Google ve Xiaomi’nin Hindistan işbirliği

Google, Hindistan pazarı için geliştireceği Android One akıllı telefonu için Çinli Xiaomi ile işbirliğine gidiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Google, Hindistan pazarı için geliştireceği Android One akıllı telefonu için Çinli Xiaomi ile işbirliğine gidiyor.[/inlinetweet] Xiaomi’nin çift kameralı Mi A1 cihazı Android One bayrağı altında satışa çıkacak ilk cihaz oldu. 234 Dolar’a satışa çıkan telefonun Hindistan’a yönelen projesi üç yıl önce başladı. Uygun fiyatlı telefon üretmeyi amaçlayan proje Apple’ın ‘tuzlu’ iPhone’larına karşı tercih edilebilir.

Google bu programla beraber dünyanın en hızlı büyüyen akıllı telefon pazarında yerini korumayı amaçlıyor. Nitekim Mi A1, Endonezya’dan Vietnam’a, Rusya’dan Meksika’ya birçok coğrafyada satılabilir orta kalite bir ürün. Hindistan’ın iki numaralı markası Xiaomi‘yse pazarda kaybettiği payı Çin’in dışına yönelerek telafi etmek istiyor.

Xiaomi’nin Başkan Yardımcısı Wang Xiang Google’ın geçen sene son çeyrekte kendilerine gelip Android One programını geliştirmek istediğini belirtti. Tamamen alüminyumdan üretilen akıllı telefon, piyasaya sürülen ilk çift kameralı cihaz olacak. Fotoğraf ve video için sınırsız depolama alanı sunan cihaz, Google’ın kişisel sesli asistanı Assistant‘a göre optimize edilecek.

CEO’nun projesi

2014 yılı sonunda Hindistan’da piyasaya çıkan Android One, Google’ın CEO’su Sundar Pichai‘nin projesiydi. Hindistan vatandaşı Pichai gelişmekte olan piyasaya ve Google hizmetlerine daha çok kişiyi dahil etmek için bu projenin üzerine gitti. Bu sayede Google’ın yazılımıyla çalışan çoğu telefonun işletim sisteminin düzeltilmesi de amaçlanıyor.

Google, üreticilerin referans noktalarını belirleyeceğini ve böylece ortakların cihazları yaklaşık 100 Dolar’a satabileceğini belirtti. Hindistan’ın üç büyük telefon üreticisi Micromax, Spice ve Karbonn bu fiyat politikasını benimseyerek piyasaya yeni model sürse de satışlar hiç iyi olmadı. Xiaomi’nin yeni telefonu pazarın arada kalan müşterilerine hitap ediyor. Bu, daha az sayıda Hindistan vatandaşı demekse de rekabetin düşük olduğu da göz önüne alınıyor. Android Başkan Yardımcısı Jamie Rosenberg’ün açıklamasına göre Google’ı ucuz cihaz fikrinden vazgeçiren SoftBank Group Corp. oldu.

Model güncellense de amaç aynı

Yeniden tasarlanan Android One modeliyle üreticileri daha ucuz telefonlar üretmeye iten bazı özellikleri atılıyor. Rosenberg yeni sürümde ‘her şeyin olmadığını’ söyledi. Fakat amaç aynı: Google’ın en yeni hizmetlerini yaymak. 

Apple’ın aksine Google operatör ve donanım ortaklarının ağına güveniyor. Bunun sonucunda da Android telefonların yüzde 14’ünden azının işletim sistemi en son sürümde çalışıyor. Ayrıca diğer markalar zorunlu Google Play, Gmail ve Haritalar gibi yazılımların yanı sıra kendi yazılımlarını da üretti. Xiaomi de Çin’de, Android’den ‘ilham alan’ ‘Mi’ yazılımını oluşturdu. Mi A1, ayrıca Xiaomi’nin kamera, sosyal medya, e-ticaret ve diğer uygulama paketleriyle yüklü olarak gelecek.

Xiaomi satışlarla ilgili hedeflerini ifade etmese de cihazın Mi.com, Mi Ev mağazaları ve e-ticaret ortakları aracılığıyla çevrimiçi ve çevrimdışı satılacağını açıkladı.

Kaynak: Bloomberg

Google, Hindistan pazarı için geliştireceği Android One akıllı telefonu için Çinli Xiaomi ile işbirliğine gidiyor. Xiaomi'nin çift kameralı Mi A1 cihazı Android One bayrağı altında satışa çıkacak ilk cihaz oldu. 234 Dolar'a satışa çıkan telefonun Hindistan'a yönelen projesi üç yıl önce başladı.Uygun fiyatlı telefon üretmeyi amaçlayan proje, Apple'ın 'tuzlu' iPhone'larına karşı tercih edilebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği