Haftanın Özeti: 102

Fotoğraf: Charles Ferger
3 – 9 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, günün telaşıyla gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

Çek Cumhuriyeti’ndeki Hranicka Propast mağarasında araştırma yapan kaşifler, ilk olarak 1999’da keşfedilen bu mağaranın dünyanın en derin sualtı mağarası olduğunu ortaya çıkardı. Polonyalı dalgıç Krzysztof Starnawski önderliğindeki ekip, uzaktan kontrol edilen bir cihaz yardımıyla mağaranın yerin 404 metre altındaki tabanına erişerek kireç taşının oyulmasıyla oluşan bu mağaranın İtalya’daki Pozzo del Merro mağarasından 12 metre daha derin olduğu kanıtlanmış oldu.

https://vimeo.com/139320801

Japon ve Moğol Bilimcilerin ortak çalışmasıyla Gobi Çölü‘nde bulunan dinozor ayak izinin bugüne dek bulunan en büyük fosil olduğu belirtiliyor. 106 cm uzunluğa ve 77 cm genişliğe sahip ayak izinde dinozorun pençeleri de net bir şekilde görülebiliyor. En büyük türlerinden birisi olan titanozora ait olduğu ifade edilen ayak izinden hayvanın 20 metre boya ve 30 metre uzunluğa sahip olduğu anlaşılabiliyor.

indir

Amerikalı şov yıldızı, iş kadını ve sosyal medyanın en çok takip edilen şöhretlerinden Kim Kardashian, Moda Haftası’na katılmak üzere bulunduğu Paris’te konakladığı özel konutta silahlı soyguna uğradı. Fiziksel olarak zarar görmediği öğrenilen Kardashian’ın milyonlarca dolar değerinde mücevherinin çalındığı rapor edildi. Yaşanan talihsiz olayla birlikte hayatının önemli kısmını sosyal ağlarda paylaşmayı iş modelinin parçası haline getiren marka isimlerin güvenliğine ilişkin tartışmalar tekrar gündeme geldi. Kardashian lüks hayatını ve servetini sosyal ağlarda sergilemekte cüretkar davranan isimlerin başında geliyor(du).

💎💎💎

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

Gündelik hayatın hengamesinde arada kaynamasın diye çalakalem not düştüğümüz insanlık için küçük fakat bizler için büyük iş kalemlerinden oluşan ‘yapılacaklar listesi’ nasıl yaşadığımızın, çalıştığımızın, ürettiğimizin ve tükettiğimizin bir özeti gibidir. Şimdi hepsini gözünüzde acıklı kılacak bir örneğe hazır olun: Leonardo Da Vinci’nin Milano’yu çizmeye taktığı bir dönem çıkardığı yapılacaklar listesi. Kimi yerler anlaşılır gelmezse hoşgörün, Da Vinci tüm dehasına karşın, bu listenin 500 yıl sonra internet okuyucuları tarafından inceleneceğini düşünmemiş olabilir. Düşünmüş de olabilir. Bilemeyiz.

Da Vinci'nin mantar panosundan (Fotoğraf: The Queen's Gallery, Buckingham Sarayı)
Da Vinci’nin mantar panosundan (Fotoğraf: The Queen’s Gallery, Buckingham Sarayı)

Geçtiğimiz günlerde Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) 2957 yılında açılmak üzere 1957 yılında oluşturulmuş bir zaman kapsülü haberi geldi. Zaman kapsülleri bugüne dek nem ve benzeri dış etkenler sebebiyle bozulan, çürüyen örnekleri ile de gündeme gelmişse de MIT’nin zaman kapsülünün, kurumun şanına yakışır şekilde bu ihtimallere karşı koruyucu argon gazı ile doldurulmuş olduğu öğrenildi (BONUS: Zaman kapsülü meselesine ilişkin Süleyman Sönmez’den kapsamlı ve derinlemesine bir derleme).

Ortalama insan hayatı 19. yüzyıldan bu yana uzamaya devam ediyor ancak kimi bilimciler bunun son yıllarda yavaşladığını (hatta durduğunu) ve gelinen noktanın insan ömrü için bir ‘üst sınır’a işaret ettiğini iddia ediyor. Tıptaki gelişmeler, diyet değişiklikleri, kalori alımında düzenlemeler ve büyüme hormonuna müdahale gibi etkenlerin yardımıyla insanın 115 -120 yaşına kadar belki yaşayabileceğimizi ve fazlasını beklemenin gerçekçi olmayacağını belirten Genetik Mühendisi Jan Vijg “Ömür çok sayıda gen tarafından belirlenir. Deliklerden birini kapatabilirsiniz ancak geriye kalan on binlerce delik suyu sızdırmaya devam edecektir” açıklamasıyla insan ömrünün zamana karşı kırılganlığını en isabetli ve acımasız benzetmelerden biri ile ifade etmiş oluyor.

1997 yılında 122 yaşındayken hayata veda eden Jeanne Calment'ten fazla yaşamanız pek olası değil.
1997 yılında 122 yaşındayken hayata veda eden Jeanne Calment’ten fazla yaşamanız pek olası değil.

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliği sınırları içinde hayvanlar üzerinde kozmetik amaçlarla test yapılmasını istisnasız şekilde yasakladı. Çin ve Japon kozmetik piyasasına sürülmek üzere geliştirilen ürünlerini AB sınırları dışında hayvanlar üzerinde test ettiği ortaya çıkan Avrupa Kozmetik Ürünleri Federasyonu üyesi markaların ürünlerinin de AB sınırları içinde satılması ya da ihraç edilmesi yasaklanmış oldu. Yasağın alternatif test yöntemlerinin geliştirilmesinde etkili olması umut ediliyor.

Tavşanlar ve fareler kozmetik testler için en çok kullanılan hayvanların başında geliyor.
Tavşanlar ve fareler kozmetik testler için en çok kullanılan hayvanların başında geliyor.

Arıların, meyve ve sebzelerden çay ve kahveye kadar aklımıza gelecek pek çok şeyi kapsayan, dünyanın (vahşi yaşam için elzem olanlar dahil) besin kaynaklarının dörtte üçünün üremesine ve yayılmasına yardımcı olduğunu duymayanımız kalmamıştır. Karmaşık toplumsal sistemleri ile kolektif yaşam şeklinin hayranlık verici örneklerinden olan besin zincirinin gardiyanı arılar da artık küresel ısınma ve yabancı türlerin tehdidi altında yok olma ihtimaliyle yüz yüze. Birleşik Devletler Balık ve Vahşi Yaşam Servisi, sarı yüzlü Hawaii arılarının 7 türünü ‘nesli tükenmekte olan canlılar’ listesine aldı.

white-faced-bee-1200x800

Suriye’nin iç savaşla harap olan kadim şehri Halep, sakinlerinin pek çoğunu çatışma ve bombalanma kaynaklı ölümler ve göç sebebiyle kaybetti. Geride kalan kişilerden bazıları ise savaşın tahribatını ellerinden geldiğince hafifletmeyi görev edindi. 100’den fazla başıboş ve terk edilmiş kedinin bakımını üstlenerek ‘hiçbir koşulda’ şehri terk etmeyeceğini belirten Muhammed Ala Aljaleel de bunlardan biri. Kedilerin bakımının yanı sıra ambulans şoförlüğü ve çocuklara yardım gibi pek çok gönüllü işi de yürüten genç adam kedilerle olan hikayesinin nasıl başladığını ‘bazıları kedileri sevdiğim için sahipleri tarafından bana emanet edildi ve sonra insanlar şehri terk ettikçe kediler bana gelmeye başladı.’ sözleriyle özetlemiş. (BONUS: Halep’in içinde bulunduğu duruma 7 yaşındaki bir sakininin gözüyle tanıklık etmek isterseniz Bana Alabed’in Twitter profilini takip edebilirsiniz).

Komedi Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı yarışmasının 2016 adayları açıklanmaya başlandı. Korumacılık faaliyetlerini duyurma ve destekleme amacı taşıyan bu yarışma Born Free adlı vahşi yaşamı korumayı hedefleyen ve kar amacı gütmeyen bir kuruluşunun desteğiyle düzenleniyor.

comedywildlife-1200x857

Karayipler’i vuran Matthew Kasırgası nedeniyle Haiti‘de yaşamını yitirenlerin sayısının 800’ü geçtiği öğrenildi. Birleşmiş Milletler kasırganın Haiti’de neden olduğu tahribatın boyutunun anlaşılmasının günler alabileceği açıklamasında bulunurken Dünya Gıda Programı Başkanı Carlos Veloso bazı kasabalara sadece deniz ya da havadan ulaşılabildiğini söyledi. ABD’li yetkililer Florida ve Georgia ile Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinde yaklaşık 2 milyon kişiye evlerini terk etmeleri çağrısında bulundu.

Görsel: eumetsat
Görsel: Eumetsat

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

Etiketler:

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği