Haftanın Özeti: 103

10 – 16 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Nobel jürisi ilginç bir karara imza atarak, ABD’li ünlü şarkıcı Bob Dylan’a, yazdığı şarkı sözleriyle Amerikan şarkı geleneğine yeni bir şiirsel anlatım kattığı gerekçesiyle Nobel Edebiyat Ödülü verdi. Bu radikal karar kaçınılmaz olarak farklı kesimlerden olumlu ve olumsuz tepkiler aldı. Edebiyat ödülünün bir şarkı sözü yazarına verilmesi kimileri tarafından epey yenilikçi ve olumlu bir hamle olarak görülürken kimileri de ‘Beyaz bir erkeğin Nobel alması neden ilginç olsun ki?’ sorusuyla Nobel jürisini kültürel çeşitliliği ve cinsiyet eşitliğini kucaklamamakla eleştirdi. (Bonus: 100 şarkıda Dylan)

İstanbul Tasarım Haftası, tasarım sergileri, atölye çalışmaları ve tasarım camiasının buluştuğu davetler ile 18 – 23 Ekim tarihleri arasında Taksim Meydanı’nda ziyaretçilerini bekliyor.

design

Fotoğraf çekmesi 30 saniye süren makinelerin karşısında sakinliğini korumayı bilen, huzurlu ve uysal çocuklar bugün pek çoğumuz için alışılmışın dışında bir görüntü. Peki bu Viktoryen dönem çocuklarının sırrı ne? Rötuş mu? Disiplin mi? Hayır efendim, örtülere bürünüp görünmez olarak onları kucaklarına oturtan anneleri. Analık ve fedakarlık üzerine bir derleme: Bebeklik fotoğraflarındaki saklı anneler

hidden-71

Plymouth Üniversitesi Disiplinlerarası Bilgisayarlı Müzik Araştırmaları Merkezi tarafından gerçekleştirilen çalışmada, felç sebebiyle konuşma ve hareket etme yeteneklerini kaybetmiş hastalar, EEG aracılığıyla ölçülen beyin dalgalarını kullanarak bir senfoni besteledi. Önlerine sunulan dört nota dizesinden birini seçen dört hastanın seçimleri o sırada yaylı enstrümanlarla çalındı ve ortaya etkileyici bir senfoni çıktı.

İllüstratör ve animasyon sanatçısı Doro Otterman‘ın Sihirli Sanat Kutusu adı verdiği kısa video çalışmalarında, boya kalemlerinden sürpriz (ve bazen de tanıdık) tablolar çıkıyor.

Magi bildiğimiz üç boyutlu sinema deneyimini -tanıkların ifadelerine göre- çok daha yoğun ve etkileyici bir şekilde sunan yeni bir gösterim standardı. 3D ve 4K ultra yüksek çözünürlük sayesinde normalden 5 kat daha fazla kare gösteren sistem, özel projeksiyon teknolojisi sayesinde standart 3D gösterimden ve dev ekranlı IMAX’ten daha ‘sürükleyici’ bir seyir deneyimi sağlıyor. Yaratıcısı Douglas Trumbull, Magi’nin sinemaya eski günlerdeki ihtişamını kazandırmasını diliyor.

magi-1180x786

Dünyanın ilk VR bale gösterisine davetlisiniz! En iyi sonuç için Samsung Gear VR ya da (CardBoard) akıllı telefon mukavvasından faydalanmanız önerilmiş fakat elinin altında her ikisi de olmayanlar bu görsel şova YouTube mobil uygulaması üzerinden eşlik edebilirler. O da yoksa aşağıdaki videonun içinde fareyle (ya da parmağınızla) dolaşmanız mümkün.

BBC Filarmoni Orkestrası ve Salford Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen The Red Brick Sessions isimli yenilikçi ve etkileşimli konserler serisi, müziği daha önce hiç olmadığı gibi sunuyor. Özel olarak geliştirilen yeni teknoloji sayesinde müzik severler konserleri evlerinden ya da konser salonundan telefon ya da tabletleri aracılığıyla çevrimiçi olarak ve ‘gelişmiş canlı video’ formatında izleyebiliyorlar. İzleyicilerin belli bir sanatçıyı ya da enstrümanı yakınlaştırabilmelerine ve performansla ilgili çeşitli bilgiler edinebilmelerine imkan veren bu sistem, gelenekçilik ile özdeşleşen klasik müzik orkestralarının da VR’ın cazibesine karşı koyamadığının bir işareti olarak yorumlanabilir.

pvw-bbc-phil-portfolio-featured-image-1200x510

Alternatif müzik tarihinin etkileşimli haritası ile The Sex Pistols’tan günümüze, rock müziğin karşı kültür damarının dağılımına geniş bir perspektiften bakabilirsiniz.

dorothy-0113-alternative-love-72dpi-master-high-1132x846

Hem Stranger Things hem pop sanatı sevenler için eşsiz çalışmalar (t-shirtler ve baskılar) Stranger Sanat Koleksiyonu’nda.

st-1200x903

Yakın sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan ‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ın dizi olarak televizyona uyarlanacağı açıklandı. Prodüktörlerinden Steve Gollin, filmi televizyona uyarlamak için çalışmalara başladıklarını duyurdu. ‘The Revenant’ ve ‘Babel’ gibi birçok filmin prodüktörlüğünü üstlenen Anonymous Content isimli prodüksiyon şirketinin kurucusu Gollin’e ‘True Detective’ dizisinin yapımcısı Richard Brown eşlik edecek. Dizinin senaryosu ise ‘Chuck’ın senaristi Zev Borov’a emanet.

İnsanlar belli şekilleri ‘dostane’ belli şekilleri ‘düşmanca’ algılayacak şekilde gelişmiş bir algı psikolojisine sahipler. Geometri de tıpkı çerçeveleme, ışık ve kompozisyon gibi algımızı şekillendiren ‘gizli efekt’lerden biri olarak sinemada sıklıkla kullanılıyor. ‘Now You See It’ / İşte Şimdi Gördün(üz) isimli YouTube kanalının son videosu geometrinin sinemada görsel sınırlar yaratmak için nasıl kullanıldığına mercek tutuyor.

‘Bu zamanda gerçek olanı görme yetisini kaybetmek kolaydır.’ Charlie Brooker’ın Black Mirror’ı 3. sezonu ile geri dönüyor. 21 Ekim’de Netflix’te yayınlanacak fenomen dizinin fragmanı yayınlandı.

Köpeği öldürülünce yeminini bozan tövbekar tetikçi John Wick (Keanu Reeves) ikinci filmi ile karşımızda. John Wick: Chapter 2’nun ABD’de 10 Şubat 2017’de gösterime girmesi planlanıyor.

Star Wars fanlarının uzun bekleyişini bir nebze çekilir kılması için yapıldığı düşünülen ‘ara film’ niteliğindeki ‘Rogue One: A Star Wars Story’nin ikinci fragmanı da yayınlandı. Filmin 16 Aralık’ta gösterime girmesi planlanıyor.

BBC’nin sevilen belgeseli Planet Earth (Planet Earth II olarak) geri dönüyor. İlk kez yayınlanmasının üzerinden 10 yıl geçmiş olduğuna inanmak güç! Planet Earth, BBC tarafından yapılan en pahalı doğa belgeseli serisi olma özelliği taşıyor. BBC’nin yüksek çözünürlükte çekilen ilk belgeseli olan yapımın tamamlanması ise 5 yıl sürmüştü.

Haftanın özeti böylece son buluyor. Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz. Hepinize iyi Pazarlar!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği