Google’ın hedefi 30 Dolar’lık akıllı telefon

Google CEO'su Sundar Pichai, Hindistan gibi yeni gelişmekte olan pazarlar için 30 Dolar'lık akıllı telefonlara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, Android One ile birlikte, güncel ve çok işlevli akıllı telefonların 100 Dolar’a satılabileceğini gösterdi. Bir sonraki sudan ucuz akıllı telefon modelleri için Google bu rakamı 30 Dolar’a kadar düşürebileceğini umuyor.

Şirketin CEO’su Sundar Pichai, Android işletim sistemli telefon üreticilerinin şu anda 100 ve 50 Dolar gibi fiyatlardan akıllı telefon ürettiklerini ancak Hindistan gibi yeni gelişen pazarlar için 30 Dolar’a satılabilecek akıllı telefonlara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Pichai eski okulunu ziyaret ettiğinde gerçekleştirilen röportajda “Akıllı telefonları daha ucuz yapmaya kendimizi adamış durumdayız. Hindistan için şu anda doğru akıllı telefon fiyatı 30 Dolar civarında ve akıllı telefonları bu fiyat noktasına çekmek pazarın daha fazla genişlemesine yardımcı olacaktır.” şeklinde konuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=P-a4XtQrYSg

Bir başka röportajda ise Pichai “Umarım herkes fiyatları aşağıya çekerek 30 Dolar’lık akıllı telefonların geliştirilebilmesine imkan sağlar.” şeklinde konuştu. Hindistan dünyadaki en büyük Android kullanıcı kitlesine sahip. Ülkede satılan toplam 260 milyon akıllı telefonunun çoğu 150 Dolar’ın altında fiyatlara satıldı.

Bağlantıyı geliştirmek de önemli

Ucuz akıllı telefonlar geliştirmenin sadece bulmacanın bir parçası olduğunu söyleyen Pichai, Hintlileri çevrimiçi servislere dahil etmek için şu anda stabil olmayan iletişim ağları üzerinde de çalışılması gerektiğini söyledi.

Örneğin Google’ın Youtube Go uygulaması, çevrimdışı izleme için videoları indirme seçeneği sunuyor ve daha yavaş internet ağlarında da çalışıyor. Pichai şirketin daha fazla hizmeti yavaş internet ağları üzerinde kullanıma sunmak istediğini açıkladı.

Hindistan’da doğup büyüyen Pichai bu günlerde ülkesini ziyaret ediyor. Çarşamba günü ‘Digital Unlocked‘ insiyatifini açıklayan Pichai bu yöntemle Google’ın küçük ve orta ölçekli işletmelere internet sağlamayı hedeflediğini ifade etti. Ülkede şu anda bu tarz işletmelerin yaklaşık yüzde 68’i internet erişimine sahip değil.

Kaynak: Mashable

Google, Android One ile birlikte, güncel ve çok işlevli akıllı telefonların 100 Dolar'a satılabileceğini gösterdi. Bir sonraki sudan ucuz akıllı telefon modelleri için Google bu rakamı 30 Dolar'a kadar düşürebileceğini umuyor. Şirketin CEO'su Sundar Pichai, Android işletim sistemli telefon üreticilerinin şu anda 100 ve 50 Dolar gibi fiyatlardan akıllı telefon ürettiklerini ancak Hindistan gibi yeni gelişen pazarlar için 30 Dolar'a satılabilecek akıllı telefonlara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Bunun da yeterli olmadığını belirten Pichai, telefonların bağlanabileceği stabil bir internet bağlantısının da önemine dikkat çekti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği