Xiaomi’nin halka arz başarısı sürüyor

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, halka açık bir şirket olarak geçirdiği ilk çeyreğinde, artan donanım satışları sayesinde 2,1 milyar Dolar kar yazdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, halka açık bir şirket olarak geçirdiği ilk çeyreğinde, artan akıllı telefon ve donanım satışları sayesinde 2,1 milyar Dolar kar yazdı.

Hong Kong’da Temmuz ayında gerçekleşen halka arzda 4,7 milyar Dolar toplayan Xiaomi’nin hisse fiyatı o dönemden bu yana düzenli bir şekilde azaldı. Şirket 2018’in ikinci çeyreğinde gelirini yüzde 68 artırdığını ve 6,6 milyar Dolar’a ulaştığını açıkladı. Xiaomi 2,1 milyar Dolar net gelir elde ettiğini ancak 1,1 milyar Dolar operasyon gideri olduğunu belirtti. Bu giderin sebebi halka arz sırasında gerçekleşen idare maliyetleri.

Açıklanan rakamların ardından şirketin hisse değerinde yüzde 1,6 artış gözlendi ancak yine de bugünkü rakamlar, geçtiğimiz ay ulaşılan 21,55 Hong Kong Doları’na yaklaşamıyor.

Donanım en büyük gelir kaynağı

Xiaomi’nin gelirlerinin önemli bir kısmı akıllı telefon satışlarından geliyor. Şirket geçtiğimiz çeyrekte 32 milyon cihaz sattığını açıkladı. Bu sayı bir önceki yıla göre yüzde 44 daha fazla. Cihaz satışları şirkete 4,5 milyar Dolar gelir sağladı. Yani toplam gelirin yüzde 67’si cihaz satışlarından elde edildi. Ancak donanım satışlarında ortalama karın yüzde 8,7’den yüzde 6,7’ye düştüğü kaydedildi.

Akıllı telefon satışlarının yanı sıra şirket TV, fitness bileklikleri gibi diğer akıllı cihazlarının satışında da iki kattan fazla artış kaydederek toplamda 1,5 milyar Dolar gelir elde etti. Bu gelir kalemi akıllı telefonların ardından ikinci sırada yer aldı.

Xiaomi, uzun zamandır internet servislerinin şirketi rakipleri karşısında öne geçiren bir gelir kaynağı olacağını söylüyordu. Bu alanda şirket geçtiğimiz yıla göre yüzde 64 büyüme kaydetti ve toplamda 585 milyon Dolar gelir elde etti. Xiaomi bu pazarı yeni yeni Çin dışına taşımaya başladı. Geçtiğimiz yıl Çin dışındaki internet hizmetlerini 146 milyon kişiye sunan şirketin bu yılki kullanıcı sayısının 206,9 milyon kişiye ulaştığı kaydedildi.

Gelirin üçte biri yurt dışından

Küreselleşme stratejisine daha geniş bir açıdan bakıldığında Xiaomi’nin gelirinin yüzde 36’sı Çin’in dışından geldi. Şirket bu alanda yüzde 151 büyüme kaydettiğini açıkladı. Yurt dışı gelirinin önemli bir kısmı Hindistan’dan olsa da şirket Güneydoğu Asya’nın en büyük pazarı Endonezya’da da önemli gelişmeler kaydettiğini ve yakın zamanda Avrupa’ya giriş yaptığını belirtiyor.

Hindistanda Xiaomi, alt markası Pocophone’un ilk cihazını piyasaya sürerek büyüme hızında bir artış yakalamayı hedefliyor. Poco F1, yüksek özellikleri ucuza sunarak, Çinli bir diğer marka OnePlus’ın Hindistan’da elde ettiği başarıyı yakalamak istiyor.

F1, 500 Dolar’ın altındaki fiyatıyla önce Hindistan’da daha sonra da Hong Kong’da satışa sunulacak. Fransa ve Endonezya’da da bu ay içinde telefonun satışa sunulması bekleniyor.

Kaynak: TechCrunch

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, halka açık bir şirket olarak geçirdiği ilk çeyreğinde, artan akıllı telefon ve donanım satışları sayesinde 2,1 milyar Dolar kar yazdı. Halka arzından sonra hisse fiyatları düzenli bir şekilde azalan şirket, çeyrek rakamlarını açıklamasının ardından yüzde 1,6 değer kazandı. Xiaomi en fazla geliri akıllı telefon ve diğer donanım ürünlerinden elde ederken şirketin gelirlerinin yüzde 36'sının yurt dışından gelmesi büyüme konusunda önemli bir veri olarak kaydedildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği