Haftanın Özeti: 57

23 – 29 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Yeni ödeme sistemleri, e-bankacılık hizmetleri ve dahası.

 • Apple’ın mobil ödeme sistemi Apple Pay, dünyanın en büyük pazarlarından Çin’de kullanıma geçiyor. Şubat 2016’dan itibaren kullanıma sunulacak sistem son bir yılda ülkedeki pazar payını yüzde 87 arttıran Apple’ınelini epeygüçlendirecek.
 • VISA’danLara Hood BalazsMashable’a verdiği röportajda yeni nesil ödeme sistemlerinin dönüşümünü özetledi.

lara_marketo

 • 2015 yılında finans teknolojileri alanında çözüm geliştiren 26 girişim 1 milyar dolarlık yatırım topladı. Halka arzdan gelen 243 milyon dolarla en büyük dilimi Twitter’ın da Kurucusu Jack Dorsey’nin mobil ödeme girişimi Square oluşturdu.
 • Squarebu hafta ABD’nin farklı şehirlerindeki 100 yerel işletmede Apple Pay sisteminden ödeme kabul edebilen terminallerini denemeye başladı. Bu yeni nesil okuyucu,Apple’ın WDC etkinliğinde söz verildiği gibi 250 bin KOBİ’ye ücretsiz olarak dağıtılacak.

square

 • ATM teknolojileri geliştiren Diebold, şifre / PIN kullanımı gerektirmeyen yeni nesil ATMcihazlarını tanıttı. Bu cihazlarda işlem yapmak ve para çekmek içinbakmanız yeterli. Zira onay mekanizması retina taramasıyla gerçekleşiyor. Böylece 15 saniyede işlemi tamamlamak mümkün hale geliyor (cihazın yetenekleribununla da sınırlı değil).Yeni ATM’ler ilk olarak Citigroup şubelerinde kullanılacak.

tdy_melvin_atm_151027

 • CBS’in ünlü 60 Minutes programı bu hafta mobil hizmetler ışığındaparanın geleceğini masaya yatırdı. Üstelik pahalı ve yetenekli akıllı telefonların değil; ‘akılsız’telefonların izinden yürüyerek. Kenya’nın çok uzun zamandır başarıyla kullandığıyeni nesil mobil bankacılığın ışığında paranın geleceğine bakalım.
 • Bitcoin başta olmak üzeregündemdeki yerini büyüterek koruyan kripto para birimleri saldırılardan ve güvenlik endişelerinden muaf değil. Bytecoin bu konudafaydalıbir özet çıkartmış.
 • Money 2020konferansında Monitise’dan Chris Ackroyd, Royal Bank of Canada’dan Rasha Khayat Angle, Oberthur’dan Mehdi Elhaoussine, CPI Card Group’tanTony Sabetti ve Simply Tapp’ten Doug Yeager paranın geleceğini, yeni dijital cüzdan ve ödeme sistemlerinin bankaları yok edip edemeyeceğini tartıştı. 50 dakikalık bir panel ancak konuyla ilgili olanlar için önemli başlıklar içeriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=bSjxnzDpRvI

 • DİKKAT:Gelişmeler burada bitmiyor!Diğer kategori başlıklarına aşağıdakimenüden ulaşabilirsiniz.


17 yanıt

 1. idmankurdu avatarı

  Almanya’nın nükleer santralleri kapatmayla ilgili kararından tercüme hatası olmuş. 2011’de, 17 nükleer santralin hepsinin kapatılma kararı alınmış. Şu ana değin 9’u kapatılmış. Geri kalanı 2022’ye kadar kapatılacakmış.

 2. Nasistan avatarı

  Türkiyedeki ve dünyadaki gelişmeler… Sanırım 70 yaşına geldiğimizde ülkemiz adına hayıflanmaktan başka bir şey gelmeyecek elimizden.
  Haber sayısı 100’ü aşkın olunca içsel bir mutluluk oluyor, en azından benim için öyle :) Ayrıca Tasarım ve inovasyon sekmesinin son haberi olan “eie” neyin haberi acaba? Emeğinize sağlık, pazar günlerimin vazgeçilmezi oldunuz.

