Gözden Kaçanlar: Pinterest ve trafik yönlendirme gücü

Pinterest'in genel olarak göz ardı edilen trafik gücü kime, nasıl, ne kadar fayda sağlayabilir?

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un son algoritma değişikliği, trafiğinin önemli kısmını oradan alan yayıncılar için kâbusun başlangıcı oldu. Statista‘nın bununla ilgili olarak paylaştığı grafikte göze çarpan bir detay, Twitter ve Instagram’a göre zaten kat kat güçlü olan Pinterest‘in kazandığı ivme:

Kaynak

Gözden Kaçanlar serisinin yeni halkasında Contentus İçerik Ajansı Kurucu Ortağı Serbay Arda Ayzit‘e Pinterest’in göz ardı edilen trafik gücünü, Facebook’un algoritma değişikliğinin etkisini ve içerik üreticiler için yapay zekanın tehditlerini sorduk ve kısa cevaplar istedik. Mesele, Ayzit’in şu tweet’inden çıktı.

Pinterest’in trafik yönlendirme gücü artmaya devam ediyor. Bu gücü etkin kullanmak için ipuçları var mı?

Pinterest’in sitelere trafik yaratma gücü günden güne artıyor. Etkin kullanmaya çalışmadan önce kendimize şu soruları sormamız lazım: Pinterest benim için uygun mecra mı? Benim kullanıcı kitlem orada yer alıyor mudur? Rakiplerimin trafik kaynaklarında Pinterest ne kadarlık bir yer kaplıyordur? (Son sorunun cevabını SimilarWeb kullanarak görebilirsiniz.) Bu soruları sormak lazım çünkü genelde yapılan hata “şu şey popülermiş ben de orada bir şeyler yapayım” bakış açısı. Eğer yukarıdaki sorulara evet yanıtını verebiliyorsanız, hedef kitlenizin bu platformu nasıl kullandığını anlayıp eğer işletmeyseniz business hesabı açıp detaylı verileri görerek nasıl kullanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Ayrıca Pinterest Group Board‘lara katılarak trafik kazanma şansınızı artırabilirsiniz. Pin Groupie doğru grubu bulmak için baya iyi. Ayrıca imajların altına mutlaka yazı da eklemek şansınızı artıracak etkenlerin başında gelir. Unutmadan, klasik görsellerin trafik yaratma şansı pek yok; görsellerinizin kalitesi, ilham verici olması yine şansınızı artıran etmenlerden.

Pinterest genellikle trafik kaynağı olarak göz ardı edilen bir platform. Bu göz ardı edilişin nedenleri neler olabilir?

Görsel ağırlıklı bir yer olduğundan daha çok “kullanıcı kitlesi sadece görsellere bakıp çıkar” mantalitesi hakimdi. Ama istatistiklerin ciddi trafik yarattığını göstermesi ve bunun üzerine Pinterest’in de kendi iş modelinde dışarı trafik sağlamaya hatta satın almaya yönlendirmeye başlaması da dikkatleri bu kanalın da trafik yaratabileceği noktasına getirdi. Bence kullanıcı istekleri de eskiden gerçekten görsel bakıp çıkmakken şu an “gördüğüm o şeyi nereden alırım” noktasına geldiği için önceki dönemde göz ardı edilmiş olabilir.

Öte yandan Facebook, özellikle son güncellemelerinden sonra birçok büyük yayıncıyla ‘ters düştü’. Trafik yönlendirmesinde bir düşüş var mı sence?

Evet, yine istatistikler Facebook’un yönlendirdiği trafiğin düştüğünü gösteriyor. Oradan kaybedilen trafik Google tarafından sağlanmaya başlanmış durumda. Facebook algoritmasında yaptığı değişiklikler reklam vermeden trafik almayı zorlaştırıyor. Aslında yayıncılarla ters düşmek yerine keşke ücretsiz de yönlendirilebilecek trafik miktarını artırmaya baksalardı. Yayıncıların orada aktif olması uzun vadede Facebook için faydalı bir şey.

Yapay zekanın içerik üretimine de el atacağı konuşuluyor. İçerik üretimi ve kitleye ulaştırılması noktasında sen nasıl bakıyorsun bu konuya?

İçerik üretiminde çok fazla kültürel öğe var, hızlı değişen davranışlar da cabası. Bu açılardan baktığımda, evet belki 3-4 sene sonrasında yapay zekanın içerik üretiminde daha etkin olabileceğini söyleyebiliriz ama şuan için böyle bir tehlike görmüyorum. En azından bizim gözle görebileceğimiz, hayatımızı değiştirecek bir hamle olmayacak. Belki arka tarafta büyük firmalar bunun çalışmasını yapıyor olabilir fakat yansıması zaman alacaktır. Yine de bir yazarın aktarmak istediklerini aktarabilir mi, tartışılır. Ben daha düz metinlerde; ürün içerikleri, kategori içerikleri gibi alanlarda daha etkili olacağını ama yaratıcı yazılarda çok şansı olacağını sanmıyorum.

Gözden Kaçanlar serisinin yeni halkasında Contentus İçerik Ajansı Kurucu Ortağı Serbay Arda Ayzit'e Pinterest'in göz ardı edilen trafik gücünü, Facebook'un algoritma değişikliğinin etkisini ve içerik üreticiler için yapay zekanın tehditlerini sorduk ve kısa cevaplar istedik. Mesele, Ayzit'in şu tweet'inden çıktı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği