Haftanın Özeti: 102

3 – 9 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

iPhone 7 ile birlikte kulaklık girişini kaldıran Apple’ın şimdi de ‘home’ butonundan vazgeçeceği konuşuluyor. Apple’ın aldığı son patent de bu iddiayı doğrular nitelikte. Yeni patente göre Apple parmak izi okuyucusunu ‘home’ butonunun altından, ekranın altına taşıyor. Patent metninde bu uygulamanın sebebi olarak ‘değerli ekran alanını daha etkili kullanmak’ şeklinde bir ifade yer alıyor. Bu da Apple’ın ‘home’ butonunu ortadan kaldırarak ekranı daha da genişletmek istediği anlamına geliyor.

touch-id-sensor-patent-1-750x266

iMac’lere dokunmatik ekran özelliği getiren Zorro Macsk 21,5 ve 27 inç’lik eski ve yeni model iMac’leri destekliyor -199 ve 249 dolardan satışa çıkan ürün şu an stokta yok.

Lego Fikirleri köşemizde bu hafta ikonik Fiat 500’ün detaylı bir replikası var. Destek bekleyen projelerden biri olan model 1156 parçadan oluşuyor. 1957 ile 1975 yılları arasında üretilen bu efsane İtalyan’ın Lego koleksiyonuna yakışır bir katkı olacağından şüphemiz yok.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]5-14 yaş aralığındaki çocukların yüzde 44’ü bisiklet sürerken kask takmıyor[/inlinetweet]. Bu gerçekten yola çıkarak bir tasarım yapmak üzere yola çıkan DBB ve MOEF, çocukların giymek için can atacağı bir kask üretti. Henüz seri üretimi olmayan ve prototip aşamasında olan kask LEGO figürlerinin saçlarından ilham alıyor. Tasarımcı Simon Higby, kaskın seri üretiminin yapılıp yapılamayacağı hakkında görüşmek için LEGO ile iletişime geçtiklerini açıkladı.

Güney Çin Denizi’nde bi ekolojik ada planı için yapılan yarışmanın finalistleri belli oldu. Haikou kıyılarına konuşlandırılacak ve yat limanı gibi pek çok konfor bileşeni içermesi planlanan yapay adanın 1,26 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Birinciliğe layık görülen Diller Socfidio + Renfro imzalı projeden bir kesit.
Birinciliğe layık görülen Diller Socfidio + Renfro imzalı projeden bir kesit.

Eklem sakatlıklarında kullanılan protezler son 20 yıldır pek değişmedi. Dahası elektrikli versiyonlarının yüzde 75’i bizzat kullanıcıları tarafından bir kenara atılıyor. ABD merkezli mühendislik şirketi Coapt’ın buradan yola çıkarak geliştirdiği sistem ise kol kaslarının elektrik sinyallerini tanıyan ve kullanıcının beyni (düşüncesi) ile protez arasında köprü görevi gören bir algoritmaya dayanıyor. 2013’te piyasaya sürüldüğünden beri 200 kullanıcıya ulaşan biyonik kol için deri altına alıcı yerleştirmeyi de içeren pek çok geliştirme üzerinde çalışmalar sürüyor.

Kıbrıslı Tasarımcı Hüseyin Çağlayan’ın Intel’in Curie modülünü ve Compute Stick’i kullanarak geliştirdiği akıllı gözlük ve kemer, giyen kişinin stres seviyesini ölçerek dışarıya görsel olarak yansıtıyor. Gözlüklerdeki sensörler, şakaklardan beyin dalgalarını ve burundan kalp ritmini ölçüyor. Bu biyometrik veriler Bluetooth aracılığıyla kemere gönderiliyor. 3D yazıcıyla hazırlanan kemer, gelen verileri görsele dönüştürerek projeksiyon yardımıyla dışarıya yansıtıyor.

Zero-G taşıdığı 4,5 kilogramlık yükü yarı yarıya az hissetmenizi sağlayan bir sırt çantası. Yer çekimine karşı koyan yapısının sırrı ise yarış arabalarının sıçrama ve titreşimlerden en az etkilenmesini sağlayan süspansiyon sisteminden esinlenilen bir teknoloji. Suya ve darbeye dayanıklı malzeme, 2 farklı boy ve 4 renk seçeneği ile sunulan Zero-G elektronik cihazlarınızı yanınızdan ayıramadığınız seyahatler (ve hatta günlük hayat) için ideal.

Pizzaların teslimat sırasında yumuşamasını engellemek isteyen Zume Pizza, özel olarak yaptırdığı kamyonlarında pizzaları teslimattan hemen önce pişiriyor. Gelen siparişlere göre restoranda hazırlanan pizzalar daha sonra kamyondaki pizza fırınlarına yerleştiriliyor. Fırın, kamyon teslimat noktasına ulaşmadan 4 dakika önce çalışmaya başlıyor. Böylece tüm müşterilere fırından yeni çıkmış ve kutuda beklememiş pizzalar sunuluyor.

İsrail merkezli Water-Gen şirketi gezegenimizin su döngüsünden faydalanarak havadan su üretebilen bir makine geliştirdi. Plastik yapraklar aracılığıyla havanın çeşitli yönlere akıtılmasını sağlayan bir sistem kullanan su jeneratörleri ‘hiç yoktan’ saf içme suyu sağlayabiliyor. Tahmin edilebileceği gibi sıcak ve nemli havada daha iyi performans gösteren makinelerin yıl sonuna kadar ticari olarak kullanıma sunulması bekleniyor.

water-gen-system-designboom-newsletter1

General Motors ve Amerikan Ordusu (TARDEC) işbirliği ile geliştirilen kamyonet Chevrolet Colorado ZH2, 1.9 metrelik uzunluğa, 2.1 metrelik genişliğe ve 3 ton ağırlığa sahip. Gücünü hidrojen yakıt hücresinden sağlayan ZH2, elektrikli ve sıfır emisyonlu. 1 yıl sürecek test aşamasının ardından 2017’de kullanıma hazır hale gelmesi beklenen araç sessiz (ve ısınmadığı için termal kameralara yakalanmayan) motoru sayesinde askeri kullanıma daha uygun bir yapıda. Amerikan ordusu ve Tesla gibi önemli aktörlerin hız verdiği bu tip projeler yeşil kamyonetlerin zamanının uzak olmadığının bir göstergesi sayılıyor.

Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri, 2027 yılında geliştirilmesi planlanan F-3 model savaş uçağının yanında uçarak ona destek verecek insansız hava araçları geliştirmeyi planlıyor. Bu insansız hava araçları üzerlerindeki sensörlerle savaş uçağına bilgi sağlayacak, hızlı manevra kabiliyetleri ile düşman füzelerini şaşırtacak ve gerekirse uçağı ve pilotu korumak adına kendisini feda ederek füzeyle çarpışacak.

gallery-1475609182-wingman-1-japaneseministryofdefense-0

İsveçli otomobil üreticisi Volvo, sessiz çalıştığı için bazen yayaların geldiğini fark edemediği elektrikli otomobillerine Yaya ve Bisikletli Algılama Sistemi adını verdiği bir sistem yerleştirmek istiyor. Bu sistem, yola çıkmak üzere olan yaya ve bisikletlileri algılayarak onları bir sesle uyarıyor. Eğer çarpışma riski bulunduğunu düşünüyorsa kornayı harekete geçiriyor. Bu işlem sırasında otobüs şoförü de ikaz ışıkları ile uyarılıyor.

Haftanın Özeti’ne daha evvel zeplin tasarımlarıyla konuk olan The Future People (Gelecek İnsanları) adlı proje grubu 4. projesi elektrikli mopet Orbit’i iftiharla sunar! Basit üretim, düşük maliyet ve yüksek hız prensipleri gözetilerek üretilen 6 saatte şarj olan 113 kg. ağırlığındaki araç 40 km.’lik mezile sahip ve saatte 50 km. hıza ulaşabiliyor. Orbit’e sahip olmak isteyenler aracı kendileri üretmek durumundalar çünkü Gelecek İnsanları’nın prototipleri üretim için değil otomotiv sektörü tarafından baskılanan alternatif modellere dikkat çekmek için tanıtılıyor. ‘Enerjiyi verimli kullanan bir ulaşım alternatifini oluşturup sürdürmemiz mümkün müdür?’ sorusundan hareketle ortaya çıkan Orbit Şubat 2017’ye dek Cooper-Hewitt Smithsonian Tasarım Müzesi’nde sergilenecek.

İngiliz lüks spor araba üreticisi Aston Martin denizlere açıldı. Saatte 92 km.’ye kadar hız yapabilen 11 metrelik AM37 sürat teknesini Monaco Yat Fuarı’nda görücüye çıkaran marka ilk kez bir deniz aracı üretiyor. AM37S isimli bir versiyon da dahil olmak üzere 2 farklı seçenekle sunulacak model 2 yıllık bir çalışmanın ürünü.

aston-1160x700

Dokunmatik yüzeylerden öncesini hatırlayanlar bilirler: Butonlara basmak oldukça tatmin edicidir. Eskinin tombul, renkli, ışıklı ve ağır butonlarına, (üzerinde ‘yok et’ yazdığında bile) basmaya karşı duyulan şiddetli arzuyu ayyuka çıkaracak bir derleme: Butonların dünyayı yönettiği günlere bir bakış.

Rengarenk, ışıl ışıl bu buton cenneti Amerikan Radyo Kurumu'nun 1959 tarihli yıllık raporunun kapağını süslüyordu.
Rengarenk, ışıl ışıl bu buton cenneti Amerikan Radyo Kurumu’nun 1959 tarihli yıllık raporunun kapağını süslüyordu.

Set tasarımcısı ve sanatçı Raquel Rodrigo’nun kanaviçe tekniğini kullanarak oluşturduğu çiçek desenleri ile kaplanan bina duvarları Madrid sokaklarında bir hanım eli esintisi yaratmış. Üstelik renkli sicimler ve metal teller kullandığı etkileyici çalışmasının örnekleri bu kadarla sınırlı değil.

stitch-8

İran’ın Şiraz kentinde bulunan Şah Çerağ Türbesi aynaların ve cam parçalarının yarattığı etkileyici atmosferi ile öne çıkıyor. Persçe’de ‘Işıkların Şahı’ anlamına gelen ismini sonuna kadar hak eden ibadethane Şii müslümanlar için özellikle önemli olsa da her mezhepten ve dinden ziyaretçi için bir cazibe noktası olma özelliği taşıyor.

sahturbe

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

Etiketler:

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...