 3. Sefik Ilkin Serengil avatarı

  Jack Dorsey, Stanford’ta yaptığı bir konuşmada (The future has already arrived – https://www.youtube.com/watch?v=AckvbL5Tfic 10:00’dan itibaren) söylediklerinize ek olarak @ sembolü (mention) ve tweet kelimesininde kendileri tarafından bulunmadığını, servisin kullanıcıları tarafından bulunup twitter tarafından benimsendiğini söyler. Tesekkurler.

 4. abdullah4372 avatarı

  Savaş suçu diyorsunuz da, paraşütle atlayanları Türkmenler vurdu. Türkiye devleti askerleri mi vurdu?

  1. dunyahalleri avatarı

   Turkmenlerin vurmus olmasi sucun mahiyetini degistirmiyor ki?

   1. Emrah ŞANLI (@emrahsanli0) avatarı

    Ama Rus savaş uçakları tarafından atılan bombalar, paraşütle atlayan pilotun öldürülmesini meşrulaştırıyor. Bu da suçun mahiyetini köküne kadar değiştirir, Suriye Devletinin kurucu unsurları olan Türkmenlerin meşru müdafaası söz konusudur sayın amirim, Yerli halkın terör devleti ve onun müttefik bozuntularına cevabı sizin nezdinizde savaş suçu olarak görülmesi üzücüdür.

   2. Abdullah Yüksel avatarı
    Abdullah Yüksel

    Türk askeri vursa savaş suçu olur. Ama vuran Suriye vatandaşı olan Türkmenler. Yani Savaş suçu olacaksa da bunun muhatabı Suriye Devleti olur. Suriye Devleti onları sahiplenmiyorsa o zaman Türkmenler bir devlet değil ki savaş suçu teşkil etsin. Ek olarak paraşütle atlayan Rus askerine Türkmen komutan ateş edilmemesi için de ikaz yaptı ama sonuçta bir ordu disiplini yok. Bu arada tabiki de vurulmamasını isterdim.

 5. wolkanca avatarı

  pilotun vurulması barbarca. türkiye ile ilgisi yoktur.
  yalnız uçağın düştüğü topraklar resmi olarak rusların destek verip birlikte savaştığı esad’ın ülkesi yani adamlar zaten savaşta savaştayken suç muç her şey oluyor yine nereden bakarsan bak türkiye ile ilgisi yok.
  adam olsunlar. obama boşa savaunma bütçelerini kısıp askerleri geri çekmedi putin kendini abd ye karşı güç olarak görebilir ama aslında hiçbir şey değil bazen çok yanlış bakıyoruz koca koca profosör veya bir şeyin başkanı olmuş ama gerçekten çok cahil insan var.

 6. Arif DAGLI avatarı

  Amirim, ‘Singapur Üniversitesi’ ibaresi olmamış bence, Singapur’un hangi üniversitesi sorusunu doğuruyor.

  1. Emrah ŞANLI (@emrahsanli0) avatarı

   Arif Bey; Singapur Üniversitesi zaten kurumun resmi adı bakınız bu da sitesi http://www.nus.edu.sg/

   1. Arif DAGLI avatarı

    ‘Ulusal Singapur Üniversitesi’ veya ‘Singapur Ulusal Üniversitesi’ gibi çevirsek daha doğru olur. ‘Türkiye Üniversitesi’ diye okul olsa ismi komik kaçmaz mı?

 7. Ipek AG avatarı

  GEAR VR duzltir bahusus selam ederim

 8. Figen çelik avatarı
  Figen çelik

  Emeğinize sağlık…

 9. Mustafa Celebi avatarı
  Mustafa Celebi

  Ne zaman okusam haftalık derlemeyi, hem hayret ediyor hemde bizim içinde bulunduğumuz (debelenme mi deseydim acaba) durumu düşünerek hayıflanıyorum. Ufkumuz genişledi diyerek kendimi teselli edip, kendimce notlar alarak kapatıyorum. Fikrine sağlık amirim..

  1. dunyahalleri avatarı

   Bazen ben de yazarken benzer düşüncelere kapılıyorum. Her şeye rağmen bilmemektense bilmek daha iyi sanıyorum.

Yorumunuz: