık geliri değil, ambargo sebebiyle ülkenin yurt dışı bankalarda dondurulan mal varlığı olsa gerek. İran ın piyasaya süreceği petrol yaklaşık olarak 300.000 varil/gün.. yani bugün ki petrol fiyatıyla yıllık 4 milyar $

 • Şifrelerin bu kadar basit olmasının sebebi kendi açımdan şöyle yorumluyorum ufacık bir bilgi için üyelik isteyen sitelere 10minute mail ile ardışık sayılı şifreler oluşturmak kolay oluyor.Şimdilerde Facebook, Google ve Twitter tarzı siteler ile üyelik yapılabilmesi daha avantajlı oluyor.

 • Asal sayi konusundaki haberinizde bir ceviri hatasi olmus sanirim. Verdiginiz linkteki metin sunu soyluyor: “almost 5 million digits larger than the previous record”, sizse su bicimde cevirmissiniz: “bir önceki rekor 5 milyon haneden oluşuyordu”. Dogru ceviri, “bir onceki rekordan neredeyse 5 milyon daha fazla hane” biciminde olmaliydi. Emin olmak icin su referansa da baktim: https://primes.utm.edu/top20/page.php?id=4

  Sevgiler ve Selamlar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.