Haftanın Özeti: 214

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Kuveytli sanatçı Muhammed Şeref ülkesinde yasaklanan 4 bin 300 kitabı temsilen bir mezarlık yaptı. Sansürü protesto etmek için yapılan çalışmada 200’den fazla mezar taşı yer aldı.

İdefix artık klasikleşen ‘yılın en iyi 50 romanı’ listesinin 2018 versiyonunu paylaştı. “Ben kitapların böyle yarıştırılmasını sevmiyorum” demiyorsanız bir göz atmakta fayda var.

Mobil kitap okuma platformu Bookmate Avrupa, Uzak Doğu, Rusya ve Güney Amerika’dan sonra Türkiye’de de kullanıma sunuldu. Tek abonelikle 13 dilde kitaba erişme imkanı veren platformda her türlü mobil cihaz ve tablet üzerinden kitap okumak mümkün.

Türk destanı Dede Korkut UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne kabul edildi. “Dede Korkut: Destan, Masal ve Müzik” dosyası Kazakistan’ın moderatörlüğünde, Azerbaycan ve Türkiye’nin katılımıyla çok uluslu olarak hazırlanmıştı.

İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük’ün hikayesi Londra’da sergileniyor. “Bir Kazı Hikayesi: Çatalhöyük” adlı sergi ‘bu işlerin’ ne kadar emek istediğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Zagor, Mister No, Kızılmaske başta olmak üzere pek çok kitap ve çizgi roman kapağının yaratıcısı olan Aslan Şükür’ün hikayesini anlattıkları Altın Fırçalı Adam belgeseliyle tanıdığımız yönetmen Fatih Yürür ve yapımcı Hakan Tunga Kalkan bu kez de afişlerin fantastik dünyasına doğru uzun bir yolculuğa çıkıyor. Bu zamana kadar Türkiye’de satılmış olan en pahalı afişin peşine düşen ikili, tasarımcısından çizerine, satıcısından koleksiyoncusuna kadar Türkiye’de poster kültürüne etki etmiş isimlerin de katkılarıyla, yakın sinema tarihimizin zaman tüneline giriyor. Önceki belgeselde olduğu gibi Milyon Dolarlık Afiş projesini de bağımsız bir şekilde hayata geçiren ikili, kendi maddi ve teknik imkanlarıyla şekillendirdikleri projenin bir sonraki ayağı için kitle desteği bekliyor. Hedeflenen rakam 6 bin Dolar. Katkıda bulunmak isterseniz Indiegogo kampanyasına göz atabilirsiniz.

Altın Fırçalı Adam demişken:

Destek arayan bir belgesel projesi de Serdar Kökçeoğlu yönetmenliğinde hazırlanan Mimaroğlu. 1960’larda klasik müzikten uzaklaşan bir grup besteciyle beraber elektronik müziğin öncülerinden olan İlhan Mimaroğlu’nun hikayesi gün yüzüne çıkmak için Fongogo’da destek bekliyor.

Kayıp Rıhtım Dan Meth tarafından hazırlanan geleceği tasvir eden filmlerin zaman çizelgesini Türkçeleştirdi ve ortaya el altında tutmalık bir ‘kaynak’ çıktı.

Özellikle Paris’te Son Tango filmiyle ün yapan sinemacı Bernardo Bertolucci 77 yaşında hayatını kaybetti. Bertolucci, 1988 yılında Son İmparator filmiyle En İyi Yönetmen Oscar’ını almıştı.

Şair Refik Durbaş da dünyaya veda etti. Gazetecilik de yapan Durbaş bir süredir akciğer tedavisi görüyordu.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

8 Yorum

 • Ozellikle cevre temali haberlerinizi ilgiyle takip ediyorum. Bana kalirsa bu konuyla ilgili calisma yaptigini iddia eden pek cok dernekten daha verimli ve anlamli bir is cikartiyorsunuz. Tesekkurler ve eksik olmayin.

 • google reader ı özleyenler için, the old reader* oldukça güzel bir alternatif, google reader kapanırken buraya geçmiştim yıllardır devam ediyorum kullanmaya. mobil tarafı zayıf olsada desktoptan takip ettiğim için beni çok yormuyor

  https://theoldreader.com/

 • Haberlerin başlık kısımları yok o yüzden insan haberler arasında kaybolabiliyor. Başlıklar olursa aşağı kaydırırken başlıkları okuyup ilerleyebiliriz. Bence öyle olsa daha güzel olur. Bu siteyi takip ediyorum ve çok güzel içeriklere sahip. İnşallah daha da güzel olur.

 • her hafta okumaya çalışıyorum sizin gibi insanlar sayesinde kendimizi geliştiriyoruz. Allah razı olsun.

 • Paylaşımlarınızı yakın zamanda okumaya başladım serdar abi hepsi çok değerli emeğinize sağlık…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